У којој мери су деца у Србији прележала корону: Резултати шокирају, а решење је само једно - ВАКЦИНА?
Др Гњатовић је јуче у гостовању на "РТС"-у рекла да је ИНЕП пратио инфекцију корона вирусом код деце до 10 година у породицама где је било више инфицираних, а резултати показују, према њеним речима, да су деца високо прокужена.
Истраживање које је спровео Инстиут за примену нуклеарне енергије (ИНЕП) показало је да на 70 породица 80 одсто деце до 10 година има антитела на корона вирус, што значи да су у неком тренутку прележали ковид, рекла је Марија Гњатовић из ове институције.
ОД ДАНАС НА СНАЗИ НОВЕ МЕРЕ КРИЗНОГ ШТАБА: Детаљан списак за грађане Србије шта све ради и до када
СЈАЈНЕ ВЕСТИ ЗА СРБИЈУ, ОБОРЕН РЕКОРД: Само данас вакцинисано 40.000 људи, државни подстицај дао резултате
НЕЋЕТЕ ГА ПРЕПОЗНАТИ: Доктор Кон коначно СКИНУО МАСКУ, оваквог га дуго нисте видели (ФОТО)
Др Гњатовић је јуче у гостовању на "РТС"-у рекла да је ИНЕП пратио инфекцију корона вирусом код деце до 10 година у породицама где је било више инфицираних, а резултати показују, према њеним речима, да су деца високо прокужена.
- Чак и кад су налази били негативни, испоставило се да на 70 породица 80 одсто деце имало антитела. За тај млађи узраст треба добро размислити колико је неопходна вакцинација. Дозе свакако неће бити припремљене и испитане пре 2022. године - навела је Гњатовићева.
Познато је да су деца потенцијално велики преносиоци корона вируса, али да она сама обично пролазе без симптома болести или имају веома слабе назнаке да су ковид позитивни. Баш због таквих особина, малишани су током ове пандемије означени као "супер преносиоци", а научници истражују да ли је вакцина против ковида-19 безбедна и за најмлађе.
Ипак, Марија Гњатовић је истакла да деца нису угрожена и да не треба журити са њиховом вакцинацијом осим у случају да се појави посебан сој који би био опасан по најмлађе.
У ЕУ одобрена вакцинација деце од 12 година
Треба подсетити да је у Србији одобрена вакцинација тинејџера узраста од 16 до 18 година, док је Европска агенција за лекове (ЕМА) прошлог петка дала зелено светло да рукаве заврну и млађи адолесценти узраста од 12 до 16 година.
За овај корак се већ ужурбано припремају поједине чланице Европске уније и обезбеђују додатне дозе цепива. Прва међу њима је Немачка, где је Ангела Меркел, немачка канцеларка, најавила да ће код њих почети имунизација школске деце од 7. јуна.
Након што је (ЕМА) одобрила вакцинацију млађих адолесцената "фајзеровим" цепивом, очекује се да да то учини и српска Агенција за лекове и медицинска средства (АЛИМС).
То је након седнице Кризног штаба потврдила и др Дарија Кисић Тепавчевић, министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања. Она је рекла да се очекује да ће и код нас ова одлука бити донета у наредних неколико недеља. Вакцинација ће и тада бити препоручена особама изнад 12 година искључиво цепивом произвођача "Фајзер".
Он је истакао да су вакцине произвођача "Фајзер" и "АстраЗенека" до сада могле да се дају деци од 16 година.
- Значи, нама су адолесценти већ покривени, а неки су се и вакцинисали ових дана. Сада ће моћи да им се придруже и млађи другари, јер то је једини могући начин да се вирус дотуче - објаснио је др Тиодоровић.
Епидемиолог је одговорио и родитељима који се противе да њихова деца буду вакцинисана.
- Одлука да ли ће је дете примити или не родитељи би требало да донесу по савету педијатра, који најбоље зна каквог је здравља дете. Јер, показало се да деца са хроничним обољењима могу да развију тешку клиничку слику, па и да дође до фаталног исхода - апострофира др Тиодоровић.
Докторка Гњатовић истиче да је сада најбитније информисати млађу популацију од 16 до 25 година где је најмање вакцинисаних.
- Они се држе теорије да вирус не напада млађе. Вакцинацијом не штите само себе већ и оне из свог окружења. Они се пуно крећу. Да би могао да се настави културни и друштени живот на нивоу пре ковида, важно је да се што више одазову вакцинацији - истиче Гњатовићева.