ГУЖВЕ ИСПРЕД ХРАМОВА ШИРОМ СРБИЈЕ: На стотине верника јуче опседали цркве на Свету Петку (ФОТО)
Дистанце је било само у верским објектима, док се испред њих није водило рачуна о растојању. Многи нису носили маске.
На стотине верника окупио се јуче широм Србије испред цркава у част празновања зашититнице жена Свете Петке, коју многи од њих обележавају као крсну славу, а највећа гужва традиционално је била на Калемегдану испред капеле Свете Петке.
ШТА СЕ ТО СПРЕМА СРБИЈИ: Заражено више од 1.000 људи, шта ће бити са школама, вртићима и децом?
У ЗНАК ЗАХВАЛНОСТИ И СЕЋАЊА: Улица у Новом Пазару могла би понети име једног од хероја са Кошара
ЈОШ ЈЕДАН СУНЧАН ДАН ПРЕД НАМА: Следе промене, познато какво нас време очекује до краја недеље
У реду су од раних јутарњих сати стајали грађани свих годишта, било је оних у осмој деценији, али и беба, али се епидемиолошких мера нису баш сви придржавали. Како се види и на фотографијама фото-репортера, нису сви окупљени носили маске, а због великог броја присутних физичка дистанца била је неодржива. Поједини свештеници нису носили ни маске ни рукавице, чак ни приликом дељења нафоре (комадић хлеба који се дели верницима после литургије, прим. аут.).
У црквама је боравио ограничени број људи, док су испред улаза верници чекали збијени у колонама.
Отац Владимир је истакао да је на празник Свете Петке у цркву на Калемегдану раније долазило и по 10.000 људи, али да их јуче није било ни приближно толико.
Протођакон др Љубомир Ранковић поручио је да у овом тренутку, кад се епидемија убрзава, и верници и свештеници треба да буду одговорнији и да поштују препоруке епидемиолога.
- Свештеници треба да дају пример верницима, да носе маске и рукавице. Наука није доказала да тамјан убија корону, он је намењен за молитву, није медицинско средство. Од короне нико није изузет, један епископ је преминуо, тројица епископа су оболела, има и заражених свештеника, небо не зна за миљенике. Бог чува оне који се сами чувају, а највише оне који чувају друге од себе - оценио је Ранковић, али и подсетио да нема доказа да се неко заразио причешћем, и да у цркви треба носити маску, али да пред светом чашом треба скинути маску.
Упозорење епидемиолога
Верска окупљања су ризична
Епидемиолог Предраг Кон рекао је да свако окупљање, па и овакво верско, представља повећани ризик од заражавања ковидом 19:
- Слава је породични празник, иако је Света Петка нешто посебно. Речено ми је да ће бити подела маски и да ће се водити рачуна о дистанци. Слава се прославља у свим условима и ја то разумем, али се у посебним ситуацијама ипак другачије слави. Ово је ипак једна пандемија и ванредна ситуација и могућност преношења дефинитивно постоји. Са онима с којима сте стално код куће нису ни потребне неке мере, али важно је да нема масовног окупљања и певања када се вирус најлакше шири.
Чињенице/Правила светковања
- Смањити број гостију
- Не треба се љубити
- Обавезно прање руку
- Обавезна физичка дистанца
- Обавезно проветравање просторија
- Свећа, кандило и тамјан стално да горе