ОВИ КЛИНЦИ ЗАРАДЕ И ДО 100.000 ДИНАРА: Од ђака из Баната и њихове учитељице ТРЕБА СВИ ДА УЧИМО (ФОТО)
Деца из ИВ-1, Основне школе "Жарко Зрењанин" из Качарева од првог разреда сакупљају рециклажни отпад који касније продају или учествују на такмичењима, а идеја је потекла од њихове наставнице Бранке Давидовић.
- Први пут сам се сусрела са рециклажом пре 20 година, сећам се да је тада исто била награда - екскурзија, за одељење које прикупи највише отпада. Пре седам година кренули смо да сакупљамо и лименке. На једној од акција смо успели да сакупимо целу тону и тада смо као награду добили пројектор - присећа се наставница.
Поред подизања еколошке свести, кроз ове акције, децу учи и хигијени, сналажењу и, како то наставница воли да каже, да "сутра не морају да буду гладни". Новац који зараде, деле на једнаке делове.
- На годишњем нивоу зарадимо и до 100.000 динара, притом ту су и донације и награде од такмичења. Лименке продајемо два пута годишње, крајем првог и другог полугодишта. Када је реч о њима, свако дете добија своју врећицу са новцем у вредности онолико килограма лименки колико је сакупио, док сав други отпад продајемо у зависности од тога када се прикупи и тај новац је заједнички и користи се за излете - појашњава Давидовићева.
А оно што овим излетима даје посебну ноту јесте то што на њих иду и родитељи.
- Важно ми је да све то постане једна породична успомена. На моје излете иду и родитељи, не увек сви, али у већини случајева да. Једном нам се десило да смо препунили аутобус, па су морали да иду и својим приватним возилима - прича наставница.
Не крије да нема подршку колега, али увек је расположена за допринос деце из других одељења.
- Они баш и не подржавају моје идеје, зато што њихови ученици плаћају своје ексурзије и онда када неко на овај начин одлучи да свом одељењу обезбеди исте, долази до сукоба. Деца из других одељења увек су добро дошла у нашим акцијама и често и јесу део њих, али не могу увек да гарантујем да ћу их повести на излете баш из горе поменутог разлога. Јер уколико крену са мном, издвајам их из њиховог одељења и друштва - појашњава Бранка.
Да нису само деца та која помажу акцију, говори и чињеница да и старији суграђани дају своје мале доприносе. Давидовићева каже да ентузијазам проналази у свакодневном окружењу и дешавањима.
- Видим у Србији сиромаштво и неправду и то ме боли. Једном приликом када сам водила децу у Београд у позориште, рекли су ми да им је то први пут да иду на представу и то ме је баш погодило - присећа се она.
Подсећајући је на прошлогодишњу акцију у којој су од зарађеног новца купили свом другу бицикл, присетили смо је и на неправду која је томе претходила.
НЕВЕРОВАТНО! Др Даница Грујичић се одрекла директорске плате - разлог ће вас ОДУШЕВИТИ!
"Било је то у некој земљи сељака, на брдовитом Балкану ... ": На данашњи дан рођена је ДЕСАНКА МАКСИМОВИЋ
ЗА СИГУРНОСТ НАЈМЛАЂИХ - Настављена подела ауто седишта за бебе у Пожаревцу
- Наиме, прошле године променили су се услови такмичења. Више није најважније колико се отпада сакупи, већ колико људи то учини. Тако, иако смо ми као одељење сакупили око 17.000 тона отпада, победила је школа која је сакупила свега око 3.000 само зато што су као школа малобројнији - објашњава Давидовићева и додаје - очекивајући победу, од освојеног новца желели смо да купимо једном од ученика специјалан бицикл како би могао да нас прати на бициклијади, али пошто је победа на неправедан начин изостала, од новца који смо зарадили од продаје и додавајући врло мало свог, успели смо да му га купимо и опет покажемо да смо победници, како год да окренеш - истиче наставница.
А да тај труд виде и други говори и гест једног човека који им је након ове приче обезбедио бесплатан излет на Дрини.
У одељењу има укупно 21 дете, али нису и сви родитељи заинтересовани да њихова деца прикупљају рециклажни отпад. Родитеље разуме и њихова деца не остају ускраћена за излет, али да минимална разлика постоји, професорка не спори, но само из једног разлога.
Да препукне срце: Отац дечака (12) који је побегао од куће ОТКРИО РАЗЛОГ НЕСТАНКА ЊЕГОВОГ СИНА!
ОБРТ У ПОТРАЗИ ЗА НИКОЛОМ: Суботичанин који је отишао до апотеке и нестао виђен како стопира
- Деца која не учествују наравно да неће бити ускраћена за одлазак на излет, али зато морају да дају симболични део укупне суме. На пример, уколико је улаз у музеј 400 динара, они ће дати пола. И то је тако само искључиво да би се ценио рад друге деце - истиче Бранка.
Колико је ова наставница омиљена и популарна у овом малом банатском месту у прилог иде и то да је прваци и пре почетка школске године дочекују са кесама рециклажног отпада, а она закључује да је њен посао да буде таква, јер је њена улога да им посвети максималну пажњу.
Да Бранки и након 37 година рада ништа није тешко види се и у томе да је на неком од часова донела шивећу машину, те је децу учила да шију
ОВАЈ ДАН ЈЕ ПОСЕБНО ЗНАЧАЈАН: "Породица је ремек-дело природе"
Хоћемо ли овог ДАНА одмарати? Србија добија нови државни празник - 24. мај
Пре 45 година на овај дан ТИТО је постао ДОЖИВОТНИ председник: Да ли је то било пресудно за будућност Југославије?
- Пред Сланинијаду једна мама из одељења ме је питала зашто не бисмо продавали наше радове на манифестацији. Ја и нисам била за ту идеју јер сам мислила да не можемо да стигнемо да спремимо све, али деца су се одушевила и тако је то кренуло. Направили смо око 240 комада футролица за марамице од рециклираних панталона и све смо их продали у рекордном року - присећа се Бранка.
Можда ово звучи и превише за малишане, али наставница је уверена да на тај начин развија радну етику код деце и да их учи како да се касније снађу у животу, а дечија залагања говоре да им је и више него забавно.