КАКО СЕ ОСЛОБОДИТИ СМРДИБУБА? Биолог објаснио до детаља - да ли су опасне за људе?
Нема особе која последњих пар година није имала блиски сусрет са смрдибубом.
Тај непланирани контакт се најчешће заврши и пропратним неугодним мирисима, за које биолог Михајло Станковић појашњава одакле оне у толиком броју, какве гасове испуштају и да ли су опасни за људе.
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ! Корона бројке падају, преминуло 61 лице: Ђерлек упозорио грађане на нову опасност која прети Србији
УПОЗОРЕЊЕ РХМЗ-а! У наредна два дана обилне падавине, на удару ови делови Србије
ХИТНО ЗАКАЗАНА СЕДНИЦА КРИЗНОГ ШТАБА: Ево о којим ће се мерама расправљати
- Прво морамо да знамо да је то једна јако велика група инсеката која у Србији броји неколико стотина, можда чак и хиљаду врста. Оне насељавају копнена и водена станишта. У градовима се најчешће појављују штитасте или мирисне стенице, за коју би већина људи рекло да су смрдибубе иако су то уствари мириси - наводи стручњак.
Оне нису пореклом из Европе, каже Станковић.
- Оне су дошле на наше тло контејнером, бродом са два различита континента, из Азије и Северне Америке. Одговара им клима, да се развијају и размножавају. Немају природног предатора који би регулисао њихову бројност па неометано полажу јаја, а у току једне године могу да имају и неколико генерација. То значи да женка може и до три пута да се пари и положи јаја током године. У току једног полагања може да снесе до 100 јајашаца, отуда толика масовност - објашњава биолог.
У зависности од врсте, зависи и механизам одбране.
- То што ми осетимо као мирис, то су испарења, уљасте капљице која она избаци у одбрани. Оне подсећају обликом на средњевековне штитове, оне преко својих канала избаце течност на површину тела, обично су то лако испаљиве компоненте, алдехиди, кетони или нека друга хемијска једињења која лако испаравају, а ми то осећамо као непријатан мирис - каже Станковић и додаје да су у питању мале концентрације које не могу да утучу на здравље људи.
- Много више га активирају када је ухватимо, због присуства стреса. Не би требало да их убијате, довољно само да их избаците напоље метлом, убрусом, крпом. У супротном, оне ће пронаћи шупљину у којој могу да опстану преко зиме на пет, шест степени - закључује саговорник.
АКО СЕ ЛИСИЦА МАЗИ, НЕ ПРИЛАЗИТЕ ЈОЈ, ТО ЗНАЧИ САМО ЈЕДНО
А у Београду, грађани имају и проблем са дивљим животињама - лисицама. Лије су почеле да се појављују у насељеним местима, па председник Ловачког удружења Београд Зоран Коцић је испричао да ли је то уобичајено понашање.
- Београд се шири, а њихов простор се сужава. Други разлог је храна која из ресторана заврши у контејнерима. Нису опасне по грађане, а ако вам приђе не дирајте је, она иде својим путем. Она је паметна, лукава, осетљива, склониће се на време да не угрози своје потомство. Уколико има беснило, хоће да се мази и да прилази људима. Тада треба позвати Зоохигијене који их хватају и уколне их јер је то опасна и заразна болест.