ГРАДИМО ДВЕ НОВЕ БОЛНИЦЕ! Спремни за УДАР НА ЈЕСЕН, биће опремљене по НАЈВИШИМ СТАНДАРДИМА
Колико је корона опасан непријатељ, сведочи и последњи биланс епидемије.
Србија ће, највероватније, градити две нове болнице, како би други талас ковида, који се очекује крајем јесени и почетком зиме, дочекала са већим болничким капацитетима. Једна од њих биће у Београду, а друга у Краљеву или Крушевцу.
Нови КЦ Ниш поново ће бити ковид болница: Већ хоспитализовано 220 тешких пацијената
НОВЕ НАУЧНЕ СТУДИЈЕ ЗАБРИНУЛЕ СВЕТ: Да ли ће они који прележе корону заувек ИЗГУБИТИ ЧУЛО УКУСА?
Седите код куће и носите маске док се ЗАРАЖЕНИ СЛОБОДНО ШЕТАЈУ? Надлежни: ПОЈАЧАЋЕМО КОНТРОЛЕ И КАЖЊАВАЊЕ
Обе нове болнице биће грађене по истом моделу као ВМЦ "Карабурма", који је завршен за свега 14 дана. Тренутно се разрађују планови, разматрају локације, и интензивно се тражи партнер. Прижељкује се неко ко би поступио исто као "Термомонт", који је донирао зграду болнице на Карабурми и помогао да Србија спремније дочека евентуални следећи налет вируса.
Колико је корона опасан непријатељ, сведочи и последњи тамни биланс епидемије - 289 особа од укупно 7.872 тестираних је позитивно, док је још шесторо оболелих преминуло.
У плановима одбране од јесењег напада, за изградњу нових болница, разматрају се две могуће локације у Београду - једна око Клиничког центра Србије, у близини места где ће бити "Тиршова два", а друга око КБЦ "Бежанијска коса". За обе ове локације пресудна је близина ауто-пута, јер је за нову болницу, која би, како је најавио председник Србије Александар Вучић, имала минимум 500 постеља, а могуће и читавих 1.000, веома важно да има добар прилаз. Јер се мора рачунати и на пријем пацијената са ковидом из унутрашњости, што због тежине клиничке слике, што због чињенице да у неким центрима у Србији болнички капацитети можда неће моћи да одговоре темпу који може да наметне епидемија.
Обе нове болнице, у Београду, Краљеву или Крушевцу, биле би монтажне, али како је најавио председник Вучић, да могу да трају 30 година.
- Нови капацитети неопходни су нам за збрињавање оболелих са озбиљном клиничком сликом ковида, која захтева болничко лечење, док за оне лакше, или потпуно асимптоматске случајеве, ако опет пређемо на концепт институционалне изолације, можемо да обезбедимо довољно места у спортским дворанама, халама, ако затреба и у школама - наводи извор.
Нова болница у Београду била би и главна ковид-болница, са полуинтензивном и интензивном негом. У плану је опремање класичним респираторима, као и неинванзивним за механичку потпору дисању, али без интубирања пацијента.
- Концентрисање опреме и кадра на једном месту знатно би подигло ефикасност здравственог система у одговору на епидемију, са много мање исцрпљивања здравственог кадра - објашњава извор.
- У садашњем режиму, са више ковид-центара, тешко је проценити, нарочито у мањим срединама, где нам треба додатног људства или опреме. Централизовањем главног ковид-капацитета на једном или два места, која би била и дијагностичко-тријажни и терапијски центри, све би било лакше.
И садашњи епидемиолошки тренутак потврђује колико су нам нови капацитети нужни. Мислило се да ћемо други пик вируса изгурати са три ковид-центра: Инфективном клиником, ВМЦ "Карабурма", и КБЦ "Бежанијска коса", и тако омогућити другим центрима који су у првом налету короне збрињавали оболеле да се одморе до евентуалног другог таласа. Али дошли смо у ситуацију да у ковид-систему имамо више установа него у априлу, када је по тадашњим оценама епидемилога, био најјачи удар вируса. У тај "ланац" је укључена и београдска "Арена", а данас се за оболеле поново отвара и Ортопедија на Бањици.
У привремену болницу у "Арени" у понедељак су примљени први пацијенти. Ту се пребацују лакше оболели из ковид-болница "Др Драгиша Мишовић", са Звездаре, из Земуна, Бежанијске косе, и са Инфективне клинике. У "Арену" се смештају пацијенти којима се стање побољшава, и којима је остало да примају терапију још два или три дана. Ту неће бити смештани асимптоматски пацијенти, него они којима је клиничка слика таква да захтева редовно праћење.
- Све капацитете у ковид-болницама у Београду смо попунили и морали смо да нађемо решење док "Бањица" не почне да прима оболеле од ковида - каже министар здравља Златибор Лончар.
- Тако ослобађамо места у ковид-болницама за теже пацијенте који се морају збринути током ноћи.
Током ноћи и у понедељак ујутру из Београда је деветоро заражених пребачено у болницу у Пожаревцу, јер су капацитети у главном граду били попуњени.
- Пацијенти ће бити збрињавани у Пожаревцу, а спремна је и болница у Смедереву - рекао је Лончар.
- Биће лакше када се укључи и "Бањица" са 320 места. Здравственим установама шаљемо нову, осму ревизију протокола о лечењу пацијената оболелих од ковида коју су урадили инфектолози.
ЧЕКА НАС ДЕСЕТ ПУТА ЈАЧИ УДАР ВИРУСА! Укрстиће се КОРОНА И ГРИП, епидемиолози са СТРАХОМ ЧЕКАЈУ ЈЕСЕН
Свирали на прославама и скуповима па ширили заразу: Због бенда из Ваљева оболело најмање 25 грађана
КОРОНА СТАВИЛА ПОД КЉУЧ ЈОШ ЈЕДНУ ОПШТИНУ У СРБИЈИ: Ванредна ситуација проглашена на територији целог места
СРБИЈА ПОНОВО УВОДИ КАРАНТИН: Полицијски час у Београду већ следећи викенд?
"НИКО НИЈЕ ЗАШТИЋЕН ИЛИ БЕЗБЕДАН" Др Срђа Јанковић открио који проценат особа развије тежу клиничку слику