ЕПИДЕМИЈУ КОРОНЕ НАЈЧЕШЋЕ ПОРЕДЕ СА ЈЕЗИВИМ ШПАНСКИМ ГРИПОМ: Имао је три таласа, а трећи је био НАЈСМРТОНОСНИЈИ
Иако се нови налет корона вируса различито назива, те га неки сматрају "трећим пиком првог таласа", а неки другим таласом, чињеница је да је немилосрдан и да односи више живота него током пролећа.
Тренутну пандемију најчешће пореде са шпанском грозницом, а она је управо у другом таласу и однела највише живота, као што је сада случај и са вирусом нашег доба. Због чега је тако?
АЛАРМАНТНО УПОЗОРЕЊЕ ДОКТОРА КОЈИ СЕ БОРИО ПРОТИВ СВИЊСКОГ И ПТИЧЈЕГ ГРИПА: Корона није показала своју пуну снагу
МОЖЕТЕ ДА ИМАТЕ КОРОНУ И БУДЕТЕ НЕГАТИВНИ НА ТЕСТУ! Др Јанковић објаснио како и зашто долази до овога!
ГОДИНЕ ЈАЧЕ ОД КОРОНЕ! Херој епидемије долази из Крушевца: Бака (93) корисница Геронтолошког центра победила вирус
Шпанска грозница или шпански грип појавила се током последње године Првог светског рата, у пролеће 1918. године. Деловала је у три таласа и однела на десетине милиона живота због чега се сматра једном од најсмртоноснијих пандемија икада.
Други талас шпанског грипа је онај који је покосио највећи број светског становништва. Током неколико јесењих месеци 1918. године, пред окончање Великог рата, овај вирус је за разлику од првог пролећног налета постао масовни убица. Октобар је остао упамћен као најпогубнији месец.
Неколико је разлога због којих је баш у овом периоду забележено највише жртава ове пошасти. Поједини стручњаци сматрају да једноставно медицина у то време није била довољно развијена како би се створила спасоносна вакцина. Све до тридесетих година прошлог века није било могуће кроз микроскоп видети нешто што је толико ситних димензија.
Осим тога, ни здравствени систем није био способан да у том периоду успостави карантин. Сведоци смо да, када је током пролећа ове 2020. године био на снази у већем делу света, и вирус се мање ширио. Треба имати у виду и да је 102 године раније, током епидемије шпанске грознице, цело човечанство било у рату, те је можда и потенцијални ризик са ратним плановима играо улогу у тој одлуци.
Ипак, оно што се током септембра и октобра 1918. године без сумње дешавало јесте повлачење појединих трупа које су и вирус разнеле даље. Наиме, већ крајем августа су војни бродови напустили енглески лучки град несвесни да са собом носе смртоносни вирус. Како су ти бродови стигли у градове у Француској, САД, Јужној Африци, почео је други талас пандемије.
И управо непосредно након тога, стопа смртности је ескалирала. Само у САД, 195.000 Американаца је умрло у октобру и за разлику од сезонског грипа, овај је косио све, и младе и старе, чак и оне који су били здрави. Баш као што је случај и сада, у овом другом таласу корона вируса, када има много младих који су заражени, а што у првом таласу није био случај.
Неких сличности са садашњом пандемијом корона вируса дефинитивно има. Наиме, у неким земљама је већ почео други талас, а на целој планети се из дана у дан руше црни рекорди, како по броју новозаражених, тако и преминулих лица.
Тренутно су највише на удару САД и Бразил, мада се слика најугроженији практично мења из недеље у недељу, те вирус шири са једног на други континент.
Грип заправо није шпански
Када је назив овог вируса у питању, дефинитивно неће важити она позната "име му само каже". Занимљиво је да се управо због назива, шпанска грозница везује за државу на Иберијском полуострву, што је донекле и тачно. Ова болест није први пут ту забележена, али се може рећи да су Шпанци о њој први говорили.
У јеку Првог светског рата, земљама које су учествовале у њему, попут Француске, Енглеске и САД-а није било дозвољено да извештавају о овом вирусу јер је новинама било забрањено да пишу о било чему што би нашкодило ратном походу.
Шпанија је, пак, била неутрална током овог рата, те није било ни цензуре штампе. Како су управо шпански новинари били и једини који су извештавали о овом опасном вирусу још током његовог првог таласа, пандемија је постала и остала позната као шпански грип.
СРБИЈУ НАПАЛА КОРОНА, ДРУГАЧИЈА ОД СВИХ! Невероватно откриће наших научника - Италијани ковид зову СРПСКИ ВИРУС!
КОРОНА ГАЗИ И ПРОКУПЉЕ: Сви имају јаку упалу плућа, критични пацијенти пребачени у Ниш
УЖИЧАНКЕ СУ ПРАВИ ХЕРОЈИ: Преко Фејса покренуле АКЦИЈУ ПРИКУПЉАЊА СРЕДСТАВА за болницу у овом граду
КОРОНА УЗЕЛА ЖИВОТ ЈОШ ЈЕДНОМ ХЕРОЈУ ИЗ НИША: Преминуо радиолог Славко Поповић
ДР ПАЛИБРК ОТКРИВА КОЈИ ЈЕ НАЈБИТНИЈИ ТРЕНУТАК ЛЕЧЕЊА: Када стање крене на боље постаје НАЈОПАСНИЈЕ