ШЕКЛЕР ОТКРИО СВЕ О НОВОМ СОЈУ: Симптоми као да је ауто прешао преко вас, ево колико све траје
Забрињавајуће
Вирусолог и микробиолог Миланко Шеклер рекао је за РТС да је са појавом новог соја долазило до производње паничних вести да постоји могућност да буде и горе, али овог пута није тако. Главни симптоми код омикрона су замор, знојење, бол у грлу, нема кашља, нема цурења носа, нема упале плућа, температуре кратко трају, личи на краткотрајну прехладу.
СТИГЛА ДЕТАЉНА ПРОГНОЗА ЗА ВИКЕНД: Први човек РХМЗ-а открио када Београђани могу да очекују ПРАВИ СНЕГ
ОВА ОПШТИНА У СРБИЈИ "ИСТРЕБИЛА" КОРОНУ: Немају ниједног хоспитализованог, у чему је тајна?
ВОЗАЧИ ГСП-А СВАКОДНЕВНО ПРОЛАЗЕ КРОЗ ПАКАО: Туку их, шутирају и УЈЕДАЈУ - не помаже ни паник тастер
Омикрон сој је прво уплашио свет, а онда су се појавиле информације да његово постојање и не мора да буде лоша вест за планету.
Доктор Миланко Шеклер, вирусолог и микробиолог Ветеринарског специјалистичког института Краљево рекао је за РТС да он нема информације да је омикрон сој изолован у Србији, тај посао ради Медицински факултет у Београду - таквих података још нема, а да их има обелоданили би их.
Одговарајући на питање шта смо сазнали до сада - да ли је појава овог мутираног соја ковида 19 добра или лоша вест за човечанство, Шеклер истиче да је са појавом новог соја долазило до производње паничних вести да постоји могућност да буде и горе.
- Овај пут се десило да буде боље, много је боље и то је можда корак који је вирус требало да направи у процесу прилагођавања нама, да ће се пандемија завршити неком врстом споразума, примирја нас и вируса, свако треба да уради део стрвари, да се заштитимо, да предузимамо мере, да пратимо упутства стручних људи, а вирус да постане мање вирулентан да изазива лакше клиничке знаке - каже Шеклер.
Помиње се да је омикрон преузео део генетског материјала другог вируса, оног који изазива обичну прехладу.
Шеклер каже да има и тих врста информација, али је незахвално процењивати, врло је кратка секвенца о којој причамо. Састоје се од 12 нуклеотида, сличних секвенци има и у дргугим вирусима, па и у геному самог човека - о пореклу можемо само да спекулишемо, не можемо да будемо сигурни.
То је упоредио са примером да ако извучете реченицу - добар дан из Достојевскг и нађете је његовом роману - што значи можда је преписао од Достојевског, али то је мало парче и честа реченица.
- Можда сам случајно написао, можда је случајно дошло до мутације вируса - упоредио је Шеклер.
Говорећи о томе да ли нови сој може да доводе до тешких стања, посебно осетљивих особа, др Шеклер каже да нису завршена испитивања али да он слуша мишљења лекаре из Јужне Африке јер они најбоље знају ситуацију, у првим су редовима на линији фронта.
- Оно што отуда стиже, иако је вирус дупло преносивији од делте, оно што се види у болницама је да је потпора за кисеником потребна код малог удела људи, примери врло јасно упућују у ком правцу ставри иду - указује Шеклер.
Подвлачи да преко 75 одсто људи који су хоспитализовани не требају кисеоничку потпору. Прва ствар код делте - скоро код сваког ко је хоспитализован одређиван је проток кисеоника, само је питање било колико је пала сатурација, објаснио је он.
Главни симптоми код новог соја су замор, знојење, бол у грлу, нема кашља, нема цурења носа, нема упале плућа, температуре кратко трају, личи на краткотрајну прехладу, а главни клинички знак је стравичан замор - као да је ауто прешао преко оболелих и то траје неколико дана.
Просечно задржање пацијената у болници, задње три недеље је 2,8 дана, а претходни просек је био 9 дана у Јужној Африци, изнео је Шеклер податак.
- Људи се кратко заџравају, већина случајева који се открије су људи који су дошли у болницу због другог медицинског захтева, открију у тестирању да су позитивини, најважнија ствар порастао је број новозаражених - 30.000 на дневном нивоу у Јужној Африци, али линија смрности је равна и мирује, око нуле - рекао је Шеклер.
Иако имете огорман број новозаражених, смртност се није повећала и сматра се да је три пута мања а можда и више. Као када имате изборе па имате прве изборне податке на малом узорку, ово јасно говори у ком правцу иду трендови, закључио је Шеклер.