ГДЕ СЕ САХРАЊУЈУ КИНЕЗИ У СРБИЈИ? Откривамо МИСТЕРИЈУ, за коју постоји добар разлог!
Већ годинама уназад распредају се приче о сахрањивању најмногољуднијјег народа на свету у Србији. Односно - где се сахрањују преминули Кинези?
Према подацима МУП из 2017. године 1.126 је стално настањених Кинеза у Србији, док 3.260 има одобрен привремени боравак. Последњих 20 година, почели су масовно да насељавају нашу земљу, а према мишљењу многих, кинеска имиграција у Србију је подстакнута након што су бивши југословенски председник Слободан Милошевић и његова супруга Мира Марковић посетили Кину 1997. године. У августу 1998. године у Србији је било 30 држављана Кине.
011 4433001! Никако се не јављајте на овај БРОЈ, јер са друге стране дочекаће вас МАРИЈА!
Било како било, "бум" звани Кинези, у нашој држави одавно је занемарен, а поједини често наводе да и Кинези одлазе из Србије.
Ипак, како изгледа кинеска сахрана и шта бива са преминулим кинеским држављанима у Србији, нико није видео.
Након кремације, урне кинеских држављана се транспортују у Кину, било од стране родбине или представника Кинеске амбасаде у Београду. Све урне са посмртним остацима кинеских држављана су преузете и пренете у Кину.
Није тајна да се Кинези у Србији у свакодневном животу углавном друже са земљацима, а интересантан је и податак да је 2010. године у породилиштима у Србији рођено 128 малих Кинеза, 2013. године 98, а 2016. године само 37, према подацима Републичког заводу за статистику Србије.
Први Кинез у Србији и Београду био Канг Јувеј, велики реформатор који је у Србији дошао возом из Будимпеште 1908. године, када је као царски саветник, због тешких прилика у Кини био приморан да је напусти бегом у иностранство.
Иако је сахрањиване Кинеза у Србији готово немогуће видети, занимљиво је то што Србија из Кине уводи надгробне споменике! Они су доста јефтинији него наши, те су Кинези пољуљали рад домаћих каменорезаца.