КАКО ЋЕ СРБИ СЛАВИТИ СЛАВУ У ДОБА КОРОНЕ? Чланови Кризног штаба одговорили на питање које мучи све нас
Претпоставља се да ће на јесен и зиму у време најмасовнијих крсних слава бити и највише заражених, због чега су неопходне заштитне мере опреза
Претпоставља се да ће на јесен и зиму у време најмасовнијих крсних слава бити и највише заражених, због чега су неопходне заштитне мере опреза.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/09/22/jokic_specijal.jpg?itok=VXDeXskH)
Денвер узвраћа ударац - Подржи Јокића и друштво уз 1.000 РСД бонуса и то БЕЗ УСЛОВА
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/09/07/profimedia-05566100481.jpg?itok=PQLrftMa)
КАКО НАС ЈЕ У 21. ВЕКУ ПОКОРИО МАЛЕНИ ВИРУС? За неке болести медицина НЕМА ЛЕК, колики су људски домети сада?
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/09/22/pjimage_23.jpg?itok=-vpGxFeh)
ЧУДО У НОВОМ ПАЗАРУ: Од тешке клиничке слике до потпуног излечења уз помоћ крвне плазме
Предстојеће време крсних слава велика је претња за ширење корона вируса, зато прослављајте са што мање гостију и уз велики опрез, апелују домаћи стручњаци и чланови Кризног штаба!
Ширење епидемије
Грљење, љубљење и велики број људи у малом простору увек су окидач за ширење вируса, а посебно ове године, када се налазимо у опакој епидемији короне. Зато, саветују они, било би добро да гости долазе у мањим групама, да се често проветравају просторије и пази на хигијену.
Инфектолог др Жарко Ранковић упозорава да је сезона слава идеална за разбуктавање короне у нашој земљи и зато апелује на грађане да сви заједно бринемо о свом и туђем здрављу!
- Током јесени када се јављају и респираторне инфекције и када постоји велика бојазан од судара са ковидом, улазимо у период слава и празника. Свако веће окупљање људи у затвореном простору права је темпирана бомба и може озбиљно да наруши епидемиолошку ситуацаију. Поготово имајући у виду какви су Срби домаћини и колико за сваку нашу породицу значи слава.
Тада углавном долазе сви они са којима се не виђамо често, скупе се пријатељи, рођаци, кумови. Људи се обрадују једни другима, грле се и љубе. Седе једни до других у становима или кућама – објашњава др Ранковић и наглашава:
- Међутим, у доба овакве епидемије то је озбиљно играње са здрављем и ризик да се зараза рашири још више. Зато би најбоље било да и домаћини и гости буду одговорни. Да се гости распореде у неколико тура, да долазе на смену. Да се избегне честитање, да се одмах по доласку перу руке и користи средство за дезинфекцију. Јако је важно да се и просторија у којој бораве гости често луфтира и дезинфикује. А што је најважније, уколико неко има и најмањи симптом прехладе, грипа или короне, никако не сме да дође међу људе.
Да постоји бојазан како ће се наши људи понашати када дође време за обележавање слава у затвореном простору, сматра и члан Кризног штаба, епидемиолог др Предраг Кон.
- Пред нама је проблематичан период. Сваке године смо после обележавања славе Свети Никола имали раст броја оболелих од грипа, па се то може очекивати и са овим вирусом. Славе и разна друга окупљања са великим бројем људи места су после којих креће повећање броја оболелих од респираторних инфекција и грипа. Нажалост, то подразумева и ширење ковида-19, јер епидемија још траје и вирус је присутан – истиче др Кон.
Поштовање мера
Он подсећа да је и даље на снази одлука о забрани окупљања више од 300 људи, држање дистанце и ношење маске.
- Када су приватна окупљања у питању, много тога зависи од појединаца који то организују. Али окупљања треба свести на оквире који су прихватљивији. Може да се слави, али са малим бројем људи и уз поштовање мера – нагласио је наш епидемиолог