Где вреба корона? Погледајте због којих активности имате више шансе да се ЗАРАЗИТЕ, а где сте сасвим безбедни
Мере које су уведене због пандемије корона вируса су попуштене и сви су мало одахнули, а у пракси то не значи да смо заштићени од корона вируса и да је опасност нестала.
Контакт са различитим људима и даље може бити ризичан, а недавно је докторка Сузан Хасиг, епидемиолог са Универзитета у Њу Орлеансу, објаснила које нас то свакодневне активности стављају у опасност више, а које мање.
1. Велика породична окупљања или прославе са пријатељима
Упркос томе што их сви волимо, овакви догађаји су врло ризични када је реч о преношењу корона вируса.
-Ако не живите с њима, постоји потенцијална опасност - каже докторка Хасиг за "Бизнис Инсајдер", додајући да је мало вероватно да ће се људи придржавати мера социјалне дистанце и ношења маске у оваквој атмосфери.
Ситуација се не стишава: Потврђено још 16 НОВОЗАРАЖЕНИХ НА ЈУГУ СРБИЈЕ
"Имамо пример шта се деси када се не поштују мере, а становништво опусти": Др Тиодоровић о ситуацији на југу Србије
ПОНОВО СЕ УВОДИ КАРАНТИН У СРБИЈИ? Струка је предвидела - СКОЧИЋЕ БРОЈ ЗАРАЖЕНИХ, ево зашто се ТО ДЕСИЛО
-Ако се одлучите на такво окупљање свакако узмите у обзир године и евентуалне друге болести људи. Такође, узмите у обзир и с киме све они долазе у контакт. Јесу ли углавном код куће или сваки дан посећују неког другог? Не долазите у контакт само са својим пријатељима и породицом, него и са свима с којима они проводе време - објашњава она.
2. Барови
Докторка Хасиг сматра да барови, односно места која укључују скоро обавезно конзумирање алкохола, још увек не треба да буду отворени. Чињеница да скоро сигурно укључују гужву, те да је немогуће носити маску док се пије, чине их местима висиког ризика.
3. Литургије
Ритуали попут руковања и причешћа, велии број људи и огроман број старијих људи цркве и верске објекте чине идеалним местом за ширење вируса. Ризик би могао да се смањи драстичним ограничавањем броја људи.
4. Спортски догађаји и бисокопи
Огроман број људи, који иначе не би долазили у контакт, овде су осуђени једно на друго. Додатни фактор ризика су гужве на улазу и излазу.
1. Теретане
Теретане су место које је означено са средњим до високим ризиком. Вежбачи би обавезно требало да носе маске, а опрема треба да дезинфикује пре и после сваког корисника. Социјална дистанца је такође неопходна.
2. Ресторани (у затвореном простору)
Боравак у затвореном простору ресторана је опасан због струјања ваздуха и зато што су људи окупљени на једном месту током дужег времена. Докторка Хасиг сматра да би требало да се инсистира на што већем размаку између столова, те ношењу маски све док се не послужи храна. Такође, препоручује обавезну употребу једнократних јеловника.
3. Фризерски и козметички салони
Да би се ризик смањио веома је важно ношење заштитних маски како би се спречило ширење аеросола, а то би требало да буде и подсетник на раднике и клијенте да не дирају лице.4. Виђање са малим бројем пријатеља
Хасиг истиче да све што важи за велика окупљања, важи и за мала, али је ризик ипак мањи због мањег броја људи.
1. Плаже
Плаже представљају средњи до мали ризик, јер је с једне стране лако одржавати потребну удаљеност, ачо с друге је тешко ограничити број људи на већини плажа.
2. Боравак напољу
Већина активности које се обављају напољу су сигурне, иако треба инсистирати на социјалној дистанци. Ипак, нема места паници ако прођете поред некога у парку, јер је то свакако далеко мањи ризик него када стојите поред неког 15 минута и дуже.
3. Куповина
Премда на први поглед, одлазак у куповину изгледа као повећи ризик, неколико фактора је чини релативно безбедном. На првом месту, већина људи у продавници поштује мере социјалне дистанце и носи маске. Други фактор је време, сви евентуални контакти у продавници трају веома кратко. Ипак, требало би обратити пажњу на артикле који сви користе попут колица и корпи, и не би требало да се стварају редови на каси.
4. Ручак или пиће на тераси или у башти кафића/ресторана
Све док су столови довољно раздвојени, нема великог ризика, јер на отвореном простору ваздух може слободно да кружи. Ипак, опрез је потребан када додирујете предмете са којима су многи већ имали контакт, а то су јеловници и псоуда са зачинима.
5. Додиривање поште или намирница
Хасиг акцентује да она прва не дезинфикује намирнице које купи, а онима који су и даље забринути саветује да једноставно оставе артикле да одстоје неколико дана пре него што их отворе.
Светски и домаћи стручњаци сагласни у једном: ДРУГОГ ТАЛАСА КОРОНЕ ће бити, али колико ће бити јак?
"ОВО НИЈЕ СМЕЛО ДА СЕ ДЕСИ" Докторка Кисић о НОВОМ ЖАРИШТУ које је букнуло у Србији
Има ли места за бригу након СКОКА ОБОЛЕЛИХ У СРБИЈИ? Ово су објашњења зашто је до њега уопште дошло
КАКО СЕ ДУПЛИРАО БРОЈ ЗАРАЖЕНИХ У СРБИЈИ: Крива је полако опадала, а јуче је нагло скочила - ЗАШТО?
ЗАРАЗИО СЕ НА ПРВОЈ ЛИНИЈИ ФРОНТА! Лекар из Чачка који је оболео од короне: "Најтеже је кад износе човека у кеси"