КАКВЕ СУ ПОСЛЕДИЦЕ ЗА СРБИЈУ У СЛУЧАЈУ КАТАСТРОФЕ У ЗАПОРОЖЈУ? Ево од чега зависи штета коју можемо претрпети и какве су даље мере
Директор украјинске државне компаније за нуклеарну енергију Енергоатом, Петро Котин, изјавио је да Украјина преузима контролу над нуклеарном електраном у Запорожју и позвао раднике у електрани да не потписују никакве документе са руском страном.
Питање које највише брине је какве би последице трпела Србија уколико би дошло до нуклеарне катастрофе у Украјини.
СРБИЈА ИМА ЈЕЗЕРО КОЈЕ ЈЕ ЈЕДИНСТВЕНО У СВЕТУ Нећете веровати ког је облика, друго име му је МИСТЕРИЈА, а мештани га зову УКЛЕТИМ
ПАНИКА НА НОВОМ БЕОГРАДУ: Виђена ретка врста паука, може бити опасна за човека (ФОТО)
ПРОШЛЕ ГОДИНЕ У СРБИЈИ ОД ОВЕ БОЛЕСТИ УМРЛО ВИШЕ ОД 55.000 ЉУДИ! Чувени лекар забринут: Све више обољевају млади
- Од почетка сукоба у Украјини, Директорат за радијациону и нуклеарну сигурност и безбедност Србије прати ситуацију, јер то је у нашој надлежности, као и процене потенцијалних нуклеарних акцидената које би могле да се десе свуда у свету, па и у овом случају. Дакле, последице првенствено зависе од типа нуклеарног акцидента, дужине његовог трајања, количине радиоактивног материјала која би се тад ослободила услед великих експлозија. У великој мери зависи од метеоролошких услова, а када говоримо о последицама у нашој земљи, параметар који је значајан је удаљеност нуклеарне електране. Имајући у виду да Украјина има четири нуклеарне електране на удаљености од 1.000 до 2.000 километара, тај параметар у комбинацији с метеоролошким, утицао би на доношења мера заштите - каже Маја Еремић-Савковић, начелница Одељења за контролу излагања становништва у Директорату за радијациону и нуклеарну сигурност и безбедност Србије, и додаје:
- Мере заштите се не доносе у тренутку, оне се планирају и осмишљавају, на основу прикупљених информација које свакодневно пратимо. У претходних шест месеци од избијања сукоба у Украјини, процењује се да у нашој земљи не би било потребно примењивати мере као на територији у непосредној близини нуклеарне електране. У питању су мере попут коришћења таблета јода, евакуација и слично. Потенцијална контаминација наше земље дошла би кретањем ваздушних маса, ветрова и падавина. Оно што бисмо у старту урадили је појачана контрола свих производа који долазе из контаминираних области, мерила би се њихова радиоактивност, нарочито прехрамбених производа. Пратила би се радиоактивност у нашој земљи, пијаћа вода и бринуло би се о нивоу контаминације делова Србије.
Када је реч о сарадњи са украјинским колегама, Еремић-Савковић каже:
- Непосредна сарадња с њима не постоји, она се озваничи билатералним споразумом који немамо са Украјином, али их имамо са земљама из окружења и користили бисмо те канале. Украјина и Србија су потписници конвенције о раном обавештавању у случају ванредних нуклеарних догађаја. До сада није било информације о повишеној радиоактивности у Запорожју, као ни у целој Украјини.