ДА ЛИ СТЕ ПРИМЕТИЛИ ДА СВЕ ВИШЕ ЉУДИ ИДЕ УЛИЦОМ И ПЛАЧЕ? Ево шта се догађа, ово је коју су многи приметили у градовима широм Србије
Почиње борба против амброзије.
Полен чак 10 врста дрвећа већ задаје велике муке алергичним особама, а оно од чега они који добро знају како изгледају те муке тек зазиру, јесте шта ће бити када на ред дође цветање амброзије.
СИТУАЦИЈА ЈЕ СВЕ ГОРА: Пораст броја ЗАРАЖЕНИХ од МОРБИЛА, ПООШТРЕНЕ мере епидемиолошког надзора
ВЛАДА ДОНЕЛА ОДЛУКУ: Биће формирана радна група за МЕМОРИЈАЛНИ ЦЕНТАР у "Рибникару"
ЗА ВИКЕНД НАС ЧЕКА ДРАСТИЧАН ВРЕМЕНСКИ ПРЕОКРЕТ: Погоршање ће трајати до овог датума
Како бисте се припремили за полен трава, али и амброзију, већ сада можете да предузмете одређене мере, и на лето спремно дочекате удар једног од најагресивнијих алергена.
Реч је о вакцини, таблетама или капима, који се узимају у току сезоне. За полен дрвећа то је требало урадити до почетка фебруара, али за два алергена није касно.
Заштита
Како је др Зорица Плавшић, алерголог и пулмолог, објаснила раније, по протоколима вакцине, таблете или капи се узимају у току сезоне:
за полен дрвећа - до почетка фебруара (за ово сте закаснили)
за полен трава - до марта, априла
за полен корова, у шта спада и амброзија - до маја и јуна, јер касније почињу да цветају (највеће муке задају у августу и септембру)
Шта су вакцине за алергије, где и како се дају
У Заводу за јавно здравље у Београду кажу да су алергије на полен све учесталије међу нашом популацијом, а за квалитетнији живот особа са хроничним проблемима све је више нових терапијских метода и савремених уређаја.
Докторка Зорица Плавшић као најбољу превентиву за алергију препоручила је вакцинацију.
- Најбоља превентива су вакцине за алергију, које могу да се примају до краја маја и почетка јуна - каже др Плавшић и додаје да то нису класичне вакцине које се само дају под кожу, већ их сада има и у капима, које се стављају под језик.
Наводи да "Торлак" производи одличне вакцине у облику капи које пацијент узима код куће.
- Постоје алергијске "вакцине" и у облику таблета. То је једини начин да се промени имунолошки одговор организма и једини начин да се лечи - каже др Плавшић.
Како до вакцине: Треба ли упут, која је процедура
Вакцине не могу да се купе на своју руку, истиче чувени пулмолог.
- Морате да имате тест алерголога да је у крви потврђена висока концентрација беланчевина који су одговорни за алерген који је нађен на кожним пробама. Тек с тим налазима и упутом идете на „Торлак“ и купујете вакцину. За целу сезону узимања тих вакцина, цена је била око 6.000 - каже др Плавшић.
Како против амброзије
Борба са амброзијом, која је најјачи алерген и која цвета у августу, почиње ускоро, јер је када овај коров процвета његово уклањање контрапродуктивно.
Из Секретаријата за здравство града Београда поручују да садашњи временски услови, срећом, немају утицај на амброзију. Наиме њена вегетација почиње у току друге половине априла и потребно је да се ноћна температура не спушта испод 10 степени, а дневна да буде изнад 22 степена Целзијуса у континуитету.
- Третмани који се спроводе су редовно кошење на уређеним зеленим површинама, које на територији централних градских општина одржава ЈКП Зеленило-Београд, а у осталих седам рубних општина њихова ЈКП задужена за одржавање површина. На неуређеним градским површинама, око путева и на рудералном земљишту може се применити хемијски третман који се примењује у одређеним фазама раста биљке амброзије - кажу у Секретаријату за здравство.
Сузбијање амброзије мора бити упорно и континуирано да би се дејство њеног полена на људе смањило, и поред сузбијања на неком простору, полен може бити донет ветром, тако да сузбијање амброзије није само проблем једног простора, једне локалне самоуправе, проблем је много шири.
Приватне парцеле највећи проблем
- Уколико је нечија приватна парцела обрасла амброзијом, а парцела се не обрађује, односно запуштена је, потребно је пријавити надлежним комуналним инспекцијама општина на чијој је територији парцела – кажу у Секретаријату.
У више локалних самоуправа сазнајемо да за уништавање најалргенијег корова користе механично кошење и хемијско третирање. Рецимо, у Суботици је прошле године било идентификовано око 15 локација, у питању су мање површине на територији приградских месних заједница. Додатно се коров уништавао на градском грађевинском земљишту, али надлежни напомињу да је највећи што физичка лица не одржавају своје парцеле на којима се често налази велика количина амброзије.
Зашто је амброзија толико јака
Амброзија је род инвазивних корова. Једна је од најпознатијих и најопаснијих алергених биљака на свету. Невероватан податак јесте да само једна биљка амброзије производи чак 1-8 милијарди поленових зрна, а од 52 алергогена једињења у полену шест су посебно опасна, наводе стручњаци.
Опасна је по здравље људи у смислу алергијских реакција које изазива, а због натпросечних температура и превременог бујања вегетације, ове године ће ова коровска биљка највероватније "у напад“ кренути раније.
Овај коров се не може трајно уништити, али се може сузбити до оптималне мере да не представља толико велики здравствени проблем, свакако да ће код особа које су високо сензитивне на иритацију полена амброзије бити реакција, али се оне могу ублажити смањењем присуства полена у ваздуху.
Где има највише амброзије у Србији
Када су у питању најкритичнија подручја са амброзијом Мирјана Митровић из Агенције за заштиту животне средине наглашава да се те површине сваке године мењају.
Биљка се шири ка Београду, Пожаревцу, Ваљеву и централној Србији, што указује на то да инвазивно напредује према другим деловима земље где раније није била присутна
Критичан је обод, односно прстен око Београда, где се налазе хектари и хектари великих извора амброзије, јер после жетве пшенице земљиште није добро третирано
Према досадашњим истраживањима локације на у којима је амброзија присутна у већем степену су на територији општина : Земун, Нови Београд, Чукарица, Раковица и Палилула као и на територији приградских општина Обреновац, Лазаревац, Барајево, Младеновац, Сопот, Сурчин и Гроцка.
Слободне зоне без амброзије
И даље постоје планински предели изнад 500 метара надморске висине где се коров још увек није добро раширио, као што су Златибор и Сокобања. Тамо је полен у малим количинама.
- Површине са амброзијом се, нажалост, неделовањем шире. И сваке године се проширују, те је слободних зона, односно, са мањом количином полена, све мање - каже Мирјана Митровић.
Симптоми алергије полен амброзије
Код особа осетљивих на полен амброзије, као што и код других алергена, јавља се :
свраб и црвенило беоњача
сузење ока
рафално кијање
промуклост
пецкање у грлу
цурење из носа или запушен нос
умор
вртоглавица
Специјалиста социјалне медицине из суботичког Завода за јавно здравље, др Зорица В. Драгаш, каже да је амброзија чест алерген, и да је њен полен узрочник 75 одсто свих поленских алергија, при чему не постоји старосна граница за појаву осетљивости.
Извор: Србија Данас/Блиц/Биљана Вучковић/М.А.