ИСПОВЕСТ ЛЕКАРА КОЈИ ЈЕ ОЖИВЉАВАО МАЛОГ РАДЕНКА: Када је дошло до првог застоја срца, ми смо...
Анализе које су стигле у Институт за мајку и дете, након смрти Раденка Никодиновића, показале су да је гасна гангрена код дечака уследила због комбинације три бактерије, међу којима су клостридија перфригенс и ентеро бактерија.
Иако су се лекари борили да спасу руку Раденку, борба се на крају претворила у спасавање живота. Три пута је реанимиран у кратком временском периоду, али нажалост без успеха.
- Катастрофално је за нас када не успемо да некоме спасимо живот. Као лекару и човеку ово је један од смртних исхода које ћу памити целог живота. Све се изузетно брзо десило. Дете се пре само седам дана повредило. Није било хроничан болесник, већ је из пуног здравља постао животно угрожен - прича за др Бранислав Мојсић, начелник анестезиологије у Институту за мајку и дете и један од чланова тима који се три дана борио да спасе Раденков живот.
Након што је здравствена инспекција и стручни надзор рађен у болници у Лозници, сада се проверава и стручни рад лекара у Институту за мајку и дете, а резултати ће бити познати наредних дана.
Са отеченом руком, која је била потпуно бела и прстима које није могао да помера, Раденко је примљен у Институт за мајку и дете у ноћи између четвртка и петка.
- Рана је већ тада непријатно мирисала и то нам је био знак да се ради о озбиљној инфекцији. Одмах је урађен скенер, где се видело да између мишића и испод коже има доста гаса, што нам је био први знак да се ради о гасној гангрени. Одмах смо узели све узорке за лабораторијске анализе, али за резултате је потребно минимум 48 сати. Зато смо детету дали најаче антибиотике - објашњава др Радоје Симић, директор Института за мајку и дете.
Објашњава да је свака одлука о дечаковом лечењу доношена конзилијарно, и да је било ангажовано толико лекара, колико је иначе довољно да се збрине 20 пацијената.
- У току ноћи смо урадили прву операцију како би крвне судове на подлактици и шаци ослободили притиска, јер је дошло до отежаног протока крви. Свему томе узрок је био велики оток. Током интервенције је установљено да има и некротичног ткива, које је отклоњено. На крају смо успели да повратимо циркулацију - каже др Симић.
У међувремену, у сарадњи са КБЦ Земун, дете се припремало за хибербаричну комору, због чега му је урађена још једна интервенција. Наиме, у бубне опне су му уграђене вентилационе цевчице како би могао да поднесе већи притисак у хипербаричној комори.
По повратку из КБЦ Земун, урађен је поново ЦТ ангиографија где је установљено да је велики крвни суд подлактице тромбозирао, због чега је Раденко хитно оперисан, како би му извадили тај тромб из главног крвног суда. За све је то била крива инфекција, односно токсини бактерије клостридије.
Међутим, у ноћи између петка и суботе настају проблеми на плућима, бубрезима и срцу.
- Било је потребно да га прикључимо на апарат за вештачко дисање, јер су се појавили проблеми са плућима, бубрезима. У том периоду срчана радња је била добра, али смо очекивали да ћемо морати да се боримо за његов живот. Око осам сати ујутру стање му се додатно погоршава. Око 9 долази први пут до застоја срца. Успели смо да га повратимо. Међутим, око 9.20 долази до другог застоја срца и након реанимације смо га поново спасили, али после трећег застоја срца нисмо успели да му спасимо живот и у 9.45 сам прогласио фатални исход - објашњава анестезиолог др Мојсић.
Родитељи су у Институт дошли око 10 сати, јер су се тако раније договорили са лекарима. Требали су да сачекају резултате анализа и да се договоре о наставку лечења.
- Уместо тога, тимски смо саопштили родитељима непријатну и тешку вест - тешка срца препричава др Мојсић.
Анализе које су добили након Раденкове смрти, само су потврдиле да се ради о гасној гангрени. Међутим, сви узорци послати су у Ниш, на супер анализу, како би лекари сазнали о којим под типовима се ради.
- Гасна гангрена је тешка инфекција, која се јавља у подручјима где је био земљотрес или у ратним условима. Инфекција се брзо шири у организму, напада виталне органе и изазва сепсу - истиче др Мојсић.