"ТРЕБА НА ЈЕДНОЈ НОЗИ ОДСКАКУТАТИ, А ОВО НИКАКО НЕ ДИРАТИ" Корисни савети електричара како сачувати главу током невремена
Електричар Томислав Мицовић објаснио је шта никако не бисмо смели да радимо и како да се понашамо током и након невремена, како не бисмо изгубили главу.
Дечак у Новом Саду и човек у Бачкој Паланци у петак су страдали услед струјног удара после олује.
ДА ЛИ МОЖЕМО ОЧЕКИВАТИ НАСТАВАК РАЗОРНИХ ОЛУЈА? Познати метеоролог објавио детаљну прогнозу до краја месеца
ХИТ! Београђанин кренуо колима у Црну Гору пратећи навигацију па завршио НА СТЕПЕНИЦАМА У УЖИЦУ
СВИ СРБИ СА РОДОСА СУ ЗБРИНУТИ: Огласило се министарство туризма
Електричар Томислав Мицовић објаснио је шта никако не бисмо смели да радимо и како да се понашамо током и након невремена, како не бисмо изгубили главу.
- Када су оваква невремена долази до кидања струјних проводника који често могу да падну доле. Када се све то споји са невременом где је тло влажно или влажна трава и када проводник високог напона падне на земљу, дешава се појава која се стручно назива напонски левак. То значи да је и земљиште под напоном око тог кабла, па се може десити да особа која се нађе у близини настрада - објашњава Мицовић.
Осим што је најбоље да се кабл не дира, веома је важно и на који начин ће се неко удаљити од критичног места.
- Како је на одређеном месту пао тај високонапонски проводник, напон опада што је даље од тог проводника и како неко корача у супротном правцу може да се деси да дође до напона корака да се између две ноге деси такав напон да струја протекне кроз ваше ноге како се померате. Решење би било - треба на једној нози да се одскакуће и да се на такав начин удаљи - каже Мицовић.
Шта би требало да избегавамо
- Када пада киша, тада је најопасније, јер мокро тло јако добро проводи струју. Ту се дешавају и несреће од громова и електричних пражњења. Исто се деси када на неком пољу пасе стока, удари гром и сва стока страда одједном - напомиње Мицовић.
Додаје и да је важно да се што даље удаљимо од места где има каблова како не би дошло до струјног удара.
- Никако не дирати каблове, треба се што пре склонити од таквих места. За време невремена никако не поправљати нешто. Гром увек удара у највишу тачку, тако да неко може да настрада ако се нађе на чистини. И кишобрани спроводе струју, имају металну шипку и могу бити опасни.
Још један савет дао је искусни електричар, а то је да се гасе сви апарати који имају електронику, јер су подложни удару громова.
- Раније су се искључивали антенски пријемници најчешће, јер је тада много тв апарата страдало. Дешава се сада да удари у кабловску или негде у уличну мрежу да удари гром. Зато би требало искључивати апарате који имају електронику попут лаптопова, рачунара, телевизора, телефона... јер су они осетљиви на електрична пражњења - закључује Мицовић.
У невремену које је ове недеље погодило Србију страдало је троје људи.
У Новом Саду од струјног удара погинуо је дечак од само 12 година.
Он је желео да провери како је његов тетка након олује.
Након што се чуо врисак, комшије су дечака затекле испод прозора зграде, поред гасних инсталација које су варничиле, одакле су га преместили до доласка хитне помоћи.
У петак је, такође, настрадао и мушкарац у Бачкој Паланци, који се голим рукама ухватио за струјне каблове у покушају да их помери са своје капије.
Трећа жртва стравичних непогода је жена настрадала у Ковачици услед пожара који је проузрокован ударом грома.
Према наводима, гром је ударио у дрво поред куће и пожар се пренео на кућу.