КАКО СВЕЋИЦА НА ЈЕЛЦИ МОЖЕ ДА ЗАПАЛИ КУЋУ? Управо се то догодило породици у Котежу
Годину иза нас, али и сам почетак, обележио је велики број пожара, и то екстремних размера, а разлог избијања за сваки од њих је махом био људски фактор. Јуче је у Котежу породици изгорео цео спрат куће, остали су без крова, а узрок су лампице на јелци!
Недавно смо имали случај у Новом Саду где је људима изгорео цео стан, а узрок је највероватније лаптоп у дечјој соби. Нећете веровати шта све може да буде узрок пожара у стану и о чему све морамо да водимо рачуна.
Опрезни нарочито треба сада да будемо током зиме, највише због грејалица, али празничног периода када користимо разне светлеће украсе и новогодишњу декорацију.
Последњи пожар који се догодио, а типичан је за, да тако кажемо - зимске односно празничне дане, јесте онај у Котежу.
СНЕГ ЋЕ ПАДАТИ И У МАЈУ? Српски климатолог упозорава - спремите се за ЛЕДЕНЕ ДАНЕ
РЕКЛИ МУ ДА ОЧИСТИ СНЕГ - ОН ЗАСПАО: Видео који се шири мрежама је нешто најслађе што ћете данас видети (ВИДЕО)
ПАНДЕМИЈА КВАРИ ДОЧЕК СРПСКЕ НОВЕ: У овим великим градовима је прослава ОТКАЗАНА, сви програми прилагођени мерама
- Људи су сишли у приземље да ручају, а јелка је вероватно за то време почела да гори у поткровљу, па је пламен захватио цео спрат. Цео кров је изгорео, али срећом, нико није настрадао - испричао је комшија ове породице.
Ватра захватила цео кров на згради
Евидентно је повећање броја пожара у стамбеним и пословним објектима на почетку и у току грејне сезоне, упркос свим апелима Сектора за ванредне ситуације, које грађанима упућују преко средстава за јавно информисање и медија. Разлози за то у овом периоду су исти као и ранијих година, а то је на првом месту преоптерећење електричних инсталација, неисправне електричне инсталације и остављање различитих грејних тела без надзора, казао је за РТС начелник одељења Управе за ватрогасно-спасилачке јединице Недељко Гагић.
Запале се под оптерећењем
- Најчешћи узрок пожара је људски фактор, често је то непажња због журбе и остављање електричних уређаја упаљених без надзора – од пуњача мобилних телефона, лаптоп рачунара до укључених грејних тела, коришћења неадекватних продужних каблова који се под оптерећењем запале - казао је Гагић.
Да је у већини случајева за избијање пожара одговоран људски фактор, потврдио нам је недавно и командант Ватрогасно спасилачке бригаде Београда, Милош Мајсторовић.
- У преко 90 одсто случајева смо ми криви, иако се у неком тренутку можемо оправдати тиме да је шпорет или грејалица изазвао пожар, не, ми смо ти који смо то купили, који то одржавамо, користимо и контролишемо, тако да могу да кажем слободно да је људски фактор у највећем броју случајева узрок пожара - нагласио је Мајсторовић.
Такође нам је објаснио да је сваки уређај на електричну енергију потенцијално опасан, па тако и лаптоп, али и да неки уређају представљају опасност у зависности у које доба године га користимо па тако онда у складу са тим имамо проблем са њим.
Током поразника углавном буде већи број пожара
- Ако је то зимски период онда су то већином грејалице, у летњем периоду клима уређаји, бојлери, све што се снабдева на електричну енергију, па чак и пуњачи за мобилне телефоне су потенцијални изазивачи пожара. Оно што је мој савет и једино сигурно је да ни у ком тренутку не остављате те урђаје укључене по напуштању простора, само тако можемо превентивно деловати, уз наравно сервисирање који се обављају на време од стране стручних лица - рекао је командант.
Како је изјавио, у току празника сваке године буде повећан број пожара, а новогодишњи украси који се користе током овог периода године чине ситуацију додатно опасном.
Саветовао је суграђанима да поведу рачуна о коришћењу украса на завесама и јелкама и нагласио да обавезно пре употребе провере њихову исправност.
- Нови украси би требало да се купују у продавницама које издају атест, а најбитније је да суграђани ниједан уређај који се напаја на електричну енергију не остављају укључен и без надзора по напуштању простора - саветује Мајсторовић.
Поведите рачуна о светлећим украсима
Неке сијалице, ако су стално укључене, могу да се загреју и до 90 степени Целзијуса, па сваки пут кад одлазите од куће или идете на спавање, требало би и да их обавезно искључите.
Пре постављања лампица на јелку или неких уопште укључивања таквих украса проверите да ли је утичница исправна, а жице неоштећене како бисте спречили кратак спој. Јелку никад не украшавајте са упаљеним сијалицама, већ исклученим па их после укључите. Јелку поставите што даље од пећи, радијатора, грејалице и ТВ-а.
Поред свега наведеног, треба повести рачуна да деца не баратају новогодишњим светлећим укласима који се напајају на струју, али треба припазити и да их се не дочепају кућни љубимци. Неретко се дешава да их куце и маце прегризу, а исход може да буде фаталан.
Противпожарни апарати неопходни сваком дому
Међутим оно што је најбитније, а што ми према речима команданта Мајсторовића немамо као навику, јесте то да имамо један "ес" апарат за гашење пожара са прахом, који како наводи, може да угаси почетни пожар.
- Врло једноставно, то нам је најбитнија превентива у нашем дому, све остало зависи од нашег понашања. Уколико се пожар догоди прво напустите просторију, јер ништа није важније од људских живота и затим позовете 193, обавестите ватрогасце, ако брзо стигнемо биће мање материјалне штете, надам се и мање повређивања и смртних случајева - наводи.
Нагласио је да када дође до пожара треба да поступимо према следећим упутствима.
Позвите 193
- Првенствено да се обавести командно оперативни центар на број 193, то је основ свега, а по закону имате обавезу и право да свако ко је пунолетан да покуша да угаси пожар. Ако то не може онда да се повуче безбедно, и ако уз то може да се искључи и струја. Најбитније од свега је да немамо људских жртава и повређивања. Повуците се, позовите ватрогасце и ми ћемо врло брзо стићи и покушати да направимо посао који је најбољи за вас и нас - упућује командант Мајстровић свим суграђанима.