Хиљаде верника се окупило на молитви на Калемегдану: Редови за улазак у цркву Свете Петке формирани од ПЕТ ујутру (ФОТО/ВИДЕО)
Српска православна црква (СПЦ) и верници широм Србије данас прослављају Свету Петку, једну од најпоштованијих светитељки у православном свету.
На Калемегдану, у цркви која носи име Свете Петке, од раних јутарњих сати окупљају се верници како би се помолили и захвалили овој светитељки за помоћ и заштиту коју верују да им пружа током живота.
Верници су почели да пристижу већ око пет сати ујутро, а испред цркве су се брзо формирали редови. Многи од њих су понели славске колаче, које су освештани у цркви У дворишту цркве може се видети велики број верника, од којих неки славе Свету Петку као своју другу славу, док други долазе да је испоштују и захвале јој се за благослове које су, према сопственим речима, примили захваљујући њеној милости.
Света Петка, или Параскева, веома је цењена међу православним верницима, а нарочито међу онима који јој приписују оздрављења и помоћ у тешким тренуцима. Њено име и живот посвећени Богу оставили су дубок траг у народној традицији, а многи сматрају да је управо она заштитница породица, посебно жена и деце.
Данас је у цркви служена света литургија, а окупљени верници су палили свеће, остављали молитве и поруке наде и захвалности. Многи стоје у редовима да узму освећену воду, верујући да ће им они донети здравље и срећу у данима који долазе.
На дан Свете Петке, обичај је да се верници уздржавају од тешких послова и да дан проведу у молитви, верујући да ће им светитељка помоћи у остваривању њихових молитви.
Данас, црква на Калемегдану и бројни храмови широм Србије сведоче о дубоком поштовању према светитељки која је, према веровању, увек спремна да прискочи у помоћ онима који се са вером обрате.
Молитва светој Петки
- Света Петко, Божја светитељко, моли Бога за нас. Удостојила си се гледања лица Божјег, као чедо нашег народа, славна Петко светитељко, па имамо слободу теби говорити, сродници нашој, и тебе молити за спасење душа наших. Слава си и похвала Београду, где чудотворна вода твоја привлачи множине многе, као негда Витезда, и даје слепима вид, узетим здравље, малаксалим снагу, и свима бодрости и радости, Христова девице, наша помоћнице. Буди и надаље стража нашем престоном граду, утврди га у Православљу, помози верницима, подигни недужне и тужне, а усопшим родитељима нашим, браћи и деци, измоли вечни покој и вечно спасење, света Петко, Божја светитељко. Свима помози, па и мени не одмози. Добре у добру сложи, и свако им добро умножи. Да се кроз тебе прослави Бог у Тројици, навек века. Амин.
Народна веровања
Народна веровања кажу да на данашњи дан не сме да се пере веш, да се шије, да се ради тежак посао, а поготово то не треба да раде жене.
Али, кад је неко једном призове у свој дом, она касније долази и непозвана, кад год породици прети нека несрећа.
Јавља се и упозорава своје вернике углавном кроз снове.
Свету Петку, на њен дан, 27. октобра многи призивају у помоћ, палећи тамјан и заливајући славски хлеб црвеним вином, помињући у молитвама Петковицу или Пејчиндан. Потом попију воду сакупљену с извора из манастира посвећених њој. Та се вода назива аџијама.
Њоме у поноћ треба угасити и свећу која се тај дан, држи упаљена 24 сата. Свећа се чува до следеће славе јер има својство заштитника.
Многи који верују у Свету Петку, тврде да се она увек одазове молитвама, посебно за здравље и срећу породице.