КО ЈЕ ИМАО КОРОНУ ПРЕТИ МУ ОВАЈ СИНДРОМ! Спрски лекар упозорио - ова три симптома су КЉУЧНА
Проф. др Бранислав Миловановић наводи како је већинско становиште научника у свету да су синдром хроничног умора и постковид синдром иста болест
Др Бранислав Миловановић, професор Медицинског факултета у Београду, председник Удружења за неурокардиологију Србије и шеф Неурокардиолошке лабораторије КБЦ "Бежанијска коса“ објашњава шта је постковид синдром о коме се месецима уназад прича.
НАША ЗЕМЉА ПОКАЗАЛА КАРАКТЕР: Србија апсолутни лидер у здравственој заштити током короне
ЈАВИО СЕ НОВИ ПРОБЛЕМ! Прогноза професора Кочовића није добра, ево до када ће трајати четврти талас короне
ЛЕТО У НОВЕМБРУ! Метеоролог Ђурић најавио: Спремите се за четвртак, температура натпросечно висока (ФОТО)
Он подсећа да је у јуну месецу био округли сто који је организовала Европска унија који је био посвећен постковид синдрому и синдрому хроничног умора. Треба напоменути да према званичним подацима ЕУ сваки десети пацијент који је прележао корону улази у стање постковид синдрома.
"И даље трају расправе научника да ли је сари о истој или о две различите али веома сличне болести. Заједничког става још нема али већина научника сматра да се ради о истом синдрому", каже др Миловановић.
Разјашњавајући шта су симптоми постковид синдрома др Миловановић каже:
"Уколико имате умор који се појавио први пут и ремети вам живот дуже од 6 месеци, изразити замор после физичког оптерећења, поремећај спавања. Ова три симптома су кључна. Такође, постоји и когнитивни поремећај - пацијенти имају проблем са концентрацијом и памћењем. Многи се жале на вртоглавице, нестабилност и губитак свести."
Напомиње да је проблем што када се код таквих пацијената уради дијагностика ви заправо ништа специјално не нађете.
"Имамо метаболичке поремећеје које не можемо да докажемо класичном дијагностиком. То је проблем", рекао је др Миловановић.
Истиче да је Европски парламент донео резолуцију да се мора додатно улагати у испитивање овог синдрома.
"Постковид синдром је изузетно опасан. Он може да одведе у инвалидитет. Пацијент не може да ради, напушта посао, код куће и на послу нема разумевање за његово стање. А то стање може да траје годинама и може да доведе и до смрти", каже др Миловановић.