Зашто је СРПСКА СЛАВА јединствени празник? Обичај који Србе држи на окупу крије и многе тајне!
У Србији с Михољданом почиње сезона крсних слава. Обележавање славе јединствен је обичај за који не зна остали хришћански свет.
Српска породична слава је пре пар година уврштена на Унескову Репрезентативну листу нематеријалног културног наслеђа човечанства, што је прво уписивање културних добара из Србије на ову листу.
Пре примања хришћанства Срби су били многобожачки народ. Имали су врховног бога Перуна, а сваки дом имао је и своје домаће божанство, тј. заштитика огњишта. У сусрету са хришћанством, наш народ се најтеже одрицао управо ових домаћих божанстава. Многи историчари тврде да Срби нису једини славили свог заштитника, али су једини до дан данас задржали славу. Постоје трагови да су сви Словени имали славу, затим Трачани (старогрци), Дечани, Илири...
ПАТРИЈАРХ ПАВЛЕ ЗА НАРОД ОДУВЕК СВЕТАЦ: Умро је пре 11 година, а људи му се и данас исповедају на гробу
АЛПИ ИСТОЧНЕ СРБИЈЕ: Борски стол крије невероватне лепоте, а није довољно туристички искоришћен (ФОТО)
КАКВА ЉУДИНА! МИЛОШ ЈЕ ПРВО ПОНУДИО КУЋУ НА РУДНИКУ ЗА ПОМОЋ МАЛОЈ АНИКИ: Сада даје још једну драгоценост
Наш светитељ, Свети Сава, био је мудар и практичан у свом великом подухвату да Срби приме хришћанство. Многобожачке идоле заменио је светитељима Христове цркве, те су Срби задржали свог свеца заштитника, само у виду крсне славе.
Црква је, из практичних разлога, саветовала и препоручивала породицама које светитеље да узимају за крсну славу. Обично су се празновали велики светитељи од јесени до пролећа, јер се тада најмање ради на њиви, у пољима и око стоке. Неке породице су бирале дан када ће се крстити, па су светитеља који се тог дана слави узимале за своју крсну славу.
Срби су славу славили у најславнијим данима своје историје, али и у највећем изгнанству и зулуму. За време ропства под Турцима Срби су се сакупљали под окриљем релегиозног празника и тако договарали како да се ослободе турског јарма. Слављена је слава и у рату, изгнанству, здрављу и болести, ропству, беди и сиромаштву, исто као и у богатству и изобиљу. Наши војници су по рововима ломили бајати војнички хлеб и певали тропар своје славе и молили се Богу за боље и срећније дане.
Чак ни у време након II светског рата, када је комунистички режим пропагирао безбожништво и забрањивао људима одласке у цркве и прославу славе, Срби су је славили тајно у својим домовима. Управо је крсна слава сачувала православну веру и традицију нашег народа!
Слава је остала једина непрекинута традиција код Срба, од времена покрштавања до данас. Промењено је много тога у нашим обичајима, само је слава сачувало своје почасно место највеће светиње нашег народа.