"КО СЕ НЕ ВАКЦИНИШЕ ИДЕ У ЦРВЕНУ ЗОНУ" Због ових порука српских лекара антиваксери су се дубоко замислили
Изјаве лекара којима покушавају грађанима да објасне колико је опасан ковид 19, а колико је важна заштита
Да би доказали грађанима колико је опасан корона вирус, како коси младе, здраве, а поготово невакцинисане, лекари се из петних жила труде да им то објасне на, како би народ казао, пластичан начин, служећи се разним метафорама. Тако се тело без заштите и антитела пореди са лоше саграђеном кућом, вакцинисани прелазе на зелено, невакцинисани на црвено, вакцинисани имају панцир док је корона метак, али и да онима који не верују у корону треба организовати екскурзију у црвеној зони, па чак и да носе кисеоник.
ЈАК ОЛУЈНИ ВЕТАР У СРБИЈИ - РХМЗ ИЗДАО УПОЗОРЕЊЕ! До краја недеље облачно и свежије, ево какво нас време чека у октобру
ФРУЛУ СВИРА ВЕЋ ШЕСТ ГОДИНА, А ДОБИТНИЦА ЈЕ МНОГИХ НАГРАДА: Марина је једна од најбољих младих фрулаша у Србији
СРПСКИ ПАСОШ СЕ НАЛАЗИ НА ГОРОЈ ПОЗИЦИЈИ У ОДНОСУ НА ПОСЛЕДЊЕ МЕРЕЊЕ: Путна исправа пада на листи!
Једна у низу таквих изјава дошла је јуче из уста професора др Небојше Лађевића, директора Центра за анестезиологију и реаниматологију Универзитетског клиничког центра Србије.
- Шанса да ви дођете у веома критично стање, да завршите на респиратору, уколико сте вакцинисани, јесте мала. Можда пластично да представимо, то вам је разлика као да вакцинисани прелази улицу на пешачком, на зелено светло, а невакцинисани претрчава на црвено у пуном саобраћају. Толика вам је разлика у шанси да завршите са тешком клиничком сликом - поручио је проф. Лађевић.
Он је раније говорио да људима који не верују у корона вирус треба организовати екскурзију у црвеној зони.
- Свако нормалан ко гледа прилоге из болница, црвених зона, може схватити да је то опасно и да постоји. Земља је округла, а не равна, тако и ово постоји а није да не постоји. Уколико неко сматра да не постоји, можда би било добро организовати неку екскурзију по црвеној зони па да погледа унутра. Мислим да би схватио врло брзо колико је то опасно - мишљења је проф. Лађевић који је у марту ове године поручио да напоље треба пуштати само оне који треба да се вакцинишу, јер је, како је тада изјавио, то био тренутак да се све ово пресече.
Сличан говор током епидемије има и пуковник доц. др Иво Удовичић, командант ковид болнице "Карабурма".
- Вакцина вам је као панцир у војсци. Кад сте на фронту, панцир ће вас сигурно заштитити и од метка и од гелера. И ако идете на метак, боље да идете с панциром. А ако идете на вирус, боље да идете са антителима која ће вакцина створити. Јер никад не знате како можете проћи и с короном и у постковиду - поручио је недавно доц. др Удовичић који антивакцинаше сматра змијама које бљују отров на све стране и угрожавају национално здравље.
Да би објаснила колико је заштита битна, не само када је реч о вакцини, већ и о маски, дистанци и хигијени, анестезиолог из Клиничко болничког центра Звездара др Владанка Стефановић је тело без заштите, односно антитела поредила са лоше саграђеном кућом.
- Кад имате лоше саграђену кућу и удари ураган, однеће је. Ако је кућа солидно направљена, па и не мора да изгледа лепо, што вам је тај страх од вакцине, унутра никоме ништа не фали. Дакле, уколико немате антитела, вирус продире у ћелије, и кад уђе, нико више не може да га заустави. А могли сте испред те ћелије да ставите брану - направите антитела, која ће се борити с вирусом, а то је ефекат вакцине - објаснила је она.
Нашу ситуацију са корона вирусом, где смо по добру били међу првима, а затим смо покварили резултате, вирусолог и микробиолог Миланко Шеклер поредио је са спортом.
- Када смо се хвалили огромним бројем вакцинисаних и како смо лидери у Европи и свету, када су од мене тражили да коментаришем, ја сам говорио - немојте да прођемо као у спорту, добро почнемо, а изгубимо на крају. Сада се дешава врло слична ствар -рекао је Шеклер.
Оваквим објашњењима служио се и министар просвете, науке и технолошког развоја Бранко Ружић да објасни како функционишу три модела наставе, односно принцип семафора која се примењују у школама у складу са епидемиолошком ситуацијом.
- Ако се Филип зарази, ђаци ће носити маске у одељењу. Ако се Филип и Бранко заразе, биће организована онлајн настава у трајању од 10 дана - рекао је Ружић пред почетак школске године.
Србија се, иначе, налази у четвртом таласу корона вируса. Јуче је одржана седница Кризног штаба на којој нису донете оштрије мере. Договорена је само оштрија контрола поштовања постојећих.
У последњих 24 сата корона вирус је потврђен код 7.190 особа, од тестираних 23.903. У болницама је хоспитализовано 6.519 особа, од којих 269 дише помоћу респиратора.