СРПСКИ ВЕТЕРИНАР РАСКРИНКАО КОРОНУ: Др Миленко открива како да избегнемо заразу и која су места најопаснија
Др Миланко Шеклер први је прочитао опаки вирус, а резултати су уписани у светску базу података
У Србији нико досад није објаснио грађанима шта све треба да знају о коронавирусу и како да се, у складу с тим, понашају. До данас.
Опрез! Овога се плаши свака жена! Не игноришите симптоме упорне Ешерихије
КОРОНА ПРЕСЕК ПО ГРАДОВИМА СРБИЈЕ: У Београду бројке забрињавајуће, позната и друга жаришта
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ: Још 7.804 оболелих, преминуло 54 лица: Брнабић јасно саопштила шта нас чека наредних дана
Управо то је урадио српски научник светског гласа др Миланко Шеклер, доктор ветеринарских наука, који је први, са својим стручним тимом у Ветеринарском специјалистичком институту Краљево, "прочитао" геном коронавируса у Србији, што је уписано у светску базу података.
У Србији нико досад није објаснио грађанима да ли маске заиста штите људе од инфекције, шта се дешава док сте у апотеци, продавници или стану, колико вируса падне око заражене особе која кашље и кија, и како да се, у складу с тим, сви ми понашамо. До данас, објавио је 24 седам.
Др Миланко Шеклер наводи да прво мора да изнесе конкретне бројке и појасни неке епидемиолошки значајне факторе, који имају директну везу са оном, већ поменутом и објашњеном "инфективном дозом" вируса, односно количином коронавируса која је потребна да се унесе у организам, како би нека особа била инфицирана.
- Особа која је инфицирана коронавирусом, без обзира на то да ли има симптоме или не, само дисањем избаци најмање 20 до 50 вирусних честица у једном минуту. Иста особа, док нормално разговара, избаци најмање 200 вирусних честица у минути. Но, та бројка може ићи понекад и до скоро 1.000 вируса у минути, кад она убрзано дише - открива тај наш научник.
Са друге стране, како др Шеклер додаје, инфицирана особа која има симптоме и кашље, у само једном накашљавању, избаци и преко 100.000 вирусних честица.
- Значајно је знати и то да се приликом кашља избаци око 3.000 микрокапљица разне величине, путем пљувачке или слузи из дисајних органа, а које се крећу брзином од 100 километра на час. Највећи број тих искашљаних микрокапљица, у којима се налази коронавирус у огромним количинама, односно на хиљаде у једној капљици, су веома крупне, самим тим и тешке. Оне, у преко 90 одсто случајева, падају врло близу особе која кашље. Тачније, око 80 центиметра до метра у пречнику. Док, само 10 одсто избачених микрокапљица, и то само оних најситнијих, могу да досегну три до четири метра од особе која их је избацила – каже др Шеклер и додаје да "срећом, баш те најситније капљице, по правилу, поседују коронавирус у себи у само у око 1,5 одсто случајева"
.
-Значи, ако је неко избацио 3.000 капљица приликом кашљања, а 90 одсто пало поред њега, то је 2.700 капљица. Оне нас не угрожавају, осим ако нисмо тик поред те особе или нам она кашље директно у лице. Остаје оних 10 одсто или 300 најситнијих капљица, које су избачене и на неколико метара од болесника. Од тих 300, само 1,5 одсто имају у себи коронавирус, а то је свега четири до пет капљица. Са друге стране, морамо да знамо да свака од тих капљица појединачно може имати неколико десетина или стотина, а понекад и до неколико хиљада вирусних честица у себи – пластично објашњава тај научник додајући да, ако већ знамо да је инфективна доза 500 вируса, то онда значи да је, можда, довољна само једна капљица да нам падне на нос, усне или да је удахнемо да бисмо се инфицирали.
Шта кад неко кија?
Према његовим речима, када кине инфицирана особа, која има симптоме болести, избаци и до неколико милиона коронавируса.
- Кијањем се избаце микрокапљице брзином од чак 300 километра на час, а у просеку 30.000 микрокапљица. Оне су углавном веома ситне и зато могу допрети на даљину од седам метара, као и лебдети у ваздуху и до сат времена. Укупна количина вирусних честица у свим тим капљицама може износити и до невероватних 200 милиона вирусних честица – истиче наш саговорник.
Сада, када знамо, наводи он, како и колико особе излучују коронавируса, ово су важни фактори који утичу на вероватноћу или могућност да се инфицирамо:
- То су укупна количина ваздуха у затвореној просторији, њена вентилација, односно колико пута се изврши измена целог ваздуха током једног часа, али и време које проведемо у тој просторији – каже он напомињући да ће се базирати на објекте где се људи, у овом часу, навише крећу – продавнице, апотеке, пекаре…
Апотеке, продавнице, пекаре
-Базираћемо се на продавнице, бутике, пекаре, апотеке, станове, куће, канцеларије површине од 50 квадрата и висине плафона око три метра. Ту је укупна запремина ваздуха 150 кубних метара. Претпоставимо, што је у нашим условима често, да не постоји вентилација и да су врата због хладноће затворена. Ако је ту ушла инфицирана особа, без симптома болести, и задржала се укупно пет минута, од којих је три причала, то значи да је оставила 800 вирусних честица или четири честице вируса по кубном метру ваздуха – истиче он и наставља:
- Ако човек у просеку удахне 10 литара ваздуха за минут, за пет ће удахнути укупно 50 литара ваздуха. Ако смо израчунали да је инфицирана особа оставила свега четири вируса по кубном метру, онда ће укупна количина коронавируса који ће посетилац удахнути износити 0,2. Јасно је да се вирусна честица не може делити, баш као и јаје, и да је вероватноћа да се удахне један вирус веома мала – образлаже он и даје други пример, када у ту просторију уђе неко ко има симпроме – кија и кашље.