ГДЕ НАС ВОДИ ОВАКВА СТРАТЕГИЈА: Вакцинација је једини спас за Србију, мере би успориле имунизацију
Кризни штаб је јуче заседао први пут после месец дана, а практично није донео ниједну одлуку.
У међувремену смо оборили негативни рекорд са више од 8.000 новозаражених дневно и опасно се приближили највећем дневном броју умрлих од ковида, али нема нових противепидемијских мера.
Због тога се поставља питање колико још можемо да издржимо са вакцинацијом као једином мером против ковида ако смо са 54 одсто вакцинисаних и даље далеко од колективног имунитета?
ВУЧИЋ САОПШТИО СЈАЈНЕ ВЕСТИ! Србија добија лек против короне који даје НАЈБОЉЕ РЕЗУЛТАТЕ
ДА ЛИ ЈЕ КРИЗНИ ШТАБ "БРОД КОЈИ ТОНЕ"? Др Јовановић открила досад непознате детаље
НОВО ИСТРАЖИВАЊЕ ПОТВРДИЛО - КОРОНА УТИЧЕ НА МЕНТАЛНО ЗДРАВЉЕ! Жестоко напада нервни систем, ово су последице
Нажалост, четврти талас епидемије у Србији последњих недеља показује своје најгоре лице пошто се након негативног рекорда у броју новооболелих дневно, устремио да достигне и највећи број умрлих.
Нажалост, према најновијим подацима, у последња 24 сата умрла је 51 особа што је веома близу негативног рекорда који је забележен 4. децембра када је преминуло 69 људи. Ако се има у виду да се недељни просек новозаражених креће око 7.000 новооболелих дневно постоји оправдан страх да ће епидемиолошка крива која илиуструје број умрлих бити највиша до сад у Србији.
Ипак, без обзира на то, Кризни штаб је и јуче остао уздржан од нових противепидемиолошких мера иако је медицински део тог тела захтевао рестриктивне мере односно 10 дана забране окупљања, скраћење радног времена угоститељских објеката до 17 сати и ковид пропуснице.
Зашто никакаква нова одлука није донета покушала је да објасни премијерка Ана Брнабић.
- Разговарали смо дуго о томе, ја и даље сматрам да би ове мере довеле до тога да се свакако брже смањи број заражених, али би такође довеле до тога да поново стане имунизација. Вакцинација сада иде, јер су људи схватили да је то једини начин за сузбијање болести. Одлучили смо, уз то да буде јасно шта је тражио медицински део крижног штаба, сложили смо се да наставимо овако како је до сада, и да је главна мера вакцинација и само вакцинација - нагласила је Брнабић.
Како је рекла, крајња мера је само и искључиво вакцинација.
С друге стране, епидемиолог и члан Кризног штаба Предраг Кон изјавио је да је јасно да "ако гледамо шта тренутно може да успори пораст броја новозаражених, то су рестриктивне мере".
Кон је рекао да не разуме противаргумент политичког дела Кризног штаба и да не може да га објашњава.
- Посебно не разумем за ковид пропуснице и неко други мора то да објашњава - подвукао је др Кон.
Епидемиолог је додао да је вакцинација најзначајнија мера и да она мора да се подигне на 80 одсто, уз претходно обавезно вакцинисање здравствених радника и јавних служби.
Међутим, како вакцинација слабо напредује већ дуже време велика је дилема да ли само са том мером можемо тренутно да се изборимо са овом пошасти?
Анестезиолог у ковид болници "Драгиша Мишовић" Предраг Стевановић истиче да иако сваки епидемиолошки талас има свој раст и пад још није тренутак када ће доћи до спуштања епидемиолошке криве.
- До озбиљно пада новозаражених уз овакав темпо вакцинације неће доћи пре краја октобра и зато сматрам да морамо да употребимо сва оружја која имамо у борби против пандемије. То значи да морају да се контролишу и постојеће мере као што је ношење маске у затвореном простору, али и да се затворене одређени објекти у одређено време и уведу ковид пропуснице - наглашава Стевановић.
Како каже, вакцинација се на једноставан начин може поспешити.
-Неопходно је да се коначно забрани да на телевизијским каналима са националном фреквенцијом о вакцинацији причају људи који нису из струке. Не могу о вакцинама да говоре опскурни ликови који се од ковида лече читајући интернет. Одавно је доказано да вакцина помаже у борби против короне и ту нико не би требало да има дилему - закључује Стевановић.
С друге стране, епидемиолог Томислав Радуловић верује да ниједна мера не може ни близу бити ефикасна као вакцинација.
-Имамо пример многих земаља које су месецима биле затворене па ништа нису урадиле то јест и даље су имале велики број заражених. Основно оружје против короне је имунизација него не знам због чега народ неће толико да се вакцинише. Не могу да верујем да је антиваксерски лоби толико јак - апострофира Радуловић.
Саговорник донекле разуме да тинејџери неће да се вакцинишу.
-Али дал је могуће да људи од 30 година неће да се вакцинишу па сутрадан заврше у болници или не дај Боже на респиратору. И вакцинисани се разбољевају, али то је само оних 10 одсто што су незаштићени након вакцине или старији који имају и друге болести па им имунолошки одговор није довољно јак - подвлачи Радуловић.
Како каже, посебан проблем је чињеница да како време пролази настају нови вирус.
-За првобитни сој причало се да је потребно 60 одсто вакцинисаних, а сада за делта сој неопходно је више од 80 одсто имунизованих. Имунитет на вирус можемо да створимо само на два начина: тако што ћемо се заразити и ризиковати тежа оболења или далеко било смрт или тако што ћемо се вакцинисати. Невароватно је да људи немају поверење на ковид вакцине,а оне изазивају мање реакције организма него вакцине које се дају бебама и деци - закључује Радуловић.