Др Лалић открива колико је корона вирус кобан за дијабетичаре: Опасност вреба и оне који имају инсулинску резистенцију
Др Лалић истиче да вирус не утиче на саму чињеницу да ли особа узима терапију, али више открива да ли је та терапија добра или не.
Проф. др Небојша Лалић ендокринолог и декан Медицинског факултета у Београду говорио је у Јутарњем програму на ТВ Прва зашто су дијабетичари угрожени од инфекције корона вирусом чак и ако пију терапију.
Херој из Борче прави је пример хуманости: Да није било њега још један живот у Србији био би изгубљен (ФОТО)
ГРАЂАНИ ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Дозволе за кретање у време полицијског часа се од данас добијају на ОВАЈ НАЧИН
УПРАВО ДОНЕТА ОДЛУКА: Полицијски час се продужава, важи за целу Србију
- У већем су ризику дијабетичари, нешто мање гојазни ако немају друге пратеће болести. Они пацијенти који имају дијабетес који је добро регулисан, односно ако је њихова контрола болести у задовољавајућем опсегу, немају већи ризик од остатка популације. Међутим, ако се регулација болести поремети, онда се и ризик повећава.
Др Лалић истиче да вирус не утиче на саму чињеницу да ли особа узима терапију, али више открива да ли је та терапија добра или не.
- Вирус не утиче на саму терапију него изазива поремећај који иначе изазива. Нажалост, он је у много случајева само једно енормно повећање благог поремећаја који постоји у дијабетесу и у гојазности и без вируса, али се може држати под контролом. Међутим, када наиђе вирус онда се направи јака комбинација коју је даље тешко контролисати и ту је опасност. Ако је дијабетес добро регулисан или је гојазност са пратећим болестима под контролом ризик је исти као и у осталој популације.
Он је истакао да је сада најважније да се дијабетичари редовно контролишу како би били сигурни да је терапија коју узимају адекватна и остварује циљ.
- Временом дијабетес прави компликације, која сама по себи оштећују ткива. Онда, на пример, на срце налети вирус и то је разлог због чега је, нажалост, међу онима који нису преживели Covid-19 било много пацијената са дијабетесом. Оштећења органа заправо настају због лоше регулисаног дијабетеса.
А да ли они са инсулинском резистенцијом спадају у ризичну групу?
- Са нађег професионалног становиштва инсулинска резистенција не постоји као обољење, она је заједничко стање дијабетесу, полицистичним јајницима, гојазности, али утиче на ове процесе и на погоршање и стварање основе да исход болести Covid-19 не буде добар. Требало би је смањити, али то је један врло индиректан поступак, нити је дијагноза, нити имамо добре дијагностичке критеријуме. Зато је боље да се концентришемо на гојазност и дијабетес првенствено – закључио је проф. др Лалић.