УГЛЕДНИ НЕДЕЉНИК "ЕКОНОМИСТ" ХВАЛИ НАШУ ЗЕМЉУ: "Србија надмашује скоро све земље у ЕУ по вакцинацији"
Угледни недељник Економист хвали кампању вакцинације у нашој земљи и како се председник Вучић носи са пандемијом
- Србија има једну од најбржих кампања вакцинације против ковида-19 у свету и трећа је у Европи по броју укупно датих вакцина по глави становника, пренео је британски пословни недељник "Економист".
ЈОШ МНОГО ЈЕ ПОТРЕБНО ДО КОНАЧНОГ ЦИЉА! Огласила се и Гаврилова мама након продаје Роналдове траке
МАЛИ ГАВРИЛО СВЕ ЈЕ БЛИЖИ ЦИЉУ И ИЗЛЕЧЕЊУ: Огласио се и ватрогасац који је узео траку и ДИГАО СРБИЈУ НА НОГЕ
ЗАКАЗАНА НОВА СЕДНИЦА КРИЗНОГ ШТАБА: Да ли нас очекује попуштање мера за викенд?
У тексту под насловом "Србија надмашује скоро све земље у ЕУ по вакцинацији", угледни британски лист је оценио да се председник Србије Александар Вучић добро носи са пандемијом, и да се изгледа исплатила његова спољнополитичка стратегија да не ставља "сва јаја у исту корпу".
Лист подсећа да је председник Вучић купио вакцине у Европи, Русији и Кини, и потписао уговоре о производњи руске и кинеске вакцине у Србији.
Русија и Кина се сада надају да ће уз помоћ "политике вакцина поткопати поверење у Европску унију".
Пружајући увид у процес имунизације у Србији, британски лист наводи да се преко веб сајта владе, грађани Србије могу пријавити за примање кинеске, руске, западне или било које друге вакцине која је доступна, и да кинеске вакцине чине отприлике три четвртине од укупно датих вакцина у Србији.
- Да бисте добили изузетно тражену вакцину Фајзер, можда ће вам требати контакти, а странци добијају АстраЗенеку, вероватно зато што је многи локални становници не желе - наводи тај лист.
У чланку се додаје и да је до 27. марта око 20 одсто Срба примило барем једну дозу, али и да је на хиљаде грађана Босне и Херцеговине, Северне Македоније и Црне Горе прешло границу како би добили бесплатне вакцине у Србији.
Ипак, стопа заразе и смртних исхода убрзано расте.
- Многи Срби се не труде да предузму мере предострожности - каже за тај лист Иван Костић, хирург у Чачку, додајући да је то посебно случај са онима који су примили прву дозу вакцине.
За разлику од других места у Европи, у Србији није било дужих закључавања, али здравствени систем је преоптерећен, јер српске болнице, према речима Костића, имају за четвртину мање особља од западноевропских, делом и због тога што их је толико емигрирало.
Међутим, теорије завере, како пише британски лист, почињу да подривају кампању вакцинације у Србији, а једно истраживање је показало да 70 одсто Срба верује у најмање једну теорију завере у вези са ковидом-19, попут оне да је реч о биолошком оружју или да га шире фармацеутске компаније.
У Западној Европи, та стопа је око 25 одсто.
Британски лист наводи и да је ЕУ обећала Србији средства за опоравак, али још увек није донирала ниједну вакцину.
- У међувремену, успех председника Вучића у обезбеђивању вакцина на другим местима му омогућава да се представи као регионални лидер - закључује тај лист.