Грејање стана током зиме! Овако ћете постићи најбоље резултате за најмање пара
Поставља се питање – којом ћемо се грејалицом најбоље угрејати, а притом потрошити најмање струје?
Одговор је врло једноставан, а лежи у законима физике. Говорећи о грејалицама на струју које за загревање користе грејаче, све ће грејалице дати потпуно исту количину топлине.
Искористивост електричне енергије приликом претварања у топлотну енергију је скоро 100%, те ће грејалица потрошити управо онолико киловата колико је декларисана.
Ово правило не важи за инвертер клима уређаје (топлотне пумпе) које за утрошених 1 kW снаге могу дати 3, 4 или чак преко 5 kW топлотне енергије.
Колико заправо троши грејалица?
Праву потрошњу грејалице можете једноставно израчунати употребом ватметра који се у продавницама може набавити за око 2.000 динара. Понекад грејалица има мања одступања и троши нешто мање или нешто више од декларисане снаге. Такође, потрошњу можете измерити тако што угасите све потрошаче и упалите само грејалицу на сат времена и запишете стање бројила пре и након мерења. Узмите у обзир да уређаји у stand-by моду (угашени телевизор, фрижидер, wifi рутер) такођер троше нешто енергије, аи ова метода ће вам дати одокативан резултат потрошње.
Претпоставимо да грејалица коју сте набавили троши тачно онолико колико пише на декларацији – 2000 W (2 kW). Без обзира да ли је ваша грејалица калорифер, конвектор, уљни радијатор, термоакумулациона пећ – она ће простору предати једнаку количину топлотне енергије – 2 kW * 1 х = 2 kWh
Уколико грејалицу јачине 2 kW оставите да ради пуним интензитетом непрекидно сат времена, она ће потрошити тачно 2 kWh. Цена електричне енергије за домаћинства у Србији, за време више дневне тарифе, износи за зелену зону (до 350 КВ) 6,9 динара по kW, за плаву зону (до 1.600) 10,03, а за црвену 20,8 динара по киловату. Једноставном рачуницом долазимо до закључка да је грејалица за сат времена потрошила 2 kWh што ћемо платити од скоро 14 до скоро 50 динара. На рачуну за електричну енергију такође постоји и фиксна накнада за мерно место, али она не зависи од месечне потрошње.
Уколико грејалицу палите ноћу, када је јефтинија струја, користићете нижу дневну тарифу па ћете цену киловатчаса платити отприлике упола мање (за зелену зону цена киловата је 1,70 ноћу, за плаву зону 2,50, а за црвену 5,20 динара по киловату). Али ноћу, док спавамо нам најчешће није потребно грејање.
Занимљиво је још истаћи да у Србији безмало 40 одсто домаћинстава потрошњом готово да не премашује 350 киловата и тако плаћају најнижу цену киловата струје.
Акумулација топлине за време ниже тарифе
Једини начин да се уштеди на електричној енергији потрошеној за грејање традиционалним грејалицама је акумулација топлотне енергије ноћу за време ниже тарифе и испуштање топлоте током дана када нам је грејање заправо потребно. Термоакумулациона пећ јачине 3,5 kW ће и даље трошити једнако као и било која друга грејалица исте јачине, али она ће трошити „јефтинију струју“ ноћу па ће и месечни рачун бити много мањи у односу на грејалице које греју дању.
Изолација – уштеда енергије
Битно је знати како је најчешћи разлог великим трошковима грејања управо лоша термичка изолација простора (непостојећа или дотрајала термо фасада), лоши, дотрајали прозори и врата као и лоша или непостојећа изолација крова кућа или горњих спратова зграда. Улагањем у квалитетну изолацију објекта смањујете топлотне губитке за 40% – 60%. Неизоловани или лоше изоловани објект губи велике количине енергије па је потребно уложити велике количине енергије како би се простор загрејао, а гашењем грејања температура у простору врло брзо опада. С великим губицима, сваки је начин грејања скуп.
Осећај топлоте
Иако ће све грејалице у простор пренети једнаку количину топлотне енергије за исти утрошак електричне енергије, осећај топлоте не мора да буде исти. Тако ће уљни радијатор зрачењем поступно загревати ваздух и објекте око себе, док ће на пример калорифер просторију брзо испунити топлим ваздухом. Кварцна грејалица ће инфрацрвеним зрачењем тренутно загрејати људе и објекте у својој близини али неће загрејати и ваздух. Такође, распоређивањем грејалица мањих снага на више стратешких места (испод прозора, на северне или спољне зидове) даће пријатнији и равномернији осећај топлоте.
Србија Данас/Најжена.ало