Један од услова за СУПЕРЋЕЛИЈСКУ ОЛУЈУ је већ испуњен! Метеоролози упозоравају: "Може да буде СНАЖНИЈА од оне коју смо доживели"
Прошле године средином јула Србија је била на удару снажне суперћелијске олује која је опустошила поједине делове земље, и нажалост, осим материјалне штете било је и људских жртава, а према најави метеоролога и климатолога, исти сценарио је могућ али је за њега потребно да се стекну одређени услови у атмосфери.
Метеоролог Иван Ристић каже да ће наредних дана, из дана у дан бити све топлије, а од среде 10. јула температуре ваздуха у хладу биће изједначена са телесном температуром и кретаће се од 35 до 39 степени. Високе температуре, које су један од услова за настанак суперћелијских олуја, биће праћене и великом спарином, а према првим изгледима дугорочних прогноза од 13. до 20. јула поново се очекује нестабилан период и мањи пад температура.
- Датуми се поклапају са прошлогодишњим суперћелијским олујама које су биле 13. и 19. јула. Од 13. јула поподне стижу нам поново облаци који ће условити пљускове, грмљавину, понегде град и непогоде. Пратимо ситуацију, али је важно рећи да је температура северног Јадрана и даље око 25 степени Целзијуса и надам се да се то неће битније променити, јер да би дошло до суперћелијске олује вода на северу Јадрана треба да достигне 27 степени Целзијуса. Морске пијавице које се јаве у тим условима су попут “пумпи” које усисавају влагу и преносе ту влагу у облаке што повећава потенцијал за настанак суперћелијских олуја. Зато су за сада мале шансе за суперћелијску олују код нас, поготово у истом периоду у ком су нас погодиле прошлог лета – каже за „Блиц“ Иван Ристић.
Спасава нас још увек "ниска" температура северног дела Јадранског мора
Како је рекао, током прошлонедељних олуја, од суперћелијских олуја нас је и претходне седмице спасила још увек „ниска“ температура Јадранског мора која је 2023. у јулу била око 30 степени Целзијуса.
- Сада долазимо у период са дефицитом падавина. Температура ће ићи до између 30-35 степени, очекују се изоловани пљускови, а у трећој декади јула се очекује афрички антициклон. Стиже нам поново врео афрички ваздух и температуре ће до око 40 степени Целзијуса - каже Ристић.
Нове непогоде могле би се поновити почетком августа, истакао је Ристић, и додаје да би до краја јула требало да буде много мање кише и право летње време.
Пред нама најтоплији део лета
Метеоролог аматер Марко Чубрило је објавио да је пред нама највероватније најтоплији део лета, и да се благо освежење назире око 15. јула, али осетнијег пада температуре нема на видику.
-Појава ретких пљускова је могућа после 8. јула и они, осим на кратко, неће доносити осетније освежење и биће последица прегрејаности атмосфере. Мало јаче освежење уз чешће пљускове је могуће тек око 15. јула, али неко јаче, конкретније, освежење се у наредних 14-20 дана за сада не назире – наводи Чубрило у временској прогнози.
Глобално загревање подстиче јаче олује
Суперћелијске олује и други климатски екстреми су нешто на шта свакако треба да будемо спремни, и према речима нашег чувеног климатолога проф. др Владимир Ђурђевић са Физичког факултета у Београду, глобално загревање утиче на чешће непогоде попут суперћелијских олуја, пијавица или појаву „пустињског ђавола“ и повећа ризик од њих.
-Када дође до формирања олујног невремена, било ког, свет који је топлији омогућава да све врсте олуја буду разорније него пре, а разлог је што у топлији ваздух може да стане 7 одсто више водене паре, а када су океани топлији онда испарава више воде. Топлија планета значи да имамо и топлије океане. Ако су топлији, испарава више воде са површине, а атмосфера, која је сада у просеку топлија за 1 степен може да прими 7 одсто више водене паре која је погонско гориво за све олује, па и за суперћелијске - рекао је Ђурђевић за "Блиц".
Објаснио је да ако олуји дате већу количину водене паре она ће да се:
- развије брже
- дуже ће живети
- прећи ће већу раздаљину док буде трајала
- око ње ће се формирати јачи ветрови
- продуковаће већу количину падавина за краће време
- продуковаће потенцијално више града
"Не зна се када ће се десити суперћелијска олуја, али ће се сигурно десити"
Ђурђевић је недавно истакао да живимо у атмосфери која подржава снажније и разорније олује него олује које смо имали у прошлости. То не значи да ће “свака олуја која настане да буде разорна као што је била прошле године, али неке ће бити разорне као 2023. године”.
-Не знамо када ће се таква олуја десити, али да ће се десити у будућности је сигурно. Може да се деси поново ове године, а можда неколико година не буде ниједне, а да се затим појави још снажније од оне коју смо доживели. Са сигурношћу можемо да кажемо да ће да буде горе, али не можемо са сигурношћу да кажемо када ће да буде горе. У наредних 10 година нагледаћемо се различитих екстрема који ће да буду врло збуњујући и за људе неуобичајени – рекао је за “Блиц” Ђурђевић.
Србија Данас/Блиц/Аутор: Биљана Вучковић/Пренео: П.С.