КОРОНА 2020. И 2021. ГОДИНЕ: Да ли нам прети прошлогодишњи сценарио? Ова три града ПОНОВО су постала ЖАРИШТА
Епидемиолози траже поштовање постојећих републичких мера
Са погоршањем епидемиолошке ситуације у земљи, када се број дневно заражених приближава бројки од 3.000, издвајају се три места у којима је стање упозоравајуће. Реч је о Новом Пазару и Тутину, у којима је корона већ експлодирала прошлог лета када је у дану умирало и по десет особа, али и о Крагујевцу у ком зараза букти.
ДНЕВНИК ЖАЛБИ СРПСКИХ ТУРИСТА: Море је сјајно, лежаљке су скупе - а на плажи су нас ојадили Срби!
КАКАВ ЈАПАН, СРБИЈА РОБОТА ЗА ТРКУ ИМА: Ивањичанка сама направила Хелгу, стижу награде са свих страна (ФОТО)
ЧЕКА СЕ И ПО ТРИ САТА: На овим граничним прелазима најгоре, формиране колоне возила
У данима за нама у Крагујевцу је број заражених растао. Дана 22. августа било је 70 заражених, 23. било је 14 заражених више - 84, наредног 24. било их је 145, 25. августа још више - 164, да би се од 26. августа бележио незнатан пад са 149 заражених по дану, односно 142, колико их је било 27. Према подацима за 28. август потврђено је 127 случајева заразе, а према подацима за 29. до 20 часова било је 88 заражених.
Поређења ради, према подацима Завода за јавно здравље Нови Пазар, у Новом Пазару и Тутину број заражених се повећавао у мање драматичним скоковима. Подаци су наведени за период од 17. до 26. августа. У распону од девет дана, међу којима нема дневних информација за период 20-22. август, број заражених у Тутину скочио је за 14, са 464 на 478, колико показују званични подаци, док је у Новом Пазару за исти период број заражених скочио за 121, са 6.073 на 6.194.
Ипак, оно што брине јесу наводи државног секретара Ђерлека да је у Новом Пазару почетком јула било осам новозаражених по дану, а у августу 888. У Тутину је у јулу било слично - са седморо дневно новооболелих, а у августу са њих 536.
Директор Завода за јавно здравље у Новом Пазару Шефадил Спахић каже да су три фактора довела до погоршања епидемиолошке ситуације у Новом Пазару и Тутину, али како истиче, и целој Србији.
- Не само у Новом Пазару и Тутину, то је свуд по Србији. Који то град не бележи погоршање епидемиолошке ситуације? - питао је наводећи три фактора:
- Први је онај који не можемо да контролишемо, појава новог соја; други је непоштовање епидемиолошких мера; трећи је мешање - ишли смо да летујемо, долазили су нам из дијаспоре, остварен је већи број контаката.
За Telegraf.rs каже и да су забринути због малог процента вакцинисаних, али објашњава да ситуација није онаква каквом се чини. Истиче да је у Новом Пазару вакцинисана 21.000 грађана. Каже и да је то проценат од око 34 одсто вакцинисаних, када се одбију пунолетни и дијаспора. Наводи и да је у Новом Пазару јак антивакцинални лоби, те да су првобитне процене биле да ће бити могуће вакцинисати тек 5.000 становника.
- Ми смо рачунали да не можемо да дамо више од 5.000 у овом трену, а смо дали више од 21.000. Релативно смо задовољни, направили смо велику пропаганду. Радили смо са школским, студентским парламентима, правили смо трибине, доводили људе из СЗО, истакнуте имунологе, епидемиологе, инфектологе... Много је било појављивања на телевизији. Све је то учинило да постигнемо оволики успех. Али, у односу на то шта треба да постигнемо, то је неуспех - каже даље наводећи да за свако семе треба добро тло.
А тамошње тло било је плодно за антиваксере. Зна и зашто. Каже да је превентива изостала.
- Заборављен је рад са људима. Да им је на терену сваки лекар објашњавао о обавези вакцинације, сигурно да до овога не би дошло - каже додајући да вакцина против корона вируса није обавезна, а да се и пре пет, шест година у том делу Србије говорило о слабом одзиву на законом прописане вакцине.
О начину на који би се досад невакцинисани могли мотивисати да ту одлуку промене каже да не зависи све и само од Новог Пазара.
- Не можемо ми да донесемо одлуку да се здравствени радници морају вакцинисати ни да се вакцинишу трговачки радници. Нешто треба да се регулише на нивоу државе - поручује додајући да су њихове моћи на нивоу препоруке: - Ми покушавамо да власнике угоститељских објеката замолимо да смање број људи, да им кажемо како да организују весеља. Не желимо да затворимо све, треба само да научимо да живимо са вирусом. Желимо да их замолимо да уведу правило да у њиховим локалима седе само особе које су вакцинисане.
Каже и да се најбоље учи на примеру. Те да треба кренути управо од здравствених радника. Сматра и да до масовне вакцинације становништва постоји још неколико кругова истакнутих који би својим примером могли утицати на друге.
- Прво ми бели мантили примером покажемо другима, а кад то урадимо да тражимо од локалних самоуправа да то одраде они, па од свих радника свих установа, па од становника - сугерише којим би то редом могло ићи, уједно наводећи Завод за јавно здравље Нови Пазар као здравствену установу у којој је 27 запослених вакцинисано од 28 укупно.
Тај један преостали је, каже, недавно прележао корону и сада чека да прође довољно времена како би се и сам вакцинисао.
О томе да постоји бојазан да се понове драматични извештаји са југозапада Србије какви су били летњих месеци протекле године , сведочи и цела Ђерлекова изјава за медије, делом наведена на почетку текста.
- У Тутину смо у јулу имали седморо новооболелих (дневно), а у августу 536. У Новом Пазару смо током јула имали осам новозаражених, у августу 888. Ако смо прошле године у јуну, пре катастрофе, имали 389 новооболелих дневно, питање је шта нас чека сад у септембру - рекао је 28. августа.
Од тога да се ситуација не понови страхује и Спахић, ипак наводећи да ове године има разлога да верује да ће срећа бити на на страни пацијената. Најпре истиче да 2020. није постојала вакцина.
- У јуну месецу прошле године нисмо имали вакцину, али ове године је имамо - каже додајући да је пораст броја заражених упркос одређеном проценту вакцинисаних становника, са друге стране, ипак знак за узбуну: - Ако и поред вакцинације имамо оволики број заражених, ако знамо да је почетак школске године један фактор ризика, ако знамо како смо се понашали пре 14 и 28 дана, да смо ми још у инкубацији, да смо заборавили постојање вируса, да су постојале оне огромне прославе, контакти између људи... То нас чини забринутим.
Каже и да се прате бројни параметри, те да су се два неповољна поклопила - у јуну прошле и августу ове године.
- Забрињава нас укупан број позитивиних у односу на укупан број тестираних. Прошле године у јуну месецу је био 27,47 одсто, а ове године у августу је 27,11 одсто - казао је изражавајући наду у бољи одговор здравственог система, уз оцену да би се велики број заражених могао поновити, али са мањим бројем смртних исхода: - Све даље ће да зависи од клиничке слике. Надам се и бољој спремности здравственог система. Већ смо имали састанке са представницима здравства. Тражили смо да се спреме за један сценарио, да повуку људе са годишњих одмора, да их ставе у приправност.
Навео је и да је према подацима за 30. август у ОБ Нови Пазар било 110 хоспитализованих, те да су то углавном пацијенти из Новог Пазара и Тутина. Примећује и благ скок првих прегледа.
Према претходно објављеним информацијама, у Тутину је вакцинисано око 11 одсто од укупног броја вакцинисаних, уколико се узме да је у општини око 31.500 становника. Према неким оценама тај број је значајно мањи, због чега је могуће да је у општини заправо вакцинисана око петина грађана.