ХРАБРИ КОМШИЈА ПРИЈАВИО НАСИЉЕ: "Један ваш позив може спасити живот, хвала вам што НЕ ЋУТИТЕ" - ево на који начин можете ПОМОЋИ жртви док не буде прекасно
Мушкарац није знао да пријаву може поднети анонимно.
Неочекивани телефонски позив је изненадио је новинаре једне српске редакције. Наиме, са друге стране чуо се усплахирен мушки глас, који је тихо, али узнемирено желео да пријави насиље у породици.
- Хало. Желим да пријавим насиље у породици, али да останем анониман - говори узнемирени глас са друге стране слушалице.
Новинарка је упитала ко је насилник. Овога пута, то је био кућни пријатељ човека који је пожелео да пријави.
Испричао је како је желео да пријави полицији, али жртва није дозволила. Према његовим речима, трпи константно вређање, омаловажавање и физичко насиље које се понавља.
Важно је напоменути да непознати мушкарац, који се одлучио да проговори о тортури коју трпи његова пријатељица, није знао да може пријавити полицији анонимно, али га је новинарка упутила.
Тиме се узнемирујући разговор завршио.
Комшија злоставља своју жену пред очима комшилука. А само се он јавио, један пријатељ, иако му је жена забранила.
- Она то насиље није пријавила полицији, а не да ни мени - рекао је мушкарац који не зна шта да ради.
Два пута је звао медије. Надао се да ће тако можда успети нешто да промени. И хоће. Добио је подршку да случај пријави полицији, а и овај текст као подршку свима осталима који поступе по савести. Који одлуче да не ћуте. Ово је подршка вама који видите насиље, да исто пријавите надлежнима, јер једино они могу зауатавити насилника и заштитити жртву.
Један ваш позив може спасити живот. И хвала вам што не ћутите.
Координатор Сигурне куће, за домаће медије је на ову тему рекла да је позитивна вест да су се комшије осмелиле да пријаве насиље, али да то пре свега морају учинити у надлежним институцијама.
- Супер је што се људи отварају и подршка том човеку. Он је позвао вас, али он то није пријавио надлежним институцијама. По правилу би он то требао да пријави. Он се сада плаши јер неће да се њој замери. Људе треба охрабрити и упутитити да насиље морају да пријаве, ако се плаше и анонимно, да не би дошло до смртног исхода. За сада, нажалост, нема неког помака што се тиче пријаве насиља од стране комшија, то се дешава врло ретко. Ово је један врло позитиван пример што се комшија одлучио да то пријави - рекла је.
Како пријавити насиље
Законска је обавеза свакога да пријави насиље у породици надлежној институцији. Ако сте жртва поред полиције (на број 192), насиље можете пријавити и јавном тужилаштву, центру за социјални рад и здравственој установи. За добијање информација или потребе за емотивном подршком, можете позвати СОС телефон.
Без обзира на то да ли сте пријаву за насиље поднели једном или више пута, институције су дужне да поступају по свакој пријави.
Насиље можете пријавити лично, ако сте Ви жртва насиља, а такође може га пријавити и члан Ваше породице, пријатељ, комшија и било које друго лице. Насиље се може пријавити лично, у просторијама институције, телефоном, писмено, путем поште, као и путем имејла. Приликом пријављивања, можете се представити или остати анонимни - у сваком случају пријава ће бити разматрана.
Извор: Србија Данас/Телеграф/Аутор: Катарина Петровић