"Имао је само 25 килограма, а гасио се на очи браће и сестара" Потресна исповест доктора који је лечио малог Андрију
Неурохирург Миленко Савић који је оперисао Андрију Станишића (15) објаснио је данас да је дечак имао урођени деформитет кичме и да су га две године припремали за операцију.
На захвату који је трајао 12 сати био је ангажован и хирург из Немачке. У саопштењу болнице кажу да та хируршка процедура спада у категорије којим се покушава спасити живот јер би у супротном смртни исход био неизбежан.
- Радило се о драстично израженом и урођеном деформитету кичме који са собом носи неизбежне последице, а то су оштећење унутрашњих органа, срца и плућа. Дечак је имао само 25 килограма, 15 година, а мајка и браћа и сестре су га гледали док се на њихове очи буквално гасио и губио - рекао је доктор Миленко Савић.
Смисао операције је био да се кичмени стуб дечака исправи јер би се тиме повећала запремина грудног коша, а смањио би се притисак на срце и плућа. Дете је припремано две године и мајка је била свесна ризика.
- Та операција спада у ризичне, саставни део овакве хиругије су компликације које укључују и смртне компликације. Све је то мајци предочено у те две године колико је трајало припремање на операцију. Мајка је била свесна да једина шанса детету да живи, само ако се изврши операција, која је нажалост ризична. Дечак је и раније током лечења доживео анафилактички шок, након чега је био клинички мртав и два пута реанимиран - објаснио је Савић.
Тужна судбина Андрије (15) који је умро у Тиршовој: Ово су ПОСЛЕДЊЕ РЕЧИ упућене мами! СРБИЈА ПЛАЧЕ!
Он је још додао да такве операције кичменог стуба су иностранству знатно скупље него у Србији. У Швајцарској на пример коштају 450.000 франака по захвату док су у Србији око 30.000 евра.
Андрија је неминовност храбро прихватио
Савић каже да га потресла Андријина храброст.
- Он је сам мени рекао: "Ја не могу да верујем да изгледам овако". Те речи је потврдила и његова мајка након свега. Правио сам са њим две године стратегију и он ми је причао да воли да игра фудбал. Та његова храброст и одлучност да све то прихвата као неминовност, мене и мог колегу из Немачке је посебно потресла - истакао је Савић.
Операција је протекла добро и сам дечак је након хируршког захвата био свестан и задовољан. Копликације су настале 24 сата након операције и органи су почели да попуштају. Прво су бубрези отказали, а то је управо и разлог зашто је дете пребачено у Тиршову.
- Ми у болници немамо апарат за дечију дијализу и то је уједно и разлог зашто смо га пребацили у Тиршову како би покушали да га дијализирамо. Дечак тада већ није био свестан. Овај случај је изазвао велику негативну пажњу јавности, полиција је покренула истрагу, била у болници како би испитала све... Али оно што се не зна, да се овакви случајеви се дешавају у свим болницама у свету, приватним и државним, да смо и ми колико пута оперисали децу из Тиршове и других државних болница и да су данас та деца здрава - објаснио је Савић.
Мајка Мирјана изјавила је јуче да не криви лекаре и да нема ниједну лошу реч да каже о клиници на којој је њен син оперисан.
- Отишли смо 6. јануара на операцију у Београд јер му се стање стабилизовало тако да је могао да буде оперисан. Причали смо мало после операције, био је свестан, почео је и да једе… Чак је био и на обичном кисеонику, изненадили смо се. Био је леп преокрет, лепо је исправљен, али то његово тело није могло да издржи, нажалост. Телесно је био веома мршав, имао 26 килограма и није могао издржати. Није имао друго плућно крило, вероватно је и то био проблем… - испричала је Мирјана.
Она каже да су услови у болници били одлични и да лекарима нема шта да замери.