Драматичан лет за Подгорицу добио срећан и неочекиван крај! "Сви смо шокирано гледали у мушкарца који је кренуо ка репу авиона"
Авион "Ер Србије" са 133 путника на лету ЈУ 662 од Београда до Подгорице у понедељак због јаког невремена у Црној Гори није могао да слети.
Путници су занемели од страха кад је пилот Марко Тасић херојски подигао летелицу с нешто више од 100 метара изнад писте и безбедно их извукао из опасне олује.
Кад је "Ербасова" летелица А319 остављала испод себе аеродрома "Никола Тесла" нико није ни слутио какав их турбулентан лет чека, а још мање исход - хитан повратак за Београд.
- Падала је јака киша, због олује била је мања видљивост, нисмо видели Скадарско језеро. Били су густи облаци. Турбуленције јаке. Све се дрмало. У авиону мук, сви путници ћуте и гледају, питају се где смо дошли, да л' је ово наш крај. Било је и деце, беба је плакала. Поред мене је седела Рускиња којој су клецала колена. Кад је посада најавила слетање, један путник је изненада устао и кренуо у реп авиона. Сви смо га у шоку гледали. Вероватно је био узнемирен због целе ситуације. Стјуард му је рекао да не може да шета - прича за Курир о драматичним тренуцима, Данијела Миљан из Хрватске:
-Почиње слетање. Све се дрма и на неких стотинак метара од писте, пилот је направио узлет и извукао нас из невремена. Били смо тамо негде изнад Колашина кад нам се обратио и рекао да чекамо да се јави контрола лета и каже шта можемо да урадимо. Вратили смо се за Београд. Нико од путника се није бунио. Хвалили смо и посаду и пилота.
Томислав Бекец, такође из Хрватске, истиче и да су захваљујући њима сви живи и здрави.
- На муци се познају јунаци. Имате пилота хероја и одличну посаду, свака част - нагласио је Бекец.
Пилот Марко Тасић је десет и по година у "Ер Србији", лети и на авионима из "Ербасове" А320 породице до европских дестинација, као и на авионима за дуголинијске летове "ербас А330", који саобраћају до САД и Кине. Кад је авион требало да слети на подгорички аеродром, били су изузетно сложени метеоуслови.
- Посада је урадила све што је у њеној моћи да направи прилаз при минималним условима за инструментално управљање летелицом. Међутим, због изузетно јаког пљуска, није било могуће да се оствари визуелни контакт с пистом. Као што правила налажу у таквим ситуацијама, урађена је тзв. процедура неуспелог прилаза. Авион се потом неких петнаестак минута задржао у ваздуху на позицији северно од аеродрома, у нади да ће се временски услови побољшати. Ипак, кад је посада добила информацију од контроле летења да се временски услови неће значајније поправити у наредна два сата, одлучено је да се авион врати за Београд - објаснили су за Курир из "Ер Србије".
Истакли су и да о томе колико су временски услови у Подгорици били тешки говори и нешто што је посада приметила:
- Кад год дође до повратка авиона на почетни аеродром, без обзира на разлоге - хитни медицински случај, најава лоших временских услова на крајњој дестинацији и слично, део путника буде незадовољан таквим развојем догађаја. Међутим, деловало је да овог пута нико од путника није незадовољан. Интерес авио-компаније је увек да авион слети на ону дестинацију ка којој се упутио, али то мора да буде у оквирима безбедносних стандарда. Безбедност путника и чланова посаде најважнији су приоритет за "Ер Србију".
Србија Данас/Курир