ЕКСТРЕМНЕ ВРУЋИНЕ ПОСТАЈУ НОВА НОРМАЛНОСТ, а ево како да се са њима борите: Будите на опрезу, температуре су све горе
Екстремне врућине постају нова норма, а суочавање са њима прави изазов.
Само годину дана након што је Земља поставила рекорд за највишу просечну температуру икада забележену, пред нама је још једно раздобље које су обележиле екстремне врућине.
Мај 2024. године не само да је постао најтоплији мај, већ је и означио годину рекордно високих месечних температура.
Климатске промене појачавају таласе врућине што има озбиљне последице за наше здравље и благостање.
Ево неких практичних савета за суочавање са високим температурама:
Границе адаптације на врућину
Ваше тело може да се адаптира на врућину, али у границама. Чак и најотпорнија особа може клонути пред врућином када је изложена температури вишој од 35 степени. Разумевање ових граница је кључно за очување безбедности током екстремних врућина.
Несвакидашњи здравствени ризици
Врућина може утицати на ваше здравље на различите начине начине. Док су симптоми попут знојења и умора свима нама добро познати, екстремна врућина је такође повезана са повећањем броја посета хитним службама због стања као што су уринарне инфекције. Врућина погоршава срчане нападе, астму и бубрежне болести, често без јасне назнаке.
Ризици за труднице
Труднице су посебно угрожене током таласа врућине, са повећаним стопама побачаја и превремених порођаја. Екстремна врућина се не односе само на дневне температуре; ноћне температуре су такође кључне. Високе ноћне температуре спречавају тело да се расхлади повезане су са здравственим проблемима, као што су превремени порођаји.
Будите информисани и предузмите потребне мере како бисте заштитили себе, своју породицу и кућне љубимце током таласа врућине.
Пазите на децу у играоницама
Иако деца можда обожавају играонице, оне могу бити најтоплији делови у парку, то је зато што су често изложене сунцу и направљене од материјала који апсорбују више топлоте, као што су метал и гума.
Топлотни удари код љубимаца изгледају другачије
Врућина није лоша само за вас - она је лоша и за ваше љубимце. Они су такође изложени ризику од топлотног удара, опекотина од сунца и болних опекотина на шапама због ходања по врућем асфалту. Још горе, симптоми топлотног удара код љубимаца изгледају другачије него код људи.
Вентилатори нису увек пријатељи
Постоје и друге ствари које можете учинити да припремите свој дом за екстремну врућину - поред коришћења клима уређаја, држите ролетне затворене и користите рефлекторе за прозоре да задржите топлоту напољу, или једноставно потопите ноге у хладну воду.
Међутим, стручњаци су нас упозорили да неке стратегије функционишу само у одређеним условима - на пример, коришћење електричног вентилатора може бити штетно када је врло вруће и суво.
Пробајте да додате со у воду
Ваше тело је више од три четвртине воде, али током знојења на врућем дану губите много течности. Један једноставан начин да се рехидрирате? Додајте со у воду. Со не само да регулише количину воде у вашим ћелијама, већ садржи и електролите - минерале као што су натријум, калијум и хлорид који одржавају хидратацију на здравом нивоу.
Уместо да купујете спортске напитке са електролитима, стручњаци кажу да можете једноставно посути мало соли у воду. Само немојте претјеривати, јер вероватно већ уносите довољно соли кроз исхрану.
Пазите на пластичне боце за воду
Ношење боце за воду током таласа врућине је паметан потез. Међутим, ако користите пластичну боцу, важно је да размислите колико дуго је можда била изложена сунцу. Хемикалије из пластике су склоније да пређу у воду како температура и време расту.
Стога немојте остављати боце за воду на сунцу или у врућем аутомобилу. Или, још боље, пређите на еколошки прихватљивије стаклене боце уместо пластичних.
Размислите пре него што уђете у ледену воду
Купање у хладној води зими може бити изненађујуће освежење, али током таласа врућине, то може бити изузетно опасно - "чак и најискуснији пливачи рискирају да се утопе" уколико скоче у хладну воду по великој врућини. Хладноћа изазива рефлексне реакције у телу, што може довести до гушења, хипервентилације, дезоријентације и губитка контроле мишића.
Међутим, не морате потпуно да избегавате хладне воде - само носите прслук за спашавање.