Једна од најбољих средњих школа у Србији добила Мејкерс лаб - образовање будућности стигло и у Књажевац
Техничка школа у Књажевцу основана је пре више од 90 година, 6. јуна. Симболично данас, у овој школи, Група за образовање отворила је учионицу будућности у којој ће ученици заједно са наставницима моћи да уче кроз искуство и иновирају
Након недавног отварања учионице будућности у Руском Крстуру, представници Групе за образовање посетили су Техничку школу у Књажевцу, у којој ће ученици од сада имати прилику да кроз активности у Мејкерс лабу развијају интересовање за науку, истраживање и стичу вештине у области иновација, предузетништва, надограде тимски дух и повежу се са другим школама, привредом и грађанским иницијативама.
У јединој стручној школи у Књажевцу сви присутни су поред новог Мејкерс лаба могли да виде и тренинг центар школе који се налази поред новоопремљеног простора.
Повезивање са науком, привредом и савремени трендови
У својој традицији дужој од 90 година, Техничка школа у Књажевцу константно је развијала сарадњу са локалном заједницом и привредом.
Такође, подршка различитих организација и привреде резултирала је иновативним програмима, наградама и сарадњама. Једна од таквих је сарадња са организацијом Достигућа младих у Србији.
Одлични резултати који су тимове ученика пласирали на такмичења попут Националног такмичења Пословни изазов и Пословни изазов западног Балкана, донели су школи и ђацима знање, искуства али и инвестиције.
У последњих пет година у школи су реализована значајна улагања.
Нека од њих су спортски под у фискултурној сали, кожарска радионица опремљена савременим машинама и намештајем, специјализована рачунарска лабораторија, а у свим учионицама и библиотеци створени су услови за реализацију мултимедијалне наставе.
У школи се реализује више од 180 часова различитих рачунарских предмета, чији је квалитет 2020. године унапређен опремањем једног од рачунарских кабинета са 15 нових рачунара.
Отварањем Мејкерс лаба, школа ће бити богатија и за ласерску ЦНЦ машину, 3Д штампач, комплет за роботику и другу опрему, али и програме који се у њему реализују.
О школи и значају Мејкерс лаба за њен рад говорили су и Иван Амон, директор школе и Сања Маркулин, наставница стручних предмета економске и туристичке струке и координаторка Мејкерс лаба.
О дугогодишњој сарадњи ове школе и локалне самоуправе говорила је Марија Јеленковић, заменица председника општине Књажевац.
У име Групе за образовање присутнима су се обратили Дарко Радичанин, директор Достигнућа младих у Србији, Данијела Вучићевић, руководитељка за програмске активности Центра за промоцију науке и Милош Ђуричанин, директор стратегије и развоја Нордеус фондације.
- Годинама уназад, Техничка школа у Књажевцу једна је од најактивнијих школа у нашим програмима предузетничког образовања чему сведоче бројна признања ученицима и наставницима. Зато ми је изузетно драго што смо данас у прилици да одамо признање и самој школи кроз опремање простора који ће будуће генерације охрабрити у њиховим предузетничким иницијативама а наставницима олакшати увођење иновативних наставних метода - истакао је Дарко Радичанин, директор Достигнућа младих у Србији.
Централна тема иницијативе Мејкерс лабова је удруживање свих делова друштва за боље образовање наредних генерација, као једног од кључних начина за напредак и одрживост целог друштва.
У томе примером воде и неке од компаније које су ове године придружиле и удружиле као национални партнери, како својим знањем, тако и производима.
То су компаније Хенкел, Tarkett и Рома company који на овај начин помажу да ученици и наставници раде у што квалитетнијим условима. Изградњу мреже Мејкерс лабова у школама широм Србије финансијски подржава и НЦР фондација.
Школа која поставља стандарде у региону и шире
Од свог оснивања, школа непрекидно иде у корак са савременим тенденцијама у образовању, мења се и развија, уводи нове струке и образовне профиле, са циљем одговора на потребе локалне средине и региона.
Ученици су учествовали у бројним међународним и националним такмичењима, у оквиру којих су освајали призања али и развијали савремене приступе решавању проблема и реализацији идеја кроз активности и рад са вршњацима из целе Србије али и иностранства.
Међународни образовни Еразмус пројекти ученицима и наставницима омогућили су да закораче у свет образовања ван граница Србије, али и да га доведу у Књажевац и Техничку школу.
Повезивали су се са школама из Бугарске, Португалије, Румуније и Италије.
Ученици и наставници путовали су у Италију и Португалију, дружили се и учили, а прошле године ђаци и наставници из ових земаља посетили су Књажевац.
Школа на тај начин гради јединствена искуства за своје ђаке али и светске трендове у области образовања приближава локалу.
