ДА ЛИ ДА ПОЂЕТЕ ИЛИ ДА ДОЂЕТЕ? Путовање у Кину током пандемије короне - ево шта треба да знате и имате како бисте отишли
Ако планирате путовање у Кину, ево шта треба да очекујете ако желите да посетите ову земљу током глобалне пандемије коронавируса, преноси CNN.
Пандемија коронавируса започела је крајем 2019. године у кинеској провинцији Хубеј, али строга правила која су одмах уведена ставила су ширење вируса под контролу. Међутим, већини посетилаца и даље није дозвољен улазак у земљу. Највећи изазов за ову државу од почетка пандемије, доћиће у фебруару 2022. године, када ће ова држава бити домаћин Зимских олимпијских игара у Пекингу.
НАЈБОЉА ЗАШТИТА, АЛИ И НАЈВЕЋА ОПАСНОСТ: Од почетка епидемије их користимо, али како - овако се правилно узима антибиотик
"СЛАВКО ОД МОРАВЕ" Лукић из Милошевца живи и воли лепоте, али и опасности наше српске реке
НЕКИ ЋЕ НА РЕД ДОЋИ ТЕК СЛЕДЕЋЕ ГОДИНЕ: Више од 52 хиљаде људи чека на операцију - ковид поново уноси немир и неред
Кина је своје границе затворила за све путнике у марту 2020. године, када је пандемија почела да се шири по Европи. 15. марта 2021. године ублажена су ограничња за одабрани број путника из 23 земље. Они који долазе на посао или из хуманитарних разлога – попут поновног окупљања са својом породицом, могу се пријавити за визе, као и носиоци АПЕЦ картице за пословна путовања. Становници се такође могу вратити. Све катерогије међутим, морају да буду вакцинисане вакцинама кинеске производње најмање 15 дана раније, prenosi CNN.
Кина има споразум са Фаст Лејном са Сингапуром који дозвољава улазак у земљу људима који долазе због посла. Пословна путовања су такође дозвољена и из Јужне Кореје. Владини званичници су изјавили да је њихов циљ да вакцинишу 40 одсто грађана до јуна. Држава је 19. јуна ушла у прекретницу у давању више од једне милијарде доза вакцина.
Упркос гласинама да ће земља одобрити визе само људима који су примили кинеску вакцину Синовак, кинеска амбасада у САД је потврдила 20. априла да су путници који су примили вакцине попут Фајзера, Модерне или Џонсон и Џонсон такође могли да добију визу.
Сви путници морају да поднесу два негативна теста ПЦР или тест на антитела, који су урађени у реку од 48 сати. За новоквалификоване путнике важи правило да имају две доза вакцине против короне најмање 14 дана пре уласка у земљу. Морају се унапред пријавити за визу и по доласку показати доказ о вакцинацији, као и негативне тестове. По доласку путници морају у карантин – у неким регионима он траје 14 дана, а у другим 21 дан.
Каква је ситуација са коронавирусом?
У Кини је 27. августа пријављено 106.905 случајева коронавируса, а број преминулих износио је око 4.848. Око 56 одсто становника је потпуно вакцинисано. У провинцији Јунан дошло је до повећавања броја заражених што је довело до највећег једнодневног повећавања броја случајева од јануара. Вероватан разлог је прилив мештана који се враћају из Мјанмара, који се граничи са том покрајином како би побегли од грађанских немиреа. Многи слчајеве који се дијагностикују су Делта варијанта.
Од јула 2021. године, провинције које се граниче са Мјанмаром подлежу појачаним контролама, укључујући више пунктова за возила и посебне дозволе за улазак у градове. Забринутост због ширења вируса путем теретних мрежа резултатирала је неким затварањем око граница земље. Нингбо, трећа најпрометнија контејнерска лука на свету, затворила је један терминал 11. августа јер је један теретни раднк био позитиван на коронавирус и поново је отворен 27. августа.
Један гранични прелаз између Кине и Вијетнама је затворен 17. августа. Према Националној здравственој комисији, Кина сада има најмање четири подручја високог ризика и 154 средња подручја са различитим облицима контроле епидемије, попут карантина и ограничења путовања. Тренутни број подручја високог или средњег ризика највећи је од априла 2020. године.