ОВО ЈЕ ПРВИ СРБИН КОЈИ ЈЕ ПРИМИО ФАЈЗЕРОВУ ВАКЦИНУ: Љубиша открива све детаље вакцинације и како се осећа
Љубиша Миливојевић (49), који живи у Портланду, у америчкој држави Орегон, први је Србин здравствени радник у САД који је примио "Фајзер-Бајонтекову" вакцину!
Он је вакцинисан у четвртак у болници ОХСУ, у којој ради, а у разговору прича како је изгледао сам процес имунизације, да ли га је болело, шта је осетио након примања вакцине и како се осећа.
ОРЛ специјалиста открива: Ако дуго НОСИТЕ МАСКУ, ово морате да знате!
ВЕЋ СЛЕДЕЋЕ НЕДЕЉЕ СТИЖЕ ФАЈЗЕРОВА ВАКЦИНА: Кризни штаб званично потврдио!
ДИРЕКТОР АЛИМСА: Агенција за лекове је одобрила увоз више од 20.000 доза Фајзерове вакцине!
- Болница је у понедељак запосленима доставила упитник у којем је требало да наведемо своје име, презиме, да одговоримо које смо расе и да ли желимо да примимо вакцину. У среду се већ кренуло с вакцинацијом. У четвртак ме је телефоном око поднева позвала шефица. Питала ме је: "Можеш ли доћи да примиш вакцину?" Био ми је слободан дан. Рекао сам да могу. Заказали су ми у 15 часова, а већ у 15.15 сати сам кренуо кући - прича Љубиша.
Љубиша је, иначе, пореклом из Коњица у Херцеговини, живео је годинама и у Србији, а у Орегон је дошао 1997. године. У болници ОХСУ ради на транспорту пацијената у болници, па и оних оболелих од ковида 19.
Каже да се уопште није размишљао да ли да прими вакцину и да је сам процес имунизације у болници одлично организован.
- Направили су три пункта која се морају проћи пре вакцинације. На првом кажете име, а онда након 10 метара вас чека други пункт, на којем се узима идентификациони број запосленог. Неких 15-20 метара даље, вас обавештавају да након вакцине морате да сачекате у посебној просторији 15 минута због потенцијалних нуспојава. Тек потом следи улазак у собу за вакцинацију - наводи он.
Све је прошло, како каже, веома брзо.
- Није ме ништа болело. Једино јутрос (дан након примања вакцине) осећам благи бол у руци, као, на пример, након вакцине после грипа. Око убода је мало црвенило, али је то све нормално - каже он са осмехом.
У болници у којој ради, како каже, има 17.000 запослених, а за сада је набављено тек око 900 доза, пре свега за запослене који су у директном контакту с пацијентима:
- Слабије сам у контакту са пацијентима који су на респиратору. Већина су блажи случајеви, па их возим на ЦТ скенер, магнетну резонанцу, прегледе... Видео сам свашта и за мене не постоји дилема. Једино вакцина може да заустави ово лудило.
"Верујем у медицину и добре намере"
Љубиша у Портланду живи са супругом која је из Лазаревца и са њом има две ћеркице од осам и 14 година. Каже да је супруга мало више бринула од њега око ванцинације.
- Нисам се преоптерећивао, али блага бојазан увек постоји, с обзиром да је вакцина брзо направљена. Међутим, ја верујем у медицину и добре намере. Супруга која се можда мало више бринула, такође ће највероватније примити вакцину касније, јер и она ради у болници, као кувар - каже он.
Клубови не раде од марта
Љубиша каже да у Орегону, који броји око 3,5 милиона људи, има око 2.300 новозаражених дневно и двадесетак умрлих. У тој земљи ноћни клубови и барови не раде од марта месеца.
- Свуда у затвореном је обавезна маска, а људи је махом носе и на отвореном. Ресторани и кафићи не примају госте, већ се храна и кафа само узимају и односе. Барови не раде, као ни ноћни клубови од марта месеца. Концерата, такође, није било од почетка епидемије, а НБА утакмице су се играле без публике - каже Љубиша и додаје да је доста људи остало без посла - многи су на бироу или примају социјалну помоћ.