ИЗГУБИЛА КОМПАС: По први пут у Србији ухваћена ретка сибирска плаворепка
С обзиром да зимује у југоисточној Азији и Индијском подконтиненту ову птицу је готово немогуће срести у Европи
Током редовног праћења сеобе и прстеновања птица на планини Тари ухваћена је нова врста птице за Србију, а ради се о сибирској плаворепки (Тарсигер cyanurus).
Последња шанса за "Орлове": Ево због чега не смеш да пропустиш меч Норвешка – Србија
КОРОНА БИ МОГЛА ДА СЕ ПОВАМПИРИ? У Србији пораст броја оболелих, погледајте преглед по окрузима наше земље
ПОСРНУЋЕ И МОРАЛНИ СУНОВРАТ: Српски интелектуалци згрожени продајом ствари из Јасеновца на интернету
Ова врста је веома редак гост у карпатском басену и до сада је хватана свега неколико пута у Словенији, Мађарској, Румунији.
- Орнитолози Ненад Спремо и Дејан Ђапић ухватили су један млади примерак ове прелепе птичице у орнитолошку мрежу. Још увек се не зна одакле је по први пут стигла у наше подручје. Претпоставља се да је залутала или да су је донели ветрови. Током претходних година прстеновано је неколико хиљада птица, али је ово најзанимљивија врста која је до сада регистрована - рекао је Ранко Милановић из НП Тара.
Птица је ухваћена приликом редовног мониторинга и прстеновања, која већ неколико година заједно реализују биолози НП Тара и орнитолози Природњачког музеја из Београда и Друштва за заштиту и проучавање птица.
- На Тари је до сада регистровано око 140 врста птица. Станиште је и изузетно ретких врста, попут сурог орла, а овде се може пронаћи око 10 гнездећих парова. Примећене су и дугорепа сова, као и мала сова величине око 15 центиметара која је најмања је у Европи - рекао је Ранко.
Природно станиште сибирске плаворепке јесу земље Русија, Монголија, али се може видети и у Јапану, Кореји и Кини. У Европи су њена гнежђења потврђена само на крајњем истоку Финске.
Током сеобе ретко се бележи у Европи, с обзиром да зимује у југоисточној Азији и Индијском подконтиненту.