OSOBE POZITIVNE NA HIV DANAS ŽIVE POTPUNO NORMALNO: Kako stoje stvari u Srbiji u godini sudara dve pandemije? (FOTO)
Danas se obeležava Svetski dan borbe protiv side
Danas, gotovo 40 godina nakon što su dijagnostifikovani prvi slučajevi HIV infekcije u svetu i nakon opšte histerije nastale širenjem virusa i velikim brojem preminulih od AIDS-a osamdesetih i devedesetih godina prošlog veka, stvari stoje malo drugačije.
"ŽARIŠTA SU U PORODICAMA" Dr Čekanac: Nakon Aranđelovdana svi kontakti domaćina bili su pozitivni
GREH NE ULAZI NA USTA: Pravoslavni vernici zaboravljaju jednu važnu stvar i pravilo tokom posta
NIŠKI LEKARI RADE NA VELIKOM OTKRIĆU: Srbija privodi kraju razvoj još jedne vrste testa na koronu
Lek koji bi eliminisao virus i dalje ne postoji, ali zato postoje terapije koje pomažu obolelima da žive sasvim normalan život - rade, imaju zdravo potomstvo, dožive duboku starost, a infekcija se dalje ne može prenositi seksualnim putem.
Antiretrovirusna terapija danas nije ništa više toksična od lekova protiv hipertenzije, na primer.
Statistika kaže da je u Srbiji od januara do novembra ove godine registrovano 55 novih slučajeva HIV infekcije.
HIV u senci kovida
Prema dosadašnjim istraživanjima, HIV pozitivne osobe, koje su na terapiji i uspešno supresuju viremiju, nisu u ništa većem riziku od zaražavanja korona virusom, niti od daljih komplikacija, od osoba koje nemaju HIV.
Nedelja testiranja i prvi decembar su retki dani kada se u javnosti govori o HIV-u i AIDS-u. Nažalost, epidemija HIV infekcije i ovogodišnje obeležavanje Svetskog dana borbe protiv side je u potpunoj senci epidemije kovida-19. Epidemiolozi koji se bave prevencijom HIV-a i infektolozi koji leče osobe sa HIV-om i AIDS-om u Kliničkim centrima u Beogradu, Nišu, Novom Sadu i Kragujevcu, nalaze se na prvim linijama odbrane od novog virusa.
Akcije besplatnog savetovanja i testiranja na HIV i sifilis 1. decembra u Beogradu, Nišu i Kragujevcu
Udruženje "Potent" poziva sve da se prvog decembra besplatno i anonimno testiraju i dobiju rezultate za samo 15 minuta. To mogu učiniti u "Potent" centrima u Beogradu u Miloša Pocerca 30 od 15 -19h, Nišu u Stevana Nemanje 69 od 14 - 20h i Kragujevcu u Vojvode Putnika 58b od 14 -18h. Iz "Potenta" mole sve koji dolaze zakažu termin na 063557890, kako bi izbegli čekanje, navodeći da niko ko dođe neće biti vraćen.
Zajedno sa ostalim udruženjima, organizacija "Potent" se trudi da akcijama besplatnog i brzog testiranja i programima podrške za osobe sa HIV-om, preuzme teret aktivnosti vezanih za kontrolu HIV epidemije u Srbiji. Bez podrške koju su udruženja dobila kroz projekat Ministarstva zdravlja i Globlanog fonda to ne bi bilo moguće. Samo ovo udruženje je za šest meseci projekta testiralo pozitivno na HIV 16 osoba, a preko 20 sa sifilisom, uglavnom mladih.
Uz nove tehnologije osobe koje žive sa HIV-om će moći da se povežu sa lekarim i servisima podrške
Od prvog decembra "Potent" organizuje onlajn savetovalište za osobe koje žive sa HIV-om. Pacijenti koji zbog epidemije ne mogu da dođu na Infektivnu kliniku, moći će da zahvaljujući elektronskim telekomunikacionim tehnologijama obave konsultacije sa svojim lekarom. Ovu akciju udruženje "Potent" sprovodi u saradnji udruženjem lekara "LekarInfo" koje već deceniju koristi nove tehnologije i telemedicinu u svrhu pružanja usluga pacijentima.
- Pacijentima će pregledi biti zakazani putem mobilne aplikacije koju danas uvodimo. Aplikacija će pacijentima omogućiti da prate koliko redovno uzimaju terapiju, kakvi su im rezultati laboratorijskih testova, kada treba da odu u apoteku, koliko još imaju propisanih recepata - kaže Bratislav Prokić iz udruženja Potent.
- Oni će moći da prijave diskriminaciju kao i da potraže pomoć ukoliko bilo gde u svetu ostanu bez terapije. U preko dvadeset zemalja EU i Rusiji, ovu aplikaciju koriste osobe koje koriste ARV terapiju u lečenju ili prevenciji HIV infekcije - dodaje on.
Izmena Pravilnika o praksi sahranjivanja preminulih osoba sa HIV-om u crnim vrećama
Pre samo nekoliko dana izmenjen je sporan član Pravilnika o uslovima i načinu postupanja sa posmrtnim ostacima umrlog lica, koji je predviđao da se higijenska obrada ne vrši kod osoba preminulih od zaraznih bolesti, što se odnosilo i na preminule od HIV-a i virusnih hepatitisa. Izmenom koja je objavljena u "Službenom glasniku" Republike Srbije br. 139/2020 od 19.11.2020. navodi se u kojim slučajevima se ne vrši higijenska obrada.
- Higijenska obrada se ne obavlja kod lica umrlog od sledećih zaraznih bolesti: antraksa, kuge, kolere, velikih boginja, virusnih hemoragičnih groznica (izuzev hemoragične groznice sa bubrežnim sindromom), teškog akutnog respiratornog sindroma – SARS-a i druge nepoznate zarazne bolesti - navodi se u "Službenom glasniku".
Inicijativa koju je pokrenulo udruženje "Potent" u oktobru 2019. godine privukla je pažnju donosilaca odluka i javnosti.
Diskriminacija prema osobama koje žive sa HIV-om prisutna je u svim aspektima života, ali se nastavljala i posle smrti. Nepostupanje prema posmrtnim ostacima osoba sa HIV-om, kao prema svakom drugom licu, njihovo sahranjivanje u crnoj vreći i metalnom sanduku, nečovečna je i anticivilizacijska praksa koja se u našoj zemlji sprovodila u tišini do danas.
Iz "Potenta", kao i iz drugih organizacija koje su se pridružile ovoj inicijativi upućuju veliku zahvalnost ministru zdravlja Zlatiboru Lončaru, članovima komisija za zarazne bolesti i boleničke infekcije i svima koji su pomogli da do promena dođe.