КАКО ЈЕ ЂАВОЉА ВАРОШ ДОБИЛА ИМЕ? Постоје две приче и обе су прилично језиве (ВИДЕО)
Током векова, народ је о настанку овог места створио бројне легенде.
На југу Србије, на планини Радан недалеко од Куршумлије налази се позната Ђавоља варош.
НОСИ СИМБОЛИКУ И ДУХ КОСОВСКОГ ЗАВЕТА И ВИДОВДАНСКОГ ПРЕДАЊА: Личка капа - она је једна врста амајлије
СРПСКА ЛЕПОТИЦА - ОВА УЛИЦА ЈЕ ЈЕДНА ОД НАЈЛЕПШИХ НА СВЕТУ! Да ли знате у ком граду у Србији се она налази?
Језеро у ком живи РИБА МРГУДА: Јесте ли били на овом дивном месту где се некада и видре играју? (ВИДЕО/ФОТО)
Чини је скуп више од 200 земљаних формација, високих од 2 до 15 метара и широких до 3 метра, на чијим се врховима налазе камене купе.
Због своје јединствености, јер иако слични феномени постоје у свету нигде нису овако високи и нема их у оволиком броју, Ђавоља варош је била у најужем кругу да уђе међу нових седам светских чуда природе. Иако није изабрана, последњих година привлачи велики број туриста жељних авантуре и оригиналног доживљаја.
Одакле име "Ђавоља варош"?
Лече се разне болести
Постоји веровање да се у Ђавољој вароши лече разне болести тако што се марамом превије болно место, а затим марамице вежу на оближње стабло.
Марамице се постављају у и испред цркве Свете Петке која је изграђена у близини горњег видиковца на остацима из 13. века. Веровање да се болест оставља на том месту, постоји од како се зна за Ђавољу варош. Према том веровању, након недељу дана марамице треба да се закопају дубоко у земљу, да би са собом однеле све невоље онога који их је везао на стабло.
Оно што се многи питају, а за шта још увек не постоји потпуно објашњење - јесте како је и зашто ово место добило назив баш "Ђавоља варош"?
Током векова, народ је о настанку овог места створио бројне легенде. Према једној, реч је о окамењеним сватовима који су, по налогу ђавола, кренули да венчају сестру и брата, па их је Бог за казну окаменио да заувек подсећају да ниједан грех не пролази некажњено.
Друго предање каже да је на тим просторима некада живела вештица која је испуњавала жеље људима у замену за обећање да ће јој дати шта год једном од њих затражи. Ове 202 камене купе су они који нису испунили обећање дато вештици или су покушали да је преваре.
Наука не нуди тако маштовито објашњење – Ђавоља варош последица је ерозије земљишта које је овде веома растресито, али чврсто. Уништавајући шуме, човек је отворио пут разорном дејству воде. Ветар, киша и сунце учинили су остало, мада се и научници слажу да је облик неких купа, као и чињеница да врх од 20-30 цм држи тежину од по неколико стотина килограма “чудесно”.
Било како било, оно што је сигурно јесте да ово место, уколико већ ниста, морате посетити и треба да знате да се у непосредној близини налазе и Жито вреле и Ђавоља вода, извори велике киселости и у народу познатих чудотворних својства.