Како ће изгледати повратак у школу? Кон: ТО ЈЕ ЗНАЧАЈАН ТРЕНУТАК, ЈЕДНО ЈЕ ИЗВЕСНО
Како каже, за разлику од претходног таласа, овога пута ће смањење броја новооболелих ићи знатно спорије.
Епидемиолог Предраг Кон гостујући на ТВ Прва говорио је о томе каква је данас ситуација са корона вирусом, када можемо да одахнемо, као и како ће изгледати почетак школске године, када можемо да очекујемо вакцину...
Како каже, за разлику од претходног таласа, овога пута ће смањење броја новооболелих ићи знатно спорије.
- Ситуација је далеко од повољне, треба бити реалан, ми смо успели да заравнимо криву са мерама којима располажемо. Први пут се спроводе такве мере - само заштитне маске и ништа друго. Видимо да су маске довољна мера, међутим, опадање тог броја иде прилично полако и највероватније ће то дуже трајати него у првом удару. Колико ће то трајати више се не усуђујем да кажем јавно. Утисак је да ћемо стално имати овакве ситуације, да ће број новооболелих опадати дуже време, па у зависности од понашања и ситуације поново ће расти - казао је Кон и додао да је дефинитивно утврђено да овај вирус нема сезону.
БОМБАРДОВАЊЕ БЕОГРАДА: "Упознали смо се 1997. у Паралији, а онда је почео рат" ЉУБАВНО ПИСМО које обилази Фејсбук
УПОЗОРЕЊЕ РХМЗ: У деловима Србије на снази ЖУТИ МЕТЕОАЛАРМ, ОПРЕЗ ако излазите
МИСТЕРИЈА И ДАЉЕ ТРАЈЕ: За српском "леденом лепотицом" трагали 20 година, а онда је сасвим случајно пронађена
Следећи епидемиолошки значајан тренутак јесте полазак у школе. Извесно је да ђаци у клупама неће седети на исти начин као до сада. Онлајн настава постаће реалност, а нарочито за оне ђаке за које се утврди да имају неке симптоме и аутоматски буду морали да се искључе из колектива.
- Медицински део кризног штаба добиће моделе које израђује Министарство просвете и прегледаћемо сваки, евентуално дати неке примедбе. Јасно је да мора да дође до разређена у учионицама. Прваци не могу да се социјализују другачије него да иду у школу, приоритет одласка у школу имају ђаци до 4. разреда што лично мислим да је сасвим на месту. С друге стране онлајн настава и прелазак на њу је нешто што може епидемиолошки да се подржи. На пример, неко ко има тегобе одмах може да се издвоји и да пређе на онлајн наставу - казао је Кон.
Деца обично имају блажу клиничку слику, али, како каже Кон, нема доказа да теже преносе инфекцију.
Како је објаснио, заражавање јесте пут који ће довести до постепеног стварања колективног имунитета, али то не значи да заражавање треба да се примењује као опција. Колективни имунитет се стиче природним путем или, пак, вакцинацијом. Али, у најбољем случају вакцина ће у Србији масовно моћи да се примењује тек средином наредне године.
- Да је вакцина "спремна" то подразумева да може да се даје људима, али у ком броју - за масовну имунизацију сигурно још није. То (када ће бити спремна) зависи од ситуације, ми имао врло строге прописе по том питању, таман да је сада завршена следећа фаза, ми до средине следеће године то не можемо да примењујемо - казао је.
У Алексинцу нагли скок оболелих: Без маски се гурали у редовима
Током гостовања др Кона у студио се укључио и директор алексиначког Дома здравља др Родољуб Живадиновић, а у овој општини проглашена је ванредна ситуација.
Како је објаснио, у месту које од 18. маја до 23. јуна није имало ниједног зараженог, од 23. јуна има преко 90 регистрованих случаја.
- Овај број дефинитивно показује да се корона шири. Што се тиче ковид амбуланте, раде 3 лекара и прошле недеље био је највећи број прегледа, и до 35. Сада се он креће од 25 до 30, а у четвртак је забележено 20 - казао је лекар и додао да се ништа значајно није догодило да дође до погоршања ситуације.
Међутим...
- И даље виђамо грађане како чекају у редовима без маски, не држе дистанцу - казао је доктор.
Купање на Ади носи ризик
Како је казао др Кон самим тим што се на Ади Циганлији дневно нађе и до 100.000 људи велики је ризик, јер према статистици се међу толиким бројем људи налази бар 100 заражених.
- Свако ко иде прихвата ризик. Да ли ће неко заразити неког, то зависи од сваког од нас - рекао је Кон истакавши да затварање купалишта не би било оправдано, јер је поштовање мера изводљиво.
Ипак, упозорио је на ризик, јер нико није обележен као заражен, а на купалиштима се остварују и блиски контакти, што није добро.
- Играње у води, гуркање, гњурање најстроже је забрнајено на базенима, а исто важи и за реке и за језера, и за море у крајњем случају. Може се човек понашати да буде ван ризика, а потпуно је иста ситуација да ли сте на мору или сте овде, иста правила важе, морате непрекидно да водите рачуна како се понашате - казао је Кон.
Да ли је вирус агресивнији?
Стиче се утисак да је дејство вируса на људски организам све драстичније. Ипак, како је казао др Кон, вероватно се ради о истом вирусу и истим ефектима на људско тело, али је много већи број заражених.
- Што се тиче самог вируса, он је вероватно исти и реакција оргнизма је иста, једино што је циркулација већа. Има се утисак да је агресивнији, а то је све последица масовног присуства у популацији. Чим имате више носиоца вируса и резервоара, теже је да се његово присуство спусти - казао је Кон.
Проблем је у томе када млади попусте са мерама, јер вирус онда налази пут и до старијих, који су угроженији.
- Ако млади не почну да прихватају мере, онда ће старији бити угрожени, јер вирус ће наћи свој пут до старијих преко оних који не знају да су заражени, а биће у контакту са својим родитељима - објашњава Кон.
Последице инфекције су различите и то шта се дешава са људским телом након оздрављења још се прати.
- Неки пролазе прилично добро и без икаквих последица. Изгледа да је дужина трајања болести један од показатеља да ли ће бити последица. Што дуже траје, већа је вероватноћа да ће бити и последица - рекао је.
Вирус нема радно време, али после 23 сата ствари су другачије
На питање због чега се ограничава радно време угоститељских објеката када вирус "нема радно време" др Кон је дао једноставан одговор.
- Разлилчита су понашања до 23 сата и после 23 сата, и опијања и понашања која нису у овом тренутку адекватна дешавају се после 23 сата - казао је.
ВАЖНО УПОЗОРЕЊЕ ЗА СВЕ! На Ади Циганлији се очекује преко 100.000 посетилаца! "Купалишта су највеће ЛЕГЛО ЗАРАЗЕ"
ТРЕЋИ НА СВЕТУ: Велики успех српских научника на ТАКМИЧЕЊУ ПРОТИВ КОРОНЕ
ТУЖНА ВЕСТ ЗА СРБИЈУ: Преминуо један од наших најпознатијих вајара
У КРАЉЕВУ СИТУАЦИЈА СТАБИЛНА: Познато и какво је стање са епидемијом короне у Врњачкој Бањи
И ДАЉЕ ЖЕЛИТЕ ДА СЕ КУПАТЕ НА БАЗЕНИМА? Ово су КЉУЧНА ПРАВИЛА којих се морате придржавати да бисте били безбедни