НА РАДНОМ МЕСТУ НАЈЧЕШЋЕ СТРАДАЈУ ГРАЂЕВИНЦИ: Тешки послови годишње односе 60 живота
За пола године имамо више смртних случајева и тешких повреда на раду него што је то било прошле године
Између 50 и 60 радника годишње страда на радном месту у Србији и то најчешће на грађевини и нискоградњи. Број запослених који одлазе на боловање се такође повећава, а све је више и оних који одлазе у инвалидску пензију. Подаци показују да је само у првих седам месеци ове године забележено 26 смртних случајева на радном месту.
МОГУ ЛИ ЗАРАЖЕНИ ГРАЂАНИ ДА УЂУ У СРБИЈУ: Др Тиодоровић открио да ли ће доћи до увођења НОВИХ мера
РХМЗ ИЗДАО УПОЗОРЕЊЕ НА ВИСОКЕ ТЕМПЕРАТУРЕ: Ако не морате, не излазите напоље - ови делови Србије КРИТИЧНИ
РЕДОВИ, КОЛОНЕ ВОЗИЛА И САОБРАЋАЈ КОЈИ МИЛИ Мање возила на путевима, али и даље појачан прилив на граници
Зоран Михајловић, секретар Савеза самосталних синдиката Србије истиче да ситуација у Србији када се ради о заштити радника на радном месту није сјајна.
- Имамо добар закон, али је проблем у томе што се он не поштује, што немамо довољан број инспектора рада, што је њихова ингеренција мала као и казне. Послодавцима се више исплати да плаћају казне него да се придржавају прописаних мера - каже он. - За пола године имамо више смртних случајева и тешких повреда на раду него што је то било прошле године. Наравно, корона је учинила своје, па смо последњих годину и по имали специфичну ситуацију повећаног рада на црно. То је условило још већи број повреда.
Према његовим речима недостатак радне снаге у области грађевине и нискоградње доводи до тога да се запошљавају радници из других земаља. Они нису довољно обучени и управо у таквим случајевима се дешавају повреде, па и смртни случајеви.
Казне за непоштовање мера постоје и оне се у инспекцијском раду изрекну, поднесу се прекршајне пријаве, али у принципу застаревају или се завршавају казнама испод законског минимума. па је ефекат изузетно мали.
Све већи број послодаваца жали се на боловања радника и то када су у питању професионалне болести.
Када је у питању одсуство са посла, на водећем месту су малигне болести, кардиоваскуларна и респираторна обољења, као и болести на раду, док се у инвалидску пензију одлази на првом месту због малигних и кардиоваскуларних болести.