- Мејкерс лаб биће место на коме ће се окупљати и у коме ће стварати ученици не само Техничке школе, већ и ученици Књажевачке гимназије и свих основних школа у општини. Место у коме ће ученици своја теоријска знања преточити у иновативне идеје, практичне радове и финалне производе, и у коме ће настајати нове ученичке компаније и рађати се млади предузетници. И оно што је можда и најважније, надамо се да ће ово бити један од значајнијих чиниоца који ће допринети останку младих људи у Књажевцу, јер нас овај Мејкерс лаб ставља на мапу малобројних школа у Србији које у овом тренутку имају овакве најсавременије услове за рад и стварање - изјавио је Иван Амон, директор Техничке школе у Књажевцу.
Први успеси ђака и наставника у Мејкерс лабовима: европска такмичења за најбоље, најбољи едукатор године…
Да ученици и наставници већ убиру плодове свог рада и иновирања кроз Мејкерс лаб, показују нам њихови успеси у претходном периоду.
Мејкерс лаб у Гимназији Зајечар изродио је ученичку компанију ЗаЧили, која је са својим ментором из Банца Интесе однела победу на националном такмичењу Достигнућа младих.
Следећи корак за њих јесте европско финале у Истанбулу 12. јула. Део ове невероватне приче је и професор Младен Шљивовић, који је био и проглашен за најбољег едукатора године.
Али се ту прича о успеху не завршава. Мејкерс лабови у другим школама већ представљају успешне примере о којима ће се тек чути.
Тако Мејкерс у Медицинској школи у Чачку који води професорка српског језика, Јелена Драмићанин, константно ради, иновира и креира, а резултати су препознати на такмичењима и конкурсима на којим тимови учествују, као што је републичко такмичење С.А.В.Е.
Амбасадори у организацији Достигнућа младих у Србији које се реализује у сарадњи са Банца Интеса Београд а на којем су ученице ове школе и победиле.
Иначе, Мејкерс лаб у Књажевцу је шеста учионица будућности отворена у овој школској години, До сада је Нордеус фондација са осталим члановима Групе за образовање отворила 5 Мејкерс лабова, и то у - Чачку, Лесковцу, Зајечару, Вршцу и Руском Крстуру, а до краја јуна у плану је отварање мејкерс лабова у још неколико школа у србији.
Група за образовање основана је у септембру ове године са циљем заједничке подршке образовању, чине је:
• Нордеус фондација основана је са циљем да се помогне деци и младима да стекну вештине, знања и компетенце потребне за успех у дигиталној економији кроз подршку образовању и развој подстицајног и креативног окружења.
У области подршке образовању, фокус је на спровођењу иновативних програма заснованих на интердисциплинарном приступу, искуственом учењу и развоју компетенци за 21. век.
Док у области развоја екосистема креативних индустрија, Нордеус фондација наставља са досадашњим напорима Нордеуса кроз сопствене програме и удруживањем са бројним компанијама кроз организације попут Иницијативе Дигитална Србија и Српске гејминг асоцијације чији је Нордеус и суоснивач.
• Центар за промоцију науке (ЦПН) је јавна институција, коју је 2010. године основало Министарство науке Србије са задатком да промовише науку и технологију.
ЦПН спроводи програме и активности радећи са истраживачким и образовним институцијама у Србији и широм света, а блиско сарађује и са републичким министарствима, медијима и приватним сектором.
Мисија ЦПН-а је да премости јаз између науке и друштва окупљајући све релевантне актере и ширу јавност у процесу истраживања и иновација.
ЦПН тежи да интегрише друштво у истраживачке процесе, како би се оно, уз увид у потребе грађана, што адекватније суочавало са друштвеним изазовима.
• Иницијатива „Дигитална Србија“ је невладина и непрофитна организација са стратешким циљем развоја јаке, глобално конкурентне дигиталне економије у Србији.
Поред водећих дигиталних играча у земљи који су оснивачи Иницијативе „Дигитална Србија“, она данас окупља више од 30 организација и компанија чланова из различитих сектора релевантних за раст дигиталног екосистема, укључујући технологију, банкарство и финансије, телекомуникације, консалтинг, образовање и истраживање, затим адвокатске, медијске и фармацеутске куће, као и организације за подршку стартапима.
Циљ Иницијативе „Дигитална Србија“ је стварање пословног окружења које је у служби дигиталне економије.
На путу ка том циљу улаже у стратешке програме у области формалног и неформалног образовања, развоја стартап екосистема, правно-регулаторног оквира, дигиталне инфраструктуре и јавног дијалога о дигиталној трансформацији.
• Организација Достигнућа младих у Србији је део глобалне мреже Јуниор Achievement Worldwide, основане 1919. године, која обухвата 121 земљу на свим континентима и представља највећи светски програм предузетничког образовања који годишње похађа више од 10 милиона ученика.
Мисија организације је припрема и оспособљавање ученика за успешан живот и рад у савременом свету у коме су највеће вредности иновативност и предузетничка иницијатива.
Уз подршку међународних донатора и партнера из пословног сектора у Србији, организација Достигнућа младих у Србији већ 17 година кроз имплементацију својих програма и активности на свим нивоима образовања указује на значај предузетничког образовања чији су директни исход већа запошљивост младих,
Боља конкурентност на тржишту рада, осамостаљивање и брже укључивање у друштво као и покретање сопственог посла, посебно у оквиру програма Ученичка компанија.