Хоће ли компанија првог рекета света УСПЕТИ? "Од 10.000 испитиваних супстанци САМО ЈЕДНА ПОСТАНЕ ЛЕК"
Новак Ђоковић купио је данску фармацеутску компанију која се бави тражењем решења у области лечења коронавируса. Компанија на свом сајту наводи да се баве "развијањем третмана и лекова за ретровирусе и отпорне бактерије".
Када говоримо уопштено о развијању иновативних лекова, тај процес може да траје јако дуго, па и до 10 година.
- То је веома неизвестан процес. Од 10.000 супстанци које крећу у испитивање, само једна постане лек - рекао је у јутарњем програму ТВ Прва Бојан Тркуља, директор Удружења произвођача иновативних лекова.
НА КРСНУ СЛАВУ ПОРОДИЦА ПОДЕЛИЛА ЛЕПЕ ВЕСТИ: Захваљујући леку који је добио Гаврило данас може да седи, држи предмете у руци и игра се
ДАНАС СЛАВИМО ВЕЛИКИ ПРАЗНИК: Молитва каже да ће сва НЕПРАВДА која вам је за живота начињена бити стоструко ИСПРАВЉЕНА и ДОБРИМ ВРАЋЕНА
КАДА ЋЕ КОРОНА ПОСТАТИ ПРОШЛОСТ? Др Тиодоровић открио који је НАЈБОЉИ могући сценарио - чека се СЗО
Он је додао да су сви ти лекови претходно већ били у развоју за неку другу вирусну болест - ремдесивир је иницијално развијан као лек против еболе, фавипир против грипа, молнупиравир такође.
Тркуља истиче да је прерано говорити о томе да ли ће лек који развија данаска компанија, у власништву брачног пара Ђоковић, бити успешан против коронавируса.
- То је инвестиција. У овом моменту постоји јако велики број потенцијалних лекова који се развијају против коронавируса - рекао је Тркуља.
Такође, објаснио је да уопште није једноставно да се антивирусни лекови појаве на тржишту.
- Ако погледамо историјски, можемо на прсте једне руке да набројимо успешне лекове против одређених вирусних обољења, данас пре свега против хепатитиса Ц, ХИВ-а, грипа и ту се негде отприлике листа завршава - истиче Тркуља.
Ефекат примене лекова на пандемију
Од почетка пандемије покушали смо приступом који је посматрао лекове који већ постоје. После смо дошли до моноклонских антитела, а највећи проблем је што се морају давати интравенским путем.
Највећи проблем с пандемијом коронавируса је велика заразност услед чега постоји велики притисак на здравство. Оног момента када антивирусни лекови почну да долазе у оралном облику, то је много лакше.
Сада смо ушли у фазу у којим имамо моноклонска антитела која се дају оралним путем - барицитиниб, молнупиравир, а очекује се да ће пре краја првог квартала ове године код нас стићи и паксловид.
Полако борба против вируса почиње да се захуктава не само на нивоу вакцина, већ и на нивоу лекова.
"Ињекција против ковида"
- Прва велика вест која долази је лек који је добио дозволио у САД-у - моноклонско антитело које се даје једнократно - рекао је Тркуља.
У питању је интрамускуларна инјекција, која пружа шестомесечну заштиту од наступања ковида 19.
А може се применити код свих оних који из објективних разлога не могу да добију вакцину.