Др Кон саопштио ДЕТАЉЕ НАДЗОРА НАД ТУРИСТИМА ПОВРАТНИЦИМА у Србију: Ево како да се пријавите!
Сви који се враћају из Црне Горе, Хрватске, БиХ и Албаније дужни су да се електронски јаве здравственом систему
Србија ће у петак после 18 сати почети да спроводи надзор због корона вируса над нашим грађанима који се враћају из Црне Горе, Хрватске, БиХ и Албаније, сви они ће на улазу у земљу добијати објашњења, а др Предраг Кон, епидемиолог и члан Кризног штаба за борбу против корона вируса објашњава да ће се они пријављивати електронски, и да ће морати да упишу који су гранични прелаз прошли и када.
Они који имају симптоме, како је казао, морају да се јаве у ковид амбуланту, а они који их немају могу да се пријаве електронски, треба да оду код свог изабраног лекара, и на тај начин се пријаве.
НЕ ТРЕБА СВАКО БОЛЕСНО ДЕТЕ ДА СЕ ТЕСТИРА: Родитељи школараца збуњени, струка дала јасне инструкције
"ПОЛА ГОДИНЕ КАО ЈЕДАН РАДНИ ДАН": Др Кисић Тепавчевић открива шта јој је најтеже пало у борби са суровим вирусом
ШТА СМО НАУЧИЛИ О КОРОНИ И ШТА НАС ТЕК ЧЕКА: Од Вухана и застрашујучих снимака из Италије до Новог Пазара
- Не би било добро да појуре сви у ковид амбуланте, то не би могло да се издржи. Очекујемо 50.000 недељно да долази у земљу, пута 10 дана, то је 500.000. Ова пријава је нешто што већ постоји као тест самопроцене на порталу e-zdravlje.gov.rs. Једино што свако има обавезу јесте да се пријави здравственом систему кроз тај портал. Чим се изврши пријава преко тог система, и особа упише када је и који гранични прелаз прошла, она је у систему.
- Ако та особа добије тегобе, одмах треба да се јави у ковид амбуланту. Прва је обавеза да се пријави електронски, а друга, ако се појаве симптоми, да се јави и у ковид амбуланту. И чим оде у амбуланту, преда књижицу, одмах лекар има увид у податке - објашњава др Кон.
- Битно је да буду пријављени, то је по члану закона, значи да имају обавезу. Казна неће бити главни начин борбе. Међутим, треба схватити да онај ко се не пријави, а дође до заражавања од те особе, он не може да избегне оно што у закону пише.
Додаје да не очекује да ће баш сви без проблема убацити податке. Истиче и да овде није реч о евиденцији.
- Овде није питање контроле или евиденције. Овде је у питању лична ствар, да се неко јави у ковид амбуланту ако има симптоме. Није ствар евиденције колико је људи ушло, ми то можемо да добијемо и од граничне полиције - рекао је др Кон и казао да су казне прописане али да их неће бити али да је казна 150.000 динара уколико је неко довео здравље грађана у опасност.
Пријављивање се, како каже, завршава за 30 секунди. Ако неко не зна да се пријави, онда ће да оде код изабраног лекара да се пријави.
Он није могао да прецизира да ли ће систем баш сутра у 18 сати почети да ради, али се ради на томе.
Др Кон је прокоментарисао и то што још две недеље не можемо у Европску унију.
- Код њих је далеко мање повољна епидемиолошка ситуација. Ми се налазимо још у жутој зони и спуштамо се према зеленој, и можда је то због тога. То нама епидемиолошки и више одговара него да идемо у земље где је интензивније преношење - казао је др Кон.