ЕПИДЕМИЈА ХАРА СРБИЈОМ: Вирус удара на децу, али се најгоре тек спрема - Још три заразе нам прете!
Стомачни вируси тренутно харају Србијом, упозоравају педијатри, и додају да им је сада "време", али и да их има стално, током целе године. Још увек траје сезона летњих одмора, а пошто се ови вируси лако и брзо шире савет је да будете на опрезу, посебно поведете рачуна о хигијени и обавезно пијете пробиотике.
Летњи месеци, осим планираних одмора доносе и појачан ризик од стомачних вируса. Ови вируси, који су једнако активни као и током зиме, често се јављају у овом периоду, стварајући својеврсну летњу епидемију.
- Као што су стомачни вируси актуелни током зимских месеци, они су актуелни током лета. То је одређени период када је то јако често и то је период када имамо својеврсну епидемију стомачних вируса код нас - каже за "Блиц" Дејан Јонев, педијатар.
Стручњаци упозоравају да је стомачни вирус тешко избећи због његове високе заразности, али постоји начин да се заштитимо.
- Стомачни вируси се увек јавља у овом периоду, зато је паметно 10 пре одмора пити пробиотик, током одмора и још десет дана након одмора. Тешко је избећи стомачни вирус јер се веома лако преноси. Увек саветујем родитељима да када се деси стомачни вирус, а и као превенција, редовно узимају пробиотици, то је једина и најбоља заштита. Важно је и пити доста течности - каже за "Блиц" Јонев.
Милићевић: Циркулишу ротавирус, аденовирус и норовирус
Педијатар Саша Милићевић изјавио је раније у разговору за Танјуг да тренутно у Србији циркулише доста стомачних вируса, а највише су то ротавирус, аденовирус и норовирус, чија је главна карактеристика да су јако преносиви.
Он је навео да стомачни вируси највише погађају децу јер је имунитет деце специфичан и њихов имунолошки систем се још развија.
- Деца и много лакше преносе тај вирус јер, на пример, додирују уста, играчке у вртићима и на тај начин доносе вирус кући и тако долази до малих породичних епидемија - каже он.
Најважнија хидратација, антибиотик никако
Милићевић је нагласио да је лечење стомачних вируса једноставно и да је најважније да се особа рехидрира.
- Ако се неко разболи, најважније је да узима доста течности. Пробиотици су добри и важно је мировање. Антибиотици ту не помажу, не треба их давати, нити помажу, нити имају превентивно дејство. Људи, рецимо, иду на море па се плаше да тамо не добију неки вирус, па за сваки случај узимају антибиотик. То може да буде медвеђа услуга, не делују антибиотици на то - рекао је Милићевић.
Он се осврнуо и на то да су ови вируси некада имали своју сезону.
- Отприлике смо знали када се јављају, али сад се та сезона потпуно изгубила и током читаве године ми заправо имамо те стомачне вирусе - рекао је он за "Тањуг".
Када хитно код лекара
Милићевић је гласио да је дехидрација посебно опасна код мале деце или беба, поготово кад су велике врућине.
- Ако је још ту дијареја, пролив или повраћање, то може да буде опасно, поготово за бебе које врло лако могу онда да заврше на инфузији - указао је Милићевић.
Како је навео, стомачни вируси најчешће прођу сами по себи, за три до пет дана, некада и до седам.
- Ако особа има велику малаксалост, ако има јако изражено повраћање, па то повраћање онда спречава да уносимо течност, а још има и неко хронично обољење, онда треба да се јаве лекару и да примају инфузију - рекао је Милићевић.
Извор: Србија Данас/Блиц/Никола Тодоровић