ОСОБЕ ПОЗИТИВНЕ НА ХИВ ДАНАС ЖИВЕ ПОТПУНО НОРМАЛНО: Како стоје ствари у Србији у години судара две пандемије? (ФОТО)
Данас се обележава Светски дан борбе против сиде
Данас, готово 40 година након што су дијагностификовани први случајеви ХИВ инфекције у свету и након опште хистерије настале ширењем вируса и великим бројем преминулих од АИДС-а осамдесетих и деведесетих година прошлог века, ствари стоје мало другачије.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/11/23/profimedia-0566752829.jpg?itok=aTpp-wT5)
"ЖАРИШТА СУ У ПОРОДИЦАМА" Др Чеканац: Након Аранђеловдана сви контакти домаћина били су позитивни
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/10/28/crkvasvece.jpg?itok=PoR8Myfn)
ГРЕХ НЕ УЛАЗИ НА УСТА: Православни верници заборављају једну важну ствар и правило током поста
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/398771/profimedia-0548871424_1.jpg?itok=_79MJqcs)
НИШКИ ЛЕКАРИ РАДЕ НА ВЕЛИКОМ ОТКРИЋУ: Србија приводи крају развој још једне врсте теста на корону
Лек који би елиминисао вирус и даље не постоји, али зато постоје терапије које помажу оболелима да живе сасвим нормалан живот - раде, имају здраво потомство, доживе дубоку старост, а инфекција се даље не може преносити сексуалним путем.
Антиретровирусна терапија данас није ништа више токсична од лекова против хипертензије, на пример.
Статистика каже да је у Србији од јануара до новембра ове године регистровано 55 нових случајева ХИВ инфекције.
ХИВ у сенци ковида
Према досадашњим истраживањима, ХИВ позитивне особе, које су на терапији и успешно супресују виремију, нису у ништа већем ризику од заражавања корона вирусом, нити од даљих компликација, од особа које немају ХИВ.
Недеља тестирања и први децембар су ретки дани када се у јавности говори о ХИВ-у и АИДС-у. Нажалост, епидемија ХИВ инфекције и овогодишње обележавање Светског дана борбе против сиде је у потпуној сенци епидемије ковида-19. Епидемиолози који се баве превенцијом ХИВ-а и инфектолози који лече особе са ХИВ-ом и АИДС-ом у Клиничким центрима у Београду, Нишу, Новом Саду и Крагујевцу, налазе се на првим линијама одбране од новог вируса.
Акције бесплатног саветовања и тестирања на ХИВ и сифилис 1. децембра у Београду, Нишу и Крагујевцу
Удружење "Потент" позива све да се првог децембра бесплатно и анонимно тестирају и добију резултате за само 15 минута. То могу учинити у "Потент" центрима у Београду у Милоша Поцерца 30 од 15 -19х, Нишу у Стевана Немање 69 од 14 - 20х и Крагујевцу у Војводе Путника 58б од 14 -18х. Из "Потента" моле све који долазе закажу термин на 063557890, како би избегли чекање, наводећи да нико ко дође неће бити враћен.
Заједно са осталим удружењима, организација "Потент" се труди да акцијама бесплатног и брзог тестирања и програмима подршке за особе са ХИВ-ом, преузме терет активности везаних за контролу ХИВ епидемије у Србији. Без подршке коју су удружења добила кроз пројекат Министарства здравља и Глобланог фонда то не би било могуће. Само ово удружење је за шест месеци пројекта тестирало позитивно на ХИВ 16 особа, а преко 20 са сифилисом, углавном младих.
Уз нове технологије особе које живе са ХИВ-ом ће моћи да се повежу са лекарим и сервисима подршке
Од првог децембра "Потент" организује онлајн саветовалиште за особе које живе са ХИВ-ом. Пацијенти који због епидемије не могу да дођу на Инфективну клинику, моћи ће да захваљујући електронским телекомуникационим технологијама обаве консултације са својим лекаром. Ову акцију удружење "Потент" спроводи у сарадњи удружењем лекара "ЛекарИнфо" које већ деценију користи нове технологије и телемедицину у сврху пружања услуга пацијентима.
- Пацијентима ће прегледи бити заказани путем мобилне апликације коју данас уводимо. Апликација ће пацијентима омогућити да прате колико редовно узимају терапију, какви су им резултати лабораторијских тестова, када треба да оду у апотеку, колико још имају прописаних рецепата - каже Братислав Прокић из удружења Потент.
- Они ће моћи да пријаве дискриминацију као и да потраже помоћ уколико било где у свету остану без терапије. У преко двадесет земаља ЕУ и Русији, ову апликацију користе особе које користе АРВ терапију у лечењу или превенцији ХИВ инфекције - додаје он.
Измена Правилника о пракси сахрањивања преминулих особа са ХИВ-ом у црним врећама
Пре само неколико дана измењен је споран члан Правилника о условима и начину поступања са посмртним остацима умрлог лица, који је предвиђао да се хигијенска обрада не врши код особа преминулих од заразних болести, што се односило и на преминуле од ХИВ-а и вирусних хепатитиса. Изменом која је објављена у "Службеном гласнику" Републике Србије бр. 139/2020 од 19.11.2020. наводи се у којим случајевима се не врши хигијенска обрада.
- Хигијенска обрада се не обавља код лица умрлог од следећих заразних болести: антракса, куге, колере, великих богиња, вирусних хеморагичних грозница (изузев хеморагичне грознице са бубрежним синдромом), тешког акутног респираторног синдрома – САРС-а и друге непознате заразне болести - наводи се у "Службеном гласнику".
Иницијатива коју је покренуло удружење "Потент" у октобру 2019. године привукла је пажњу доносилаца одлука и јавности.
Дискриминација према особама које живе са ХИВ-ом присутна је у свим аспектима живота, али се настављала и после смрти. Непоступање према посмртним остацима особа са ХИВ-ом, као према сваком другом лицу, њихово сахрањивање у црној врећи и металном сандуку, нечовечна је и антицивилизацијска пракса која се у нашој земљи спроводила у тишини до данас.
Из "Потента", као и из других организација које су се придружиле овој иницијативи упућују велику захвалност министру здравља Златибору Лончару, члановима комисија за заразне болести и боленичке инфекције и свима који су помогли да до промена дође.