ДР ГЊАТОВИЋ РЕШИЛА НЕДОУМИЦУ ОКО АНТИТЕЛА: Све преко ове референтне вредности значи да сте ПОЗИТИВНИ
IGg анти тела занимају многе, како оне који су прележали инфекцију ковида-19 и оне који су се вакцинисали тако и оне који то планирају да ураде.
Колико је њихов број добвољан да бисмо били заштићени од вируса, докторка Марија Гњатовић разјашњава све недоумице које многе баца у ребус када добију резултате из лабораторије.
ПАПРЕНА КАЗНА ЗА НЕНОШЕЊЕ МАСКИ! Ригорознија политика би дала резултате - ПООШТРИТИ МЕРЕ и дозволити свима да раде!
СУТРА СЛАВИМО МЛАДЕНЦЕ: Правила и обичаји су јасни - довољно је само једно да урадите да би вам БРАК БИО УСПЕШАН
ОПСЕЖНИ САСТАНЦИ УОЧИ СЕДНИЦЕ КРИЗНОГ ШТАБА: Брнабић данас са медицинским делом штаба о новим мерама!
- Свака лабораторија има неку своју референтну вредност у зависности од тога коју врсту тестова користи углавном су то елиза тестови али са различитим референтним вредностима. У нашим јединицама гранична вредност је 15, све што је изнад тог броја сматра се позитивном вредношћу то значи да уколико анализа покаже да је ваша вредност изнад 15, то значи да сте просто развили неку врсту одговора, односно имунитета - рекла је докторка Гњатовић.
Многи пацијенти јављали су се са бројевима која нису знатно већа од броја 15, који је докторка Гњатовић навела као граничну референтост, она каже да, уколико се то деси на неки начин је организам крено да развија антитела.
- Ако имате одговор 16, то значи да је одговор кренуо, да су антитела кренула да се стварају , вероватно ће кроз време кренути да се развијају у већем броју зависно у ком тренутку сте радили анализу. Али саки број који је изна 15 значи да сте или створили заштиту или је кренуло у стварање што значи на неки начин да сте створили одговор од реинфекције - закључује докторка Гњатовић.
Такође, докторка каже да већина људи која је прележала корона вирус а имала тежу клиничку слику они углавно развију већи број антитела која трају месецима након прележане болести.
- Када је у питању природна инфекција, познато је да највећи број који је развио тежу клиничку слику, развију већи број антитела која трају месецима након прележане болести. Те вредности иду од неких 70 јединица па навише, у оквирима нашег теста. Средње тешка клиничка слика развије од 40-70 јединица код које је уочено да даје такође јако добру заштиту где није уочена реинфекција. Код особа која је имала лакшу слику, код њих су се јединице кретале од 15-40 јединица. То су особе које су имале мању количину вируса која није била довољно велика да изазове јаки имунолошки одговор - рекла је докторка
- Међутим, наша истраживања природног инфекцијског су показала да све особе које су имале антитела нису биле подложне реинфекцији чак и када су те вредности биле на граничној вредности, чак и они који су имали од 15-20 нису се поново заразили а то смо видели на нашим докторима који су радили у вирусу - рекла је она.