КОРОНА НАС "ГУРА У ЛУДИЛО"! Повећан број грађана Србије који се први пут јављају психијатру
У односу на исти период лане, повећан је и број оних који се први пут јављају психијатру за помоћ
Од марта до децембра ове године Клиника за психијатријске болести "Др Лаза Лазаревић" у Београду имала је више од 9.000 позива грађана који су уплашени и анксиозни због епидемиолошке ситуације изазване корона вирусом.
''ЖИВИМО ИСТОРИЈСКУ БОРБУ ЗА ОЧУВАЊЕ ЖИВОТА СТАНОВНИКА СРБИЈЕ!'' Послата јасна порука свима који не схватају озбиљно епидемиолошку ситуацију
ЗАШТИТИТЕ СЕ НА ВРЕМЕ: 10 савета како да сачувате здравље и избегнете инфекцију ковидом!
НАШ ПОЗНАТИ ПСИХИЈАТАР И СЕКСОЛОГ ИМА КОРОНА ВИРУС! Професор Марић примљен у "Мишовић" у тешком стању
У односу на исти период лане, повећан је и број оних који се први пут јављају психијатру за помоћ.
Помоћница директора те здравствене установе Татјана Суботић каже да је такав исход очекиван.
Учестали су напади на здравствене раднике, али и покушаји самоубистава, а Суботић наводи да су такви случајеви последица тешке клиничке слике код тих пацијената који су били у интензивним негама и код којих је, каже, вероватно дошло до неког развоја дерилијума, који карактерише халуцинације, ауто и хетеро агресивно понашање.
На Клиници "Др Лаза Лазаревић" од марта ради национална линија за пружање психосоцијалне помоћи у околностима епидемије, а Суботић указује да је у тренутком пику епидемије повећан број позива грађана који осећају страх, како оболелих, тако и оних који су у изолацији.
- У трећем таласу је израженије, иницијално су људи углавном звали због неких информација, како да се штите, како ће се заразити, а сада када је ситуација у овом пику таква, углавном је мотив страх, највише да ли ће потенцијално заразити друге - указује Суботић.
Објашњава да је читавом друштву тешко да се навикне на нову нормалност, односно на живот са непознатим вирусом.
- Ово није прва епидемија коју имамо, али јесте различита зато што се носимо са потпуно непознатим вирусом. На срећу већина нас се успешно адаптирала, док неки сензитивнији то теже подносе - каже Суботић.
Клиника за психијатријске болести "Др Лаза Лазаревић" једина је ургентна психијатрија на територији Београда која у условима епидемије ради 24 сата дневно, а Суботић каже да број позива прати епидемиолошку ситуацију.
Како наводи, за време нешто лакше епидемиолошке ситуације Клиници су се јављали грађани који имају потврђене психијатријске проблеме, а сада у тежој ситуацији све је више позива људи који имају проблеме са несаницом, изливима беса, те немогућношћу да их контролишу.
- Важно је да се каже да се неки од нас сада држе добро, али и да ће неки имати проблеме након што се епидемија заврши. Неки ће тек тада развити неку врсту симптоматологије - указује Суботић и додаје:
- Може да се деси да особе које се сада држе добро, које су орјентисане да брину о другима, имају родитеље, партнере, децу, посао, не гледају себе изнутра, нису свесне страха и анксиозности, него га потискују - каже она.
Међу таквим примерима Суботић види здравствене раднике, који су највише усмерени на друге и бригу о њима и наглашава да је нормално осећати се забринуто, лоше, осећати неку врсту притиска и да од тога не треба бежати.
Суботић истиче да су добар сан, квалитетно провођење времена, балансирана исхрана једни од начина да се изборимо са напетим дешавањима око нас и саветује да се кризне ситуације не решавају конзумирањем веће количине цигарета, алкохола или психоактивних супстанци.
Исто тако, бес није начин да савладамо неку опасност, јер, додаје, када бес прерасте у неку врсту агресије, чак и насиља, постаје потпуно деструктиван.
- То није начин за решавање никаквих сукоба и проблема или било чега...Ово је ситуација у којој треба размишљати о емпатији, имати на уму да је читава планета у потпуној истој ситуацији. Мислим да је важно да људи могу да погледају себе и да виде како се осећају и да своја осећања препознају - закључује Суботић.