КОЛИКО ДУГО ПАЦИЈЕНТ ОСТАЈЕ НА РЕСПИРАТОРУ? ДА ЛИ ЋЕ ОСТАВИТИ ПОСЛЕДИЦЕ? Др Лађевић дао одговор на сва питања
Др Лађевић истиче да је Covid-19 болест која им још више отежава рад са респиратором будући да не захвата само плућа већ и остале органе.
Др Небојша Лађевић, директор Центра за анестезологију Клиничког центра Србије говорио је како изгледа лечење тежих клиничких облика Covid-19 и када је време да се пацијент постави на респиратор.
ТРУДНИЦИ (34) ИЗ ВРАЊА СЕ ПОГОРШАЛО СТАЊЕ! Пребачена на интезивну у КЦ Ниш и СТАВЉЕНА НА РЕСПИРАТОР!
НОВИ ПАЗАР ОДАХНУО, АЛИ ЈЕ СЈЕНИЦА НОВО ЖАРИШТЕ: Ђерлек саопштио најновије информације!
ДА ЛИ АСМАТИЧАРИ ТРЕБА ДА НОСЕ МАСКЕ? Тачку на ово питање ставила је др Дарија Кисић
- Тешка клиничка слика подразумева да се његово стање толико погоршало да он не може више нормално да дише уз помоћ својих плућа и обезбеди довољну количину кисеоника у организму. Тада стање постаје критично и неопходно је применити неки вид механичке вентилације - повећан проток кисеоника, high flow, неинвазивну вентилацију или интубацију и сам респиратор, односно како ми то стручно кажемо вентилатор. Критично је јер пацијент нема један орган из ког може да оствари довољну количину кисеоника и морамо да помогнемо у секунди - истиче и додаје да су некада у питању секунде када у болницу стигне пацијент у тешком стању.
Када се пацијент скида са респиратора?
- Што се тиче ове болести, ми морамо да доведемо пре свега до оздрављења плућа у толикој мери да она могу самостално да преузму функцију и без помоћи апарата остварују довољну количину кисеоника у крви. То значи да се након скидања са респиратора пацијент током не замара, да је фреквенца срца нормална, да не осећа гушење, једноставно да га доведемо до излечења када плућа да могу да преузму самосталну функцију. Тада постепено одвајамо пацијента од механичке вентилације и коначно скидамо када задовољи перфиерну сатурацију кисеоника на собном ваздуху која има 21 одсто.
Ипак, др Лађевић истиче да је Covid-19 болест која им још више отежава рад са респиратором будући да не захвата само плућа већ и остале органе.
- Респиратор ће помоћи сигурно у допреми довољне количине кисеоника јер ми ручно повећавамо концентрацију, одређене притиске, сетујемо волумене. Али, то не зависи само од болести плућа већ од свих органа. Covid-19 је ипак мултиорганска болест. Најлакше је кад је болест само у плућима и ми санирамо само то, те уз помоћ вентилатора премостимо тај период до оздрављења. Али, ова болест захвата друге органе, оптерећује рад срца, бубрега и хематолошког система. Ако се створе додатне компликације теже нам је да режимо проблеме само са вентилатором - рекао је Лађевић.
Колико дуго пацијенти остају на респиратору?
- И то је интересантно. То су различите клиничке слике и зависи од тежине болести. Код некога успемо за седам дана да решимо тај проблем, посебно ако је пацијент дошао на време. Код тежих форми где се развија тзв. цитокинска олуја и долази до јаког имуног одговора на плућима, имамо пацијенте који су по 30 дана на респиратору, па се успешно опораве - рекао је Лађевић.
Да ли ће респиратор оставити последице на плућима?
- И то је индивидуално и оне не зависе од респиратора већ од основне болести. Ова болест може проћи на тај начин да не остави последице на плућима, али виђамо последице као што су фиброзе, тако да постоје неке трајне последице у смањењу капацитета плућа и њиховог рада - закључио је др Лађевић.
ПОЗНАТО СТАЊЕ ПАЦИЈЕНАТА У АРЕНИ: Откривено који заједнички симптом има свако од њих!
Све буде боље, а онда дође тај КОБНИ ШЕСТИ ДАН: Лекари сведоче о новом, забрињавајућем моменту короне
ВЕЛИКА МИСТЕРИЈА КОРОНА ВИРУСА: Како су на респиратору пацијенти без икаквих симптома?
СЕДМОДНЕВНА БОРБА СА КОРОНОМ! "УКУЋАНИ МИ СПРЕМАЛИ САХРАНУ" Исповест доктора из Ниша
АЛАРМАНТНО У КРАЉЕВУ: У ковид болници преостало још само 50 постеља, нема назнака да ситуација иде на боље