КОРОНА И СРБИЈА: Каква је ситуација у нашој земљи, шта на то каже СЗО, а шта домаћи стручњаци
Директор канцеларије Светске здравствене организације у Србији Маријан Ивануша оценио је да је епидемиолошка ситуација у Србији тренутно међу најбољим у Европи.
Ношење маски у затвореним просторијама, дистанца, дисциплина и самосвест да вирус и даље циркулише, очигледно даје резултате, оцењују домаћи стручњаци.
Директор канцеларије Светске здравствене организације у Србији Маријан Ивануша оценио је да је епидемиолошка ситуација у Србији тренутно међу најбољим у Европи.
Проверите зашто је сви имају у телефону! Свако ко ово користи, решава све проблеме једним кликом
ОБЈАВЉЕНИ НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ: Још 83 нова случаја корона вируса, преминула једна особа
САРАДЊА КОЈА ЋЕ ПОБЕДИТИ КОРОНУ: Лончар са представницима удружења "Уједињени против ковида"
Епидемиолог др Никола Миленковић објашњава да је поштовање мера и дисциплина грађана допринела смањењу броја оболелих, те да се и повратници понашају одговорно, али да је очигледно да се добар део становништва определио за поштовање мера, јер се и број прегледа у амбуланти смањио.
- Дефинитивно по бројкама које су тренутно актуелне, корона је код нас на најнижем нивоу по броју заражених у Европи, то се примећује и по броју прегледаних у амбулантама. Мишљења сам да је разлог тај што грађани поштују мере и што је све мере држава на време донела. Видећемо како ће бити даље, оно што је препорука да се све мере поштују, оне су опште познате, нема окупљања, односно да буду ограничена и да се поштују мере Кризног штаба, како на државном ниову, тако и градских штабова. Без дисциплине не можемо очекивати да бројке буду добре - каже др Миленковић.
Школа је почела, студенти се враћају у универзитетске центре, а стиже и хладније време када ће људи више времена проводити у затвореним просторијама, када је могућност заражавања велика. Зато се саветује опрез и дисциплиновано понашање.
- У овом јесењем периоду, али свакако и у зимском који нам предстоји, људи ће већи део свог времена проводити у затвореним просторијама, па је неопходно проветравање и обавезно ношење маски ако сте на послу, продавници, тржном центру, где год... Проветравајте станове, не окупљајте се, јер морамо током зиме много водити рачуна о томе. Даље, сада нам долазе и студенти, почињу предавања, али то факултети знају како ће око организације, наставе и полагања испита, мере су јасне и морају се поштовати, каже епидемиолог.
Директор канцеларије Светске здравствене организације у Србији Маријан Ивануша каже да се, када је реч о Европи, број заражених вирусом корона повећава у земљама које су биле највише погођене на почетку пандемије, као што су Француска и Шпанија.
- Уз то имамо и земље које су до сада добро пролазиле, попут Мађарске и Чешке, а које су тренутно међу топ десет земаља по броју новооболелих у Европи. То је доказ да вирус не посустаје и да морамо бити опрезни, нарочито на јесен, када ћемо све више времена проводити у затвореним просторијама - изјавио је Ивануша за РТС.
Како је даље појаснио, вирус је још увек ту, а већина популације је осетљива.
- Немамо ширу популацију која би била заштићена од вируса, што значи да у току јесени и зиме, ако се не будемо придржавали мера, можемо очекивати погоршање - истакао је Ивануша.
Ситуација у Србији је добра и тренутно нема назнака за увођењем ванредног стања или било каквих додатних мера, додао је он.
- Ако се погорша, тада треба размишљати о додатним мерама - објашњава Ивануша и додаје да СЗО из медицинских разлога не може препоручити да се трајање карантина скрати.
- Пратио сам дискусију у Словенији. Они кажу да је јако скупо имати људе у карантину 14 дана, дакле они су из економских разлога скратили трајање карантина на десет дана и прихватили ризик да ће неки људи можда оболети између десетог и четрнаестог дана, навео је Ивануша.
Од петка је за све наше држављане који се враћају у Србију ступила на снагу и мера која их обавезује да се по повратку пријаве и буду под здравственим надзором због вируса корона, те је према последњим подацима под надзором укупно 23.000 наших држављана.
- Доста њих се вратило пре периода који је предвиђен за надзор и одговорили су на наш апел да се врате. Од петка од 18 часова, од кад је почео надзор 23.000 наших грађана, односно више од две трећине се пријавило и налазе се под надзором, изјавила је за РТС епидемиолог проф. др Дарија Кисић Тепавчевић.
Свакако, било је и оних који су сумњиви на присуство вируса који су упућени у ковид амбуланте, и то највише са подручја Црне Горе и БиХ, али и из других земаља, пре свега из Хрватске, Турске, Албаније.
- Оно што је значајно јесте да након попуњавања теста самопроцене код њих 36 који су се вратили је процењено да су сумњиви на присуство вируса, те су упућени у ковид амбуланту где су подвргнути даљим процедурама - истакла је Кисић Тепавчевић.
За три недеље откако је почела настава у школама у Србији, до сада је од вируса корона оболело око 60 ђака, рекао је министар просвете Младен Шарчевић и додао да је то минималан број.
Према његовим речима, Београд као велики град има највише случајева, али кад се све узме и сабере, то је минималан број заражених. Како је рекао у Јутарњем програму ТВ "Прва", међу студентима тренутно нема оболелих. Он је објаснио да је разлог што је мање средњошколаца заражених вирусом корона, у односу на основце, тај што ђаци у средњу школу иду по систему да једну недељу бораве у учионицама, а другу онлајн.
- Тренутно је међу школарцима око 60 заражених, за три недеље од почетка школе, на 850.000 ученика то је заиста минималан број - казао је Шарчевић.
На питање да ли ће бити новог затварања школа, министар каже да смо у овом тренутку далеко од тога.
У протекла 24 сата у Србији на вирус корона тестирано је 6.663 особа, регистровано је 83 новозаражена, а преминулиа је једна особа.
На респираторима су, према последњим информацијама Министарства здравља, 22 пацијента.