ЛЕКАРИ УПОЗОРАВАЈУ: Овај лек никако не узимајте на своју руку!
Не узимајте на своју руку хлорокин.
У Србији има довољно лекова за све групе пацијената - хроничне болеснике, онколошке болеснике, каже директорка РФЗО Сања Шкодрић и апелује на грађане да не користе на своју руку лек хлорокин, јер неправилно дозирање може изазвати озбиљне последице.
(УЖИВО) ПАНДЕМИЈА КОРОНА ВИРУСА: Слетео авион из Париза са 144 путника из Србије
БОЛНА УСПОМЕНА НАТО АГРЕСИЈЕ: Београђанка пронашла дневник који је писала са 9 година током бомбардовања!
"КРЕЋЕМО АГРЕСИВНО И МАСОВНО НА КОРОНУ": Епидемиолог Предраг Кон открива шта ће то значити и за здраве грађане
Она је нагласила да су кинески стручњаци препоручили хлорокин као један од лекова који помаже код инфекције новим корона вирусом, да њега има у довољним количинама и да грађани не треба да праве залихе.
- Оно што морамо да упозоримо грађане јесте да хлорокин никако не узимају на своју руку. То је лек који се користи и за лечење маларије, реуматидног артритиса, лупуса и дозирање није исто за те болести и за инфекцију COVID -19 - нагласила је она.
Упозорава да претерана количина лека може да изазове слепило, код хроницних пацијената инсуфицијенцију бубрега и оштећења других органа.
- Такође, молимо грађане да не купују лекове и стварају вештачке несташице зато што га обезбеђујемо у довољним количинама - навела је она и додала да је препорука кинеских стручњака да се осим хлорокина користи и хидроксихлорокин који се показао ефикасним у COVID инфекцији.
Србија, како каже, набавља тај лек и једна фабрика у нашој земљи треба да почне да га производи.
Напомиње да се РФЗО, од појаве инфекције COVID-19, организовао тако да се обезбеде довољне колицине лекова за све пацијенте, да се набављају лекови по групама - антибиотици, антипиретици.
Друге група лекова су лекови који су се показали да помажу код корона вируса, као што је хлорокин.
- Ми смо се спремили за све могуће сценарије. Спремали смо се да инфекција траје месец, три, шест и на основу тога смо правили анализе и планове за количине лекова - нагласила је она.
Водило се рачуна, како је рекла, да се набаве довољне количине лекова за хроничне болеснике, за пацијенте који су на дијализи, за онколошке пацијенте, као и децу са ретким болестима.
- Морали смо да водимо рачуна да не нестане терапија ни за једну од ове групе пацијената. Водили смо рачуна да имамо довољне количине лекова за пацијенте на респиратору - навела је она.
Напомиње да је Србија почела производњу натријум-хипохлорида, дезинфекционог стредства за радне површине, подове, што је веома важно за болнице.
- Успели смо да производимо 50.000 литара дневно натријум хипохлорида и његова дистрибуција иде одмах по приоритетним установама, клиничким центрим и два клиничко болничка центра где се лече пацијенти заражени корона вирусом - нагласила је она.
- Од сутра креће дистрибуција алкохола, 70 посто, у количини од 50.000 литара. То је веома значајно, као што је значајна производња маски у нашим домаћим фабрикама - закључила је она.
ОДЛИЧНЕ ВЕСТИ: Слетео авион са заштитним маскама! Ускоро у апотекама
МОРАТЕ ЧЕШЋЕ ПРАТИ РУКЕ: Српски доктор открива да ли заштитне рукавице помажу у заштити од корона вируса
СПРЕМИТЕ ЗИМСКЕ ЈАКНЕ, КАПЕ И РУКАВИЦЕ: Ево какво нас време очекује до краја недеље
"ИШЛА СА ПРИЈАТЕЉЕМ ДА ВИДИ СПОМЕНИК ЂИНЂИЋУ, па се ЗАРАЗИЛА" Чеда описао како је оболела Србљановићка
Овако се вирусом ЗАРАЗИЛА ЦЕЛА БОЛНИЦА - од пацијента до портира: Крај је посебно ЗАБРИЊАВАЈУЋИ (ВИДЕО)