КАДА ПОЧИЊЕ МАСОВНО ТЕСТИРАЊЕ У СРБИЈИ? На шта смо све спремни и ко има приоритет у тестирању
Број тестираних на корона вирус у последњим данима расте, али смо још далеко од масовног тестирања које је кризни штаб најавио пре две недеље.
У последња 24 сата тестирано је 959 сумњивих случајева, а како је др Дарија Кисић Тепавчевић рекла на конференцији за новинаре, дневно имамо могућност да тестирамо и преко хиљаду људи.
MOZZART донирао више од МИЛИОН динара КЛИНИЧКОМ ЦЕНТРУ у Нишу за борбу против КОРОНЕ
0,3,5,140,5,3,0 ПОЗНАТИ СРПСКИ КАРДИОЛОГ ОТКРИВА: Ове бројке су спас за сваког човека - ево и зашто
У Суботици тренутно 27 заражених, међу оболелима припадници војске и полиције који су били на радним задацима
Кисић Тепавчевић је пре свега пет дана рекла да је максимални капацитет 4.500 тестова дневно. Ипак, и даље смо далеко од те бројке. Зашто се број тестирање не подигне до максимума? Имамо ли довољно тестова, довољно лабораторија и обучених људи који би са тим тестовима могли да раде? И зашто се стручњаци данас питају шта је сврха масовног тестирања, а пре свега десетак дана нису.
- Спремни смо да тестирамо хиљаду људи на дан, биће и већи број. Све особе које су имале индикације за тестирање биле су тестиране - изјавила је докторка Кисић Тепавчевћ.
Говорећи о "масовном тестирању", она је поновила да неће бити тестирања на лични захтев, већ само уз лекарске индикације.
- Ако је у неку земљу епидемија ушла раније, јасно је да ће они имати више тестираних. У неким земљама се плаћа тест, по сопственом захтеву, неки пацијенти се тестирају сваки дан... Да се не поредимо са осталима, ни са онима где имамо најгоре сценарије, а ни са другима. Тестирају се особе које имају индикације и ми смо те индикације проширили - рекла је Кисић.
Ко има приоритет у тестирању?
Говорећи о индикацијама за тестирања, епидемиолог Предраг Кон је акцентовао људе који имају високу температуру, кашаљ, а потом и оне који имају иначе нарушено здравље и оне који су били у контакту са оболелима.
- Тек трећа група су повратници из иностранства - рекао је доктор Кон, који је додао да је питање шта се добија масовним тестирањем.
Пре три дана, Кон је рекао да застоји у тестирању потенцијално оболелих од корона вируса "постају највећи проблем", те да мора да се нађе начин да се то превазиђе. Он је објаснио да из разних клиника стижу материјали који се, како каже, обрађују, и очигледно постоји неки њему нејасан разлог због ког постоји застој у тестирању.
- Видите да прилив постаје све већи. Неопходно је доћи што пре до резултата и да се људи који могу да се отпусте - отпусте, и они који су чекали да се не задржавају више. Протокол се променио и сад важи само за оне са повишеном температуром и они морају чекати, остали иду у самоизолацију - казао је Кон.
Када је у питању чекање на резултате тестова, сада се, према речима докторке Дарије Кисић, значајно повећао капацитет.
- И у смислу повећаног броја лабораторија, апарата и људи, и надамо се да ће у наредном периоду бити у складу са овим обољењем - додала је Кисић.
Тестирање по приоритетима
Постоје три групе људи за тестирање. Приоритет су хоспитализовани, здравствени радници, као људи који су били у директном контакту са зараженима. У другој групи која ипак мора мало да сачека су они који имају одређене симптоме и различите ризичне групе пацијената. Тек у трећој, по речима сручњака су они грађани који су дошли са стране.
Тестирање ће бити масовније кад пређе у ковид амбуланте
Одговарајући на питања новинара, др Кон је ракао да ће стање на терену, односно у ковид центрима, бити боље временом.
- Лекари имају право да одлучују да ли су пацијенти сумњиви или нису. Сигурно да када буду тестови код њих доступни, они ће приступити ширем тестирању. За сада се и даље скупљају узорци. Обрасци који се попуњавају су јако детаљни и најмања грешка може да заустави добијање резултата. Није то неки велики проблем, али како ствари иду полако, не би ме чудило ни да буде - рекао је Кон и нагласио да епидемиолози морају да преузму водећу улогу.
Нове инструкције у поступању са пацијентима: Нема више лечења од куће, у болницама и заражени који се опорављају у својим домовима
Пратите уживо изградњу нове болнице за оболеле од корона вируса (ВИДЕО)
ЊИХ ИМА НАЈВИШЕ: Директор Института на Дедињу обелоданио који су медицински радници ЗАРАЖЕНИ КОРОНА ВИРУСОМ
Српски генетичар разоткрио мит: Корона није вештачка творевина, то је вирус који живи у СЛЕПОМ МИШУ
ПОЈАВИО СЕ ЗАНИМЉИВ КОМЕНТАР о наставници ликовног која је била на МЕТИ СЕКСИСТИЧКИХ НАПАДА: Ево шта је мучи