Када би требало радити тест на присуство антитела: Др Гњатовић дала одговор и разрешила многе недоумице
Напомиње да већина људи ствара добар одговор на инфекцију, који траје годину дана и дуже.
Сматра се да ниво IgG класе антитела на ковид-19 достиже максимум између 30. и 40. дана од појаве првих симптома, али се дешава и да ниво антитела шест месеци након прележане инфекције буде двоструко виши од оног који је био месец или два после заражавања, каже у разговору за медије Марија Гњатовић, истраживач са Института за примену нуклеарне енергије (ИНЕП).
- Повећање вредности IgG класе антитела, која показују да је вирус прележан, објашњава се чињеницом да је ковид-19 и те како присутан у популацији, па долази до поновне изложености вирусу, отприлике као да примате више доза вакцине. Будући да је ваш организам већ створио антитела и меморијске ћелије, у новом контакту са вирусом активирају се сви ти механизми и долази до нове продукције антитела, а ви не развијате симптоме. Управо то је оно што се очекује од вакцине - наглашава Гњатовић.
УПОЗОРЕЊЕ ДОКТОРКЕ ЈОВАНОВИЋ: Британски сој букти у Србији - шта је са бразилским и јужноафричким?
СРБИН СА ПРЕСТИЖНОГ УНИВЕРЗИТЕТА ОТКРИВА: Др Ђукановић решио дилему и обелоданио све детаље о АстраЗенека вакцини
ДАН ПРЕД КОНАЧНУ ОДЛУКУ КРИЗНОГ ШТАБА: У Србији заражено још 3.866 особа, преминуло 17 лица - ТРИ су разлога за затварање
Она напомиње да већина људи ствара добар одговор на инфекцију, који траје годину дана и дуже, наглашавајући да то у великој мери зависи од количине вируса којом је оболели био изложен.
- Истраживачки пратимо шта се дешава са количином антитела, пошто имамо две класе оболелих. У првој су они који су имали средње тешку или тешку клиничку слику, што подразумева да су данима имали повишену температуру, почетак упале плућа и теже симптоме. Такве инфекције углавном оставе дугорочнији имунитет, па антитела у организму буду присутна годину дана након прележане болести, чак и дуже. У другој класи су асимптоматски пацијенти и они који су имали благе симптоме. Неки од њих нису били изложени довољном количином вируса да би се створио дуготрајни имунитет. Због ниске концентрације антитела дешава се да она нестану из циркулације након отприлике три месеца - подвлачи Гњатовић.
Према њеним речима, препорука је да се након прележане инфекције контролише и ИгМ класа антитела, која је показатељ скорашње вирусне инфекције, а када она нестану требало би даље пратити само IgG.
- Антитела код природне инфекције почињу да се стварају отприлике две недеље након првих симптома, када се појављује ИгМ класа антитела. Недељу дана касније почињу да се синтетишу и IgG антитела. Месец дана након првих симптома инфекције требало би се преконтролишу обе класе и да се прати ИгМ, јер уколико та класа антитела дуго остане у организму то нам врло често указује да постоје неки депои вируса - упозорава Гњатовић.
Такође истиче да је гранична вредност антитела 15 јединица, па се све изнад тог броја, како каже, сматра позитивним налазом и неком врстом заштите од вируса.
- Инфекцију пратимо већ годину дана, па нам то искуство указује да свака вредност антитела утиче на то да су много мање шансе да дође до реинфекције и до развоја болести. Имали смо случајеве лекара из такозване црвене зоне који се нису поново заразили све док су имали вредност антитела око 20, што је тек мало изнад границе. Када су та антитела нестала, након месец или два долазило је до њихове реинфекције. Свака вредност антитела је значајна, јер уколико и дође до развоја инфекције сигурно ће спречити настанак теже клиничке слике - закључује Гњатовић, додајући да вредност антитела у природним инфекцијама достиже 120 јединица, а након вакцинисања чак и 140.