"ПОГРЕШНО ЈЕ ШТО ТО НЕ РАДИМО!" Даница Грујичић о преминулима од ковида: Одлуку требало да донесе Кризни штаб
Директорка Института за онкологију и радиологију Србије др Даница Грујичић истакла је да је погрешно што не радимо обдукције пацијентима који су преминули од корона вируса, и то по налогу Светске здравствене организације.
Директорка Института за онкологију и радиологију Србије др Даница Грујичић истакла је да је погрешно што не радимо обдукције пацијентима који су преминули од корона вируса, и то по налогу Светске здравствене организације.
- То није била обавезујућа препорука. О обдукцијама одлучује Кризни штаб. Обдукцијом бисмо знали који су органи захваћени, какво је стање организма. Ми не знамо да ли су ти људи који су преминули од ковида били здрави или су имали неку болест - нагласила је др Грујичић.
"ПРОПУСНИЦЕ ДА ВАЖЕ НОН-СТОП" Струка тражи оштрије мере - ковид болнице крцате, заражавају се ЦЕЛЕ ПОРОДИЦЕ
"САДА СЕ "ЧУПАМО", БРОЈКЕ СУ ЗАБРИЊАВАЈУЋЕ" Огласио се др Кочовић, ситуација у Србији критичнија него што мислимо
НЕМАТЕ АНТИТЕЛА, А ПРИМИЛИ СТЕ БУСТЕР ДОЗУ? Имунолог открио важну ствар
Како је додала, велики број пацијената са онколошким обољењима, њих чак 30 одсто, прекасно се јавио лекару јер нису долазили на преглед због епидемије.
- Они не могу да добију никакву терапију, јер су у терминалној фази, само подршку да их не боли и да чекају крај. Трпели су, знали су да имају неку болест или проблем, али чекали су да корона прође. Тражила сам да се објаве подаци колико је међу умрлима онколошких пацијената. Погрешно је што не радимо обдукције, и то по савету СЗО.
Рекла је и да би онколошки пацијенти требало би да приме вакцину, али да се са својим онкологом договоре о тренутку.
- Не би требало да је приме док примају активну терапију. Све вакцине су добре. Нико не говори о томе да су се нежељени ефекти Астра Зенеке, тромбови, јавили код 30 особа на милион људи који су примили ову вакцину. Са вакцинацијом деце, међутим, не би требало журити. Сачекати још годину па видети.
Др Грујичић говорила је и о стању на Институту за онкологију и радиологију и истакла да раде у три смене.
- Од четири операционе сале, раде нам две. Оперишемо до 11, 12 сати ноћу, операције мозга почињемо у седам увече. Много је пацијената са тумором мозга који чекају на операцију. Наши лекари, сестре и анестезиолози су у Батајници. Пре него је избила епидемија листе чекања нисмо имали, односно, свако чекање до месец дана не рачуна се у чекање. Две и по недеље чекало се на зрачење, три и по на хемиотерапију. Ми сада дневно имамо 360 пацијената само на радиотерапији. Дневно кроз Институт прође око 2.000 пацијената. Радимо у три смене - казала је докторка Грујичић